Чому Путін іде в Бобруйськ

Нова російська авіабаза в Білорусі, попри незначне військове значення, має вплинути на геополітичне майбутнє Мінська та віру росіян у правильність курсу Кремля

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Путін іде в Бобруйськ…

Білорусь остаточно погодилась на розміщення нової російської авіабази в Бобруйську. Звичайно, не всі деталі вже узгоджені - в проекті угоди про базу, опублікованому російською стороною, зокрема, нічого достеменно не сказано про кількість російських літаків, військового та наземного персоналу, та інші "подробиці". Єдине, що на даний момент відомо достеменно - це терміни існування бази. 15 років гарантовано - а далі автоматичне продовження "за замовчуванням" кожних 5 років.

При тому кожен етап реалізації плану будівництва бази висвітлюється російською пресою як політ Путіна зі стерхами - максимально голосно і деталізовано. За оцінками російських ЗМІ, база почне функціонувати вже на початку наступного року.

Офіційної інформації про типи і кількість літаків, які заплановано розмістити на новій базі немає, але з витоків у російських збройних силах відомо, що під Бобруйськом буде розміщено полк Су-27, кілька навчальних літаків тієї ж моделі, та декілька транспортних вертольотів Мі-8. Прикривати все це діло будуть комплекси С-300, чи то куплені Білоруссю в Росії, чи то передані просто так - щоб не заморочуватись із боргами, які все рівно ніхто й ніколи виплачувати не буде.

Власне, витік є цілком правдоподібним. Бо що ж іще там може бути - наступне покоління російських винищувачів, Су-35, існують у кількості двох-трьох десятків всіх модифікацій, при тому десяток цих машин зарезервований за "пілотажними групами" - спеціалістами по "повітряному балету", здебільшого - перед очима государя російського. А бомбардувальники у Білорусі програмою не передбачені. Офіційна версія щодо причин розміщення російської бази - це "захист повітряних рубежів Союзної держави". Ігри в історичну реконструкцію "СРСР живий" продовжуються.

Військове значення цієї бази сумнівне. Хоча б з тієї причини, що Су-27 - винищувачі, а бомбити Бобруйськ НАТО, в найближче століття, явно не збирається. Хоча поява російської бази, на думку білоруських експертів, таку ймовірність і може дещо збільшити.

"Противагою американській ядерній зброї в Європі" ця база не може стати з тих самих причин - бомбити не тільки Бобруйськ, але й північно-західну Росію ядерними бомбами США теж не збираються. Судячи з того, що в Німеччині розмістять (якщо розмістять) останню модифікацію американських ядерних бомб з надвисокою точністю і мінімальною потужністю заряду, Вашингтон використовуватиме цю зброю головно як попередження для Путіна про свою можливість жорстоко перервати будь-яку військову авантюру десь, приміром, у Польщі чи Прибалтиці.

На "карибську кризу" все це не схоже з тих самих причин - бо хоч "підлітний час до умовного противника" від славного міста Бобруйська і справді невеличкий, Су-27 з ядерними бомбами науці невідомі.

Насправді складається враження, що Путін свідомо вибрав для розміщення в Білорусі саме такий тип зброї, який мінімально загрожує планам і країнам цього блоку - щоб мінімізувати можливу негативну реакцію з боку Заходу.

Тому залишається небагато сумнівів у тому, що ціль розміщення бази - політична. І тут здобутки від "бобруйських винищувачів" можуть бути значно більшими.

Чому Путін іде в Бобруйськ - фото 1

По-перше, нова база - разом з контрольованою росіянами інфраструктурою - стає черговим фактором, який прив'язує Мінськ до Москви. Про що вже не пропустили нагоди поговорити, приміром, прибалти - в особі міністра оборони Литви Юозоса Олекаса. Розміщення нової російської бази автоматично означатиме крах старанно формульованої білоруської позиції глибокого нейтралітету в російсько-українському протистоянні.

При тому підписання згоди на будівництво бази коштуватиме Лукашенку немалого шматка народної любові - більше 40 відсотків білорусів, за даними анонімних опитувань, категорично проти появи російської бази (при 22 - "за"). Звичайно, владі Лукашенка це не загрожує, і президентські вибори він виграє - але зростання впливу опозиції може змусити його до жорсткішої внутрішньої політики - що відштовхне Білорусь іще далі від діалогу з Заходом.

Крім того, російська база в Білорусі стане черговим, хай і мізерним, стимулом для помітно зів'ялого російського патріотизму. По міжнародній ізоляції та падінню рівня життя російський президент зумів вдарити рішучим кроком - новою військовою авіабазою!

Літаки там, правда, будуть поважного тридцятилітнього віку, і розташований об'єкт не на іншому континенті, а біля славного міста Бобруйська - але зростання впливу Росії у світі в даному випаду очевидне для всіх, крім недобитих лібералів та інших ворогів батьківщини. Схоже, подібні фокуси в Росії все ще працюють.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme