Кого Трамп зможе "привести до тями" ядерними бомбами

Ідея розширення і модернізації американського ядерного арсеналу може сприяти новому етапу гонки озброєнь. Що може як спровокувати Третю світову, так і надовго нейтралізувати путінську Росію

Журналіст відділу «Світ»
Кого Трамп зможе "привести до тями" ядер…

Твіт без одного місяця президента Дональда Трампа про те, що США "повинні значно зміцнити і розширити свої ядерні можливості до того часу, коли світ прийде до тями щодо ядерних бомб", наробив чимало шуму. Головно – серед американських демократів, які отримали можливість черговий раз всерйоз задуматись над психічною адекватністю майбутнього власника "ядерної валізки".

Втім, відреагували на твіт і в Росії. "Одностороннє нарощування ядерних озброєнь означатиме злам існуючої системи російсько-американських угод у цій сфері, - сказав голова міжнародного комітету Ради федерації Костянтин Косачов. Додавши при тому, що Трамп "не має права цього не знати".

Звичайно, російський "сенатор" скромно промовчав про той факт, що наявні угоди у цій сфері давно і міцно порушує саме Росія, фактично ігноруючи вимоги Договору про ракети середньої та малої дальності – але то, звичайно, подробиці.

З якоїсь точки зору, твіт Трампа – гомерична дурниця, і демонстрація його інфантильного мілітаризму. Бо у війнах нового покоління, байдуже з ким – хоч з Ісламською державою, хоч із путінською Росією, розміри і якість ядерного арсеналу особливої ролі не грають. У випадку з Росією важливим є факт його наявності чи відсутності, а джихадистам байдуже і це.

Використовувати ядерний арсенал навіть проти густозаселених міст, контрольованих терористами, ніхто не буде. Не кажучи про те, що протидіяти хоч агресивній торгівельній політиці Китаю, з якою збирається воювати Трамп, хоч російським хакерам, з якими він поки не воює, теж не вдасться.

Звичайно, певна модернізація американського ядерного арсеналу, і, головне, засобів доставки ядерної зброї які реально застаріли, давно назріла. Про це говорили навіть в адміністрації Обами.

Але в твіті Трампа йдеться саме про "значне розширення і зміцнення", а не про реставрацію бомб і ракет, декотрі з яких відсвяткували п’ятдесятилітній ювілей.

До чого може призвести подібна ініціатива американського уряду, якщо дійде до її реалізації? Реагувати на неї будуть одна, максимум – дві країни на планеті, які мають порівнянні зі США ядерні арсенали, і, в разі нарощування американської ядерної потуги, можуть залишитись в "аутсайдерах" ядерних перегонів. Мова йде про Росію, і, частково, Китай. Хоча і з останнім все не так однозначно – Пекін, за багатьма ознаками, дотримується політики ядерного стримування, для якої достатнім є арсенал, котрий робить ціну агресії проти Піднебесної неприйнятною. А от "ядерне лідерство" Китаю не потрібне.

Тому реагуватиме на трампівську ініціативу, скоріше за все, тільки Путін. І робитиме він це, скоріше за все, у стилі радянських генсеків – "доженемо і переженемо". Якщо й не першість, то збереження паритету ядерних арсеналів із "ворогом №1" є для Кремля питанням не стратегії, тактики чи просто військової доцільності – а питанням політичного престижу.

Але при тому програма модернізації і вдосконалення ядерної зброї – це проект, фінансові потреби якого можуть перевершити самі сміливі сподівання. В будь-якому разі, мова йде про десятки мільярдів доларів. Для прикладу, сама тільки розробка і тестування російської ракети "Булава" (так-так, саме тієї, з десятком невдалих запусків) обійшлося у суму, близьку до 9 мільярдів доларів.

І в разі, якщо Трампу вдасться втягнути Путіна в нову гонку озброєнь, у країни з ВВП у 18 трильйонів доларів, є чималі шанси здолати країну, чий ВВП впродовж багатьох років ніяк не досягне 4 трильйонів. Врешті, якими б не були результати цього "змагання", сам факт його проведення помітно послабить фінансування багатьох "локальних" російських геополітичних ініціатив. Що не може не радувати усіх, кому випало сумнівне везіння бути сусідом Росії. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme