Мюнхенська зрада, змова чи перемога

Мюнхенська безпекова конференція, попри всі надії, які покладають на неї в Москві та в Києві – явно не той захід, де можливо створити "Мінськ-3" – чи навіть довести до робочого стану безнадійно застиглий "Мінськ-2"

Журналіст відділу «Світ»
Мюнхенська зрада, змова чи перемога…

До початку безпекової конференції у Мюнхені залишається менше двох діб. Натомість говорити не тільки про наслідки для України, а навіть про чіткий план зустрічей, пов’язаних з конфліктом на Донбасі, на цьому заході, який вдало співпадає з річницею других мінських домовленостей, поки складно. Давно запланована на 13 лютого зустріч "норманської четвірки" на рівні глав зовнішньополітичних відомств до цього моменту все ще офіційно не підтверджена – не кажучи вже про публічне озвучення позицій сторін на майбутніх перемовинах.

Втім, зважаючи на попередні дії та заяви сторін, передбачити інтригу конференції – а також переговорів на її полях, загалом, можливо. Зустріч в "нормандському форматі", звісно, відбудеться. Пауза в мирному процесі, з точки зору європейських дипломатів, схоже, стала непристойною.

Росія, яка не сподівається на приголомшливий успіх (інакше на конференцію їхав би Путін, а не Медвєдєв), буде жорстко наполягати на якомога швидшому внесенні правок в українську Конституцію і проведенні виборів на Донбасі за принципом "як вийде". В сенсі, як вирішать кремлівські куратори – і зуміють зреалізувати людиноподібні істоти з автоматами на місцях. Після чого з повним правом чекатиме на скасування частини санкцій – і виступ потішного балагану під назвою "українська владна вертикаль, яка прислуховується до побажань Донбасу".

В разі, якщо Україна не погодиться на таку блискучу російську перемогу в далеко не виграшній для Кремля кампанії, Москва знову ж таки буде наполягати на скасуванні антиросійських санкцій – оскільки відмовою від "виборів" і "децентралізації" Київ, з точки зору путінських політтехнологів та лавровського МЗС, якраз і зробить себе винним у зриві мінських домовленостей.

Україна, звісно, буде й далі наполягати на принципі "вранці – гроші, увечері – стільці", себто спочатку – припинення вогню і допуск спостерігачів ОБСЄ до всіх районів, захоплених сепаратистами, а потім – вибори за українськими правилами. П’ять чи сім побажань до виборів у Києві вже сформулювали. Звичайно, всі ці зауваження та побажання слушні, виправдані і логічні. От тільки формулювати їх, якщо по-доброму, треба було рік тому в Мінську.

Натомість німецька та французька сторони, попри все своє велике бажання підвести риску під історією з Донбасом, так і не зможуть цього зробити.

Бо з точки зору Путіна, для прийняття бажаного для Росії рішення, Україну та ЄС треба "пресувати" – обстрілами, економічними випадами, пропагандою і погрозами. Все інше – демонстрація слабкості. Яка зараз, перед збуреним економічною кризою електоратом, може стати для російського лідера смертельною. Принаймні, він в тому переконаний.

Натомість з точки зору Німеччини та Франції, якби Путін врешті припинив стрілянину, відвів важке озброєння і пустив інспекторів ОБСЄ у всі окуповані райони, тоді подальший тиск на Київ був би питанням часу і наших фінансових проблем. Але поки зброя стріляє, ні Париж, ні тим паче Берлін почати процес "замирення" України не наважаться. Це надто погано виглядатиме – навіть в очах їхніх загалом байдужих до всієї історії виборців.

Мінський формат продовжує стояти в тому самому глухому куті, куди втрапив у момент підписання угоди без чіткої схеми і послідовності виконання.

І масштабна міжнародна конференція, де 30 керівників країн та урядів обговорюватимуть десятки викликів світовій безпеці, декотрі з яких не менш небезпечні, ніж авантюри Володимира Путіна – не зовсім те місце, де можна написати "новий Мінськ" – чи "підрихтувати" старий до стану умовної працездатності. Тому, схоже, на європейських дипломатів чекає чергова червона позначка у графі "не зроблене", на Путіна – продовження санкцій, а на нас – чергова порція європейської "стурбованості" та російського "обурення". Разом з хаотичними кулями та мінами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme