Хто такий Гюлен, який хотів скинути Ердогана

За версією турецької влади переворот у Туреччині очолив відомий громадський діяч-емігрант, колишній імам і проповідник Фетхуллах Гюлен

Хто такий Гюлен, який хотів скинути Ердо…

Ця людина відома колишньою дружбою з президентом Туреччини Реджепом Ердоганам, яка у 1999 році перетворилася на ворожнечу, передає depo.ua з посиланням на "Медузу".

Отже, Гюлен з 1999 року живе в США, але має серйозний вплив у всьому ісламському світі - завдяки його руху "Химзет", який відкрив понад тисячу ісламських шкіл в 160 країнах світу.

Він народився в 1941 році, а першу проповідь прочитав уже в 14-річному віці. До 1981-го, коли Гюлен пішов на пенсію, він був імамом і проповідником. Перші ісламські школи Гюлена відкрилися вже в 1982 році.

До кінця 1990-х Гюлен - лідер руху "Химзет", з яким зустрічався навіть Папа Римський. На сайті руху представляють так: "Відомий своєю скромністю і простотою в житті, Гюлен є вченим з великої літери і в той же час видатним громадським діячем. Його зусилля, спрямовані на вирішення нагальних соціальних проблем, перетворили його в найбільш авторитетного, усіма визнаного і шанованого суспільного лідера Туреччини". Гюлен неодноразово виступав проти тероризму.
У 2008 році Гюлен був названий найвпливовішою інтелектуалом світу за версією журналів Prospect і Foreign Policy; журнал Time включає його до списку "100 найвпливовіших людей світу".

Гюлен був найближчим соратником Ердогана, проте в 1999 році вони посварилися. Тоді вже опозиціонер виїхав в США на лікування і назад в Туреччину вже не повернувся.

Протягом багатьох років Гюлен залишався для Ердогана головним противником. У 2000-му його почали заочно судити в Туреччині, лише в 2008-му слідство було припинене через брак доказів.

Ще сильніше відносини Ердогана і Гюлена зіпсувалися в 2013 році, коли той розкритикував турецьку владу за їх дії під час зіткнень протестувальників проти забудови стамбульського парку Гезі з поліцією. У грудні 2014-го в Туреччині стався корупційний скандал, коли були арештовані 47 осіб, в тому числі високопоставлені чиновники. Ердоган тоді заявив, що "під прикриттям боротьби з корупцією створюється огидна і темна пастка", звинуватив в арештах "Химзет"; багато прокурори і слідчі позбулися своїх постів.

У 2016 році боротьба турецького уряду з "Химзетом" загострилася. У березні 2016-го Ердоган звинуватив Гюлена в створенні напруженості на південному сході країни, де живуть курди, що перебувають в опозиції до Анкари.

Тільки в квітні 2016 року турецька поліція затримала майже 90 осіб, підозрюваних у зв'язках з Гюленом. У травні 2016- го в Ізмірі затримані ще 29 осіб. В обох випадках влада заявляла про "паралельну державу" під проводом "Химзету".

У своєму зверненні до турецького народу Ердоган 16 липня 2016 року заявив: "Сьогоднішня спроба перевороту, на жаль, є ініціативою невеликої групи в складі збройних сил Туреччини. І ця група пов'язана з відомою структурою, іменованою "паралельним державою".

За даними "Бі-Бі-Сі", "Химзет" має чимало послідовників в Туреччині, в тому числі в правоохоронних колах. Водночас сам Гюлен заявляв: "Судді і прокурори просто не можуть отримувати накази від мене, у мене немає з ними жодних стосунків".

Крім того, Гюлен є автором понад 60 книг і безлічі статей, присвячених різним темам: громадським, політичним та релігійним проблемам, науці і спорту.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme