Вчені знайшли молекулу, яка допоможе побороти рак

Німецькі вчені знайшли в імунних клітинах особливу молекулу, яка змушує кровоносні судини звузитися до такої міри, що через них перестає йти кров, і пристосували її для боротьби з раком

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature, передає Depo.ua.

"Комбінація двох білків - фактора некрозу і інтерферону-гамма - є найпотужнішим зброєю в арсеналі імунних клітин. Перша речовина розриває стінки судин і відкриває доступ до пухлини для клітин-"кілерів", а друга - позбавляє їх доступу до крові і стримує зростання ракових клітин в довгостроковій перспективі", - розповідає Томас Бланкенштейн з Інституту імунології в Берліні.

Як сьогодні вважають вчені, імунна система зазвичай непогано справляється зі стримуванням первинних пухлин, клітини яких весь час знаходяться всередині них. Коли клітини набувають здатність рухатися самостійно, виникають метастази, які імунна система з якихось причин просто не бачить і не намагається придушити ракові клітини. Згідно з поточною статистикою медичних служб США, близько 90% смертей ракових хворих припадає на метастази.

Ключову роль в процесі придушення раку грають так звані Т-клітини - особливі тільця, що керують поведінкою інших імунних клітин і розпізнають патогени. Вони змушують інші клітини утворити "кордон" навколо пухлини і виділяють речовини, які максимально ускладнюють життя раковим клітинам. Одним з таких "труднощів" є те, що судини в околицях пухлини звужуються, і ракові клітини отримують не так багато їжі і кисню, як здорові тканини.

Як виявили Бланкенштейн і його колеги, подібна реакція викликається всього однієї молекулою, що виділяється Т-клітинами - так званим інтерфероном-гамма. Цю речовину Т-клітини зазвичай виділяють при появі вірусів, бактерій та інших патогенів в якості своєрідного "сигналу атаки". Він привертає інші типи імунних клітин до місця зараження - макрофаги, клітини-"кілери" і переводить звичайні здорові на "воєнний стан", примушуючи їх виробляти велику кількість молекул, що грають роль сигналу "свій-чужий".

При появі раку цей білок починає грати ще одну роль - він змушує стінки кровоносних судин звужуватися, і в кінцевому підсумку кровотік повністю припиняється. Фактично, пухлина в даному випадку задушується зсередини, так як клітини всередині неї повністю позбавляються доступу до кисню і поживних речовин.

Як показали досліди на мишах, примусове включення гена, що відповідає за синтез інтерферону-гамма, помітно зменшувало темпи зростання пухлини і в більшості випадків вело до її зменшення завдяки тому, що кровоносні судини поступово "самознищувалися" всередині пухлини. Що цікаво, цей процес відбувався за тим же генетичним "сценарієм", що і знищення судин всередині зростаючого зародка або рани, яка загоюється.

Чому Т-клітини і інтерферон-гамма, який вони виділяють, діють так лише на ракові пухлини, вчені поки не знають. Якщо механізм їх дії буде розкритий, то тоді у медиків з'явиться можливість боротися не з індивідуальними раковими клітинами, а з усією пухлиною в цілому, в буквальному сенсі "перекриваючи їй кисень", зазначає Бланкенштейн.

Нагадаємо, що італійські вчені виявили протиракові властивості у полуниці.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme