Як хитрі Нідерланди перевели "українські стрілки" на Британію

У Великій Британії офіційно починається агітаційна кампанія перед референдумом про вихід з Європейського Союзу

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Як хитрі Нідерланди перевели "українські…

Уряд Нідерландів визначиться зі своєю позицією щодо угоди про асоціацію між Україною та ЄС не раніше кінця червня, заявив учора прем'єр-міністр країни Марк Рютте. За його словами, влада Нідерландів хоче дочекатися результатів референдуму про вихід зі складу ЄС Великобританії — і тоді приймати якісь рішення.

На жаль, жодних конкретних заяв щодо того, як саме британський референдум може вплинути на позицію Нідерландів стосовно України, зроблено не було.

Можливо, Британія вийде — і Нідерланди запропонують нас на її місце. А може, після виходу Британії Нідерданди підуть слідом — і проблема з підписанням угоди між Україною і всім, що залишиться від ЄС, зникне сама собою. Простір для спекуляцій тут не обмежений нічим.

Можливо навіть, як кажуть несвідомі українські громадяни, що з боку Амстердаму все це не більше, ніж “гнила відмазка” і спосіб затягнути час. Але ми їм, звичайно, не повіримо.

В будь-якому разі, британський референдум — це подія, яка значною мірою визначить майбутнє ЄС, незалежно від того, на яких ролях в цьому майбутньому фігуруватиме Україна.

Хоча, до речі, результати референдуму в Нідерландах викликали в середовищі британських євроскептиків ентузіазм і пожвавлення — знову таки, не через якусь особливу нелюбов до України, як через демонстрацію слабкості Брюсселю — і здатності окремих націй сказати “ні” рішенням євробюрократів.

І от від сьогоднішнього дня у Великій Британії зійдуться у двобої за голос громадян дві потужні громадські об'єднання — під поетичними назвами “Британія сильніша в Європі” та “Голосуй за вихід”. Кожне з них зможе витратити на агітацію по 7 мільйонів фунтів. Інші організації, які беруть участь в кампанії, також зможуть витрачати по 700 тисяч фунтів. Загальний бюджет, на думку аналітиків, здолає позначку у 25 мільйонів фунтів. Втім, на тлі ймовірних втрат від виходу Британії з ЄС — близько 100 мільярдів доларів — це не так вже й багато.

Що цікаво, прихильники і противник виходу з ЄС розділились без жодної видимої залежності від партійно-поілтичної приналежності.

“Виходженцями” керує Майкл Гоув — однопартієць і товариш Кемерона, а також вже майже екс-мер Лондона Борис Джонсон. Разом із сотнею депутатів парламенту від Консервативної партії. Ясна річ, що до кампанії за вихід приєдналась і Партія незалежності Об'єднаного Королівства, але цей факт, щоб не лякати добропорядних обивателів, стараються надміру не афішувати.

На чолі єврооптимістів — лорд Стюарт Роуз, теж консерватор, а виконавчим директором у нього — лейборист Вілл Стро. Фінансувати єврооптимістів будуть банк Goldman Sachs, Річард Бренсон та багато інших крупних бізнесменів. За спиною єврооптимістів стоїть і чинний прем'єр країни Девід Кемерон — але офіційно в пропагандистські та агітаційні організації він, зрозуміло, не входить. За іронією долі, шотландські сепаратисти тепер опинились в одному таборі з Кемероном, агітуючи за збереження членства в ЄС.

Всі ці масивні приготування демонструють, що дискусія про майбутнє Великобританії буде серйозною і жаркою. Особливо якщо зважити на той факт, що голоси стосовно майбутнього Обєднаного Королівства розділились поки практично порівну — 38% - за вихід, 40%- проти, 18% - не визначились.

На результати цієї події з нетерпінням чекає не тільки прем'єр-міністр Нідерландів — щоб “визначитись з українського питання” - але й Світовий банк, МВФ, НАТО і США — не кажучи вже про ЄС.

І хоча залежність між результатами британського рефередуму і українсько-голандськими проблемами й виглядає трохи надуманою, очевидним є наступне. Поразка на цьому референдумі стане не просто серйозним викликом для Брюсселю — вона цілком може привести до переформатування стосунків всередині ЄС. Чи й до переформатування кордонів ЄС, в крайньому випадку. Втім, і фатальною для європейської спільноти вона явно не стане.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme