Росіяни цілком вдовольнили імперські амбіції винятковим "Кримнашем", - соціологи

За рік після анексії Криму все більше громадян Російської Федерації виступають за збереження країни в її нинішніх територіальних межах, не претендуючи на інші території. А приєднання півострова сприймається в суспільстві швидше як виняток, а не як зразок для вирішення аналогічних ситуацій в майбутньому

Росіяни цілком вдовольнили імперські амб…

Про це свідчать дані березневого опитування "Левада-центру", передає "Газета.ру".

У 1998 році думки про недоцільність приєднання нових територій до РФ дотримувалися лише 19% росіян. У березні минулого року їх було 32%, а зараз - 57%.

Заступник директора Левада-центру Олексій Гражданкін зазначає, що з цього тренда вибився лише минулий рік: "На хвилі приєднання Криму з'явилося бажання приєднати ще що-небудь".

Однак за словами соціолога, загальна закономірність полягає в тому, що поступово "зникають наслідки травми, якої зазнала радянська людина при розпаді Радянського Союзу".

Провідний науковий співробітник Інституту соціології РАН Леонтій Бізов згоден з колегою.

"Основна тенденція, яка спостерігається за останні 20 років, - це формування на території Росії сучасної національної держави, зрозуміло, в сенсі політичної нації", - вважає він.

На думку соціолога, люди хочуть планувати свою діяльність, мати постійну зарплату, планувати свої заощадження, а для цього необхідна держава з визнаними світом межами, стабільним законодавством, конституцією і відсутністю невизначеності в майбутньому.

"І навіть наявність людей з іншими поглядами у більш бідних верствах населення не змінює загальну ситуацію", - зазначив він.

Гражданкін також нагадує, що за цей час в країні виросло покоління, яке більше не відчуває радянської ностальгії.

Бізов, в свою чергу, не виключає, що бажання громадян Росії змінити кордони країни в кінці 90-х було зовсім не експансіоністським, а навпаки: "Тоді були сильні прагнення позбутися регіонів, які викликають занепокоєння і тривогу, як Північний Кавказ".

Аналогічні закономірності можна виділити і у відповіді респондентів на запитання про те, чи припустимо з боку Росії приєднання колишніх республік СРСР, якщо росіяни, що там проживають, відчувають утиски своїх прав. Відразу після приєднання Криму такий радикальний варіант вирішення проблеми вважали можливим 58% громадян, рік потому - лише 34%.

"Більшість громадян переходить до позиції, що Крим все-таки був винятковим випадком", - пояснив Гражданкін.

Однак прихильників абсолютного верховенства міжнародного права, як і раніше небагато - всього 10%, хоча це на кілька пунктів більше, ніж у всі попередні роки.

Як повідомляв depo.ua,  Росія офіційно анексувала Крим 18 березня 2014 року, після проведеного там псевдореферендуму 16 березня. Нещодавно в пропагандистському фільмі «Крым. Путь на родину» президент РФ Володимир Путін визнав, що в лютому 2014 року ставив завдання "почати роботу з повернення Криму до складу Росії".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme