Ширма. Чому сьогоднішні вибори в Узбекистані нічого не значать, і коли відбувся реальний вибір

4 грудня Узбекистан формально обере собі президента. Насправді ж його уже обрав один - але найвпливовіший - виборець. Але боротьба за владу на цьому не завершена

Володимир Миленко
Журналіст Depo.ua
Ширма. Чому сьогоднішні вибори в Узбекис…

Сьогодні в Узбекистані – вибори. Перші в історії країни вибори не Іслама Карімова. Але насправді ці вибори нічого не значать – долю Узбекистану вирішать двоє інших виборів, одні з яких вже відбулися, а інші матимуть місце у найближчому майбутньому.

Як ми вже писали, у посткарімовський період Узбекистан фактично очолив тріумвірат в складі Мірзійоєва, Азімова та Іноятова. Отже перші вибори відбулися тоді, коли ця трійця визначилася із кандидатом в президенти, тобто в наступники померлого Карімова. Насправді вибір був не між трьома, а між двома кандидатами – Мірзійоєвим і Азімовим. А вибирала одна людина – Іноятов.

Сам очільник Служби нацбезпеки в президенти і взагалі у публічну політику ніколи не рвався. Тому нічого дивного, що він залишився в тіні. Але це аж ніяк не значить, що Рустам Іноятов не буде керувати країною. Звісно ж, буде – та неофіційними каналами. А офіційно було визначено, що Карімова замінить Шавкат Мірзійоєв.

Те, що вибір цей аж ніяк не спонтанний, а погоджений із усіма "сильними світу цього", натякає історія із старшою дочкою померлого президента, Гульнарою. Нагадаємо, що в листопаді з'явилися чутки про те, що Гульнара Карімова померла. Пізніше її син спростував ці чутки – але єдиного достовірного доказу, самої Карімової, так ніхто не показав. Повідомили, що жива (і то через її родича, а не офіційні канали) – і на цьому крапка.

До чого тут ця історія? Справа в тому, що саме Мірзійоєва називають одним із тих, хто наполягав у свій час, три роки тому, на домашньому арешті для Гульнари. Таке не забувається. А контролює цей домашній арешт СНБ, яке очолює Іноятов. Тому в нинішній ситуації є цілих два варіанти пояснення. Перше – чутки про свою смерть запустила сама Карімова. В такому випадку Іноятов просто прикрив їй рота, бо Мірзійоєв зараз йому вигідний. Друге – чутки запустив сам Іноятов. Для чого? Щоб уже зараз, ще до офіційних виборів, продемонструвати Мірзійоєву, що все не так просто, і потенційно у нього на президентській посаді можуть бути проблеми. Які здатен вирішити саме він, всемогутній СНБівець.

Це по суті повідок, на якому голова спецслужби триматиме нового президента. А далі відбудуться другі вибори – вибори прем'єр-міністра країни. Мірзійоєв, як чинний прем'єр, свою посаду залишить – йому необхідно знайти заміну. Власне, заміна вже знайдена – це його конкурент (реальний, а не фантомний, як три кандидати від "опозиційних" партій в сьогоднішньому бюлетені) Рустам Азімов. І от у питанні "Стане Азімов прем'єром чи ні" – криється головна узбецька загадка 2016 року.

Справа в тому, що Мірзійоєв і Азімов – мало не антиподи. Починаючи з характерів (ще коли нинішній в.о. президента і кандидат на "стаціонарну" посаду керував Самаркандською областю, про його жорстокість ходили легенди – так він виділявся на фоні усіх інших "губернаторів"; пізніше, кажуть, змінився в спокійнішу, ліберальнішу сторону) і освіти (у Азімова за спиною престижні вуз і спеціальність, а Мірзійоєву тут немає чим крити) – і закінчуючи вектором розвитку.

Азімов – один із найпрозахідніших чиновників Узбекистану. Мірзійоєв – досить проросійський. В принципі, Іноятов, як виходець із КДБ, також має тісні зв'язки із Росією. І можна було б спрогнозувати, що в крісло прем'єра ця проросійська парочка посадить когось "свого". Але це автоматично означатиме підсилення влади Мірзійоєва – що Іноятову аж ніяк не вигідно. Тому, скоріш за все, голова СНБ зробить прем'єром "західника" Азімова.

Далі ж президент і прем'єр почнуть перетягувати ковдру кожен у свій бік. І найцікавіше у цій історії те, чи зможе Азімов запропонувати Іноятову щось таке, щоб той схилився на його бік. От на цій розтяжці і висітиме доля Узбекистану в найближчому майбутньому.

А про Гульнару Карімову ми ще обов'язково почуємо. І як тільки чутки про неї – будь-якого характеру і змісту – з'являться, це означатиме, що Іноятов смикає за повідок, щоб Мірзійоєв далеко не відбігав. І цим моментально спробує скористатися Азімов, який зараз стоїть дещо позаду – але дуже хоче бути першим.

До речі, головному спецслужбісту вже 72 роки, тоді як нинішній віце-прем'єр і ймовірний прем'єр на 14 років молодший. Тож цілком може статися так, що ситуація із сірим кардиналом вирішиться у природній спосіб. І отоді, коли повідки випадуть із захололих рук Рустама Іноятова – в Узбекистані почнеться справжня боротьба за владу.

А сьогодні – просто формалізація Мірзійоєва на посаді президента. Наступника Карімова – але не з карімовською владою. За неї ще треба буде повоювати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme