Учені перетворили шкіру в клітини крові

Команда дослідників з Сінгапуру отримала кров і імунні клітини із клітин шкіри мишей. Технологія може дозволити створювати "ідеальну" кров для пацієнтів, яким вона потрібна

Опис роботи опубліковано в журналі Nature Communications, передає Depo.ua.

Учені з Сінгапурського інституту геному (GIS) та Інституту молекулярної і клітинної біології (IMCB) визначили поєднання чотирьох факторів транскрипції, які дозволяють перетворити клітини шкіри миші в кілька типів кров'яних клітин.

Гемопоетичні фактори транскрипції - це білки, які контролюють процес кровотворення з попередників клітин крові, гемоцітобластів. Застосувавши ці фактори в клітинах шкіри, дослідники змогли "переписати" їх. У результаті, біологи отримали з фібробласти (клітини сполучної тканини) мієлоїдні і лімфоїдні клітини.

Схожа робота вже проводилася, але раніше кров'яні клітини, отримані зі шкіри мишей, могли прожити в організмі тварин не більше двох тижнів. Перепрограмовані сінгапурською командою клітини, як повідомляється, функціонують в організмі значно довше - до чотирьох місяців.

Дослідники сподіваються, що застосована ними технологія дозволить провести аналогічні трансформації і в людських клітинах. У цьому випадку медицина зможе отримати надійне джерело "ідеальних" клітин крові для пацієнтів, які потребують переливання крові внаслідок аутоімунних захворювань.

Необхідні для формування крові гемопоетичні стовбурові клітини (ГКС), або гемоцітобласти, знаходяться в числі найбільш клінічно витребуваних стовбурових клітин. Однак можливості їх отримання сильно обмежені, наприклад, необхідністю пошуку відповідного донора кісткового мозку. Дослідження по перепрограмуванню різних клітин організму в клітини крові ведуться більше 10 років.

Нагадаэмо, у 2010 році вчені з університету Макмастера (Канада) вперше продемонстрували відносно швидкий спосіб перетворення клітин шкіри людини в клітини крові - без проміжного отримання зі шкіри плюрипотентних клітин. Тоді передбачалося, що клінічні випробування технології можуть початися в 2012 році, проте до теперішнього часу про результати таких випробувань не заявлялося.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme