На Росії "чеченців" Клиха і Карпюка визнали політв'язнями

Громадяни України Микола Карпюк та Станіслав Клих, обвинувачені в участі у військових діях в роки Першої Чеченської війни, є політв'язнями

Такого висновку дійшли правозахисники центру "Меморіал", передає depo.ua.

"Меморіал" вимагає їх негайного і безумовного звільнення.

Справа проти Карпюка і Клиха розглядається у Верховному суді Чеченської республіки. Вони звинувачуються у вбивстві і замаху на вбивство "осіб у зв'язку з виконанням ними свого службового обов'язку" за статтями КК РРФСР, який діяв до 1997 року (за пунктами "в, з, н" статті 102 і за частиною 2 статті 15 КК РРФСР), а також в керівництві і участі в банді (за частиною 1 і 2 статті 209 КК нинішнього).

За версією слідства, Микола Карпюк та Станіслав Клих були членами екстремістської організації УНА-УНСО. І в кінці 1994 - початку 1995 року воювали з російськими військами в Грозному в складі Збройних формувань самопроголошеної Чеченської Республіки Ічкерія.

Миколу Карпюка вважають творцем і керівником банди "Вікінг", яка складалася з членів УНА-УНСО, а Станіслава Клиха її учасником.

Звинувачення проти українських громадян фактично будується на свідченнях, які дали проти самих себе і один одного Карпюк та Клих, а також на свідченнях члена УНА-УНСО Олександра Малофєєва, якого засудили за участь у військових діях в Чечні в складі загону "Вікінг", а також за вчинення таких злочинів, як розбій і вбивство.

Під час розслідування місцезнаходження Карпюка і Клиха і сам факт кримінального переслідування приховувалися, обвинуваченим не надавалася консульська підтримка. Карпюка і Клиха формально захищали адвокати за призначенням, які реально, за словами самих обвинувачених, не надавали їм ніякої правової допомоги. Адвокати, найняті родичами підсудних, змогли почати брати участь у процесі, коли слідство вже майже закінчило збирати докази.

Під час першої ж розмови з адвокатами обидва обвинувачених повідомили, що дали свідчення проти себе самих і інших людей під тортурами. Явні сліди тортур, що залишилися на тілі Клиха, були зафіксовані. Обидва обвинувачених направили скарги на тортури в ЄСПЛ.

Аналіз обвинувального висновку у справі, проведений "Меморіалом", виявив, що воно складено з порушеннями норм КК і КПК, включає в себе опис неіснуючих злочинів, містить велику кількість фактичних помилок і в цілому практично повністю побудовано на свідченнях (ймовірно, обмові) свідка Малофєєва і самообмови обвинувачених.

Виходячи їх цього, "Меморіал» робить висновок про невинність Карпюка і Клиха, а також про те, що у слідства немає доказів того, що вони коли-небудь були в Чечні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme