Хто розпочне той "русский бунт", який остаточно розвалить Російську імперію

Ставка нечисленної думаючої частини росіян на народний бунт, який стане початком зміни влади (і заодно знищить останню імперію на Землі), програшна і безперспективна. І ось чому

Володимир Миленко
Журналіст Depo.ua
Хто розпочне той "русский бунт", який ос…

В минулій статті я написав про українську реакцію на катастрофу ТУ-154. Сьогодні для затравки зачепимо тему реакції російської. Отже, останні кілька днів виявили, що людей, яких можна назвати одночасно відомими, притомними і чесними – на Росії рівно двоє. І їх за давньою московською традицією просто зацькували.

Поліз почитати, що пише про ситуацію один із "ворогів народу", Аркадій Бабченко. Виявилося, там ціла цікава дискусія, яка від самого факту лицемірної скорботи – як в СРСР – перейшла до теми того, що буде за усім цим лицемірством. "А буде русскій бунт, бєссмислєнний і безпощадний". Така була загальна думка. Далі ж пішли варіанти того,  де, як і коли він розпочнеться – в Якутії чи на Кавказі, через проблеми з хлібом чи звірства поліції. Народ захопився, альтернативна історія – це ж завжди цікаво. А я, читаючи всі ці "віщування", подумав, як же вони помиляються. І наскільки ж вони, громадяни Росії, не знають своєї історії.

Взагалі бунтували на Росії завжди. Навіть за найжорстокіших диктаторів. Навіть в ХХ столітті, коли, здавалося, комуністично-імперська влада переламала хребта усім, кому тільки могла. Навіть при Сталіну – у нас зараз багато говориться про те, як Україна повставала на початку 30-х, за що і отримала Голодомор, але бунтували не тільки у нас, а й на Уралі, в Сибіру, на Кавказі.

Продовжувалося це і при Хрущову. Новочеркаський розстріл на початку червня 1962 року пам'ятають всі, бо це найгучніша історія того часу – але він був не один. Тобто самі по собі спроби бунту були. Але проблема в тому, що вони ні в що не переростали і нічим – крім кривавого покарання заколотників – не завершувалися.

А не завершувалися з однієї простої причини. Бо їх придушувала влада. Бо ефективно працювала карально-репресивна машина. І тільки тоді, коли на престол зійшов п'ятий і останній генсек, Михайло Горбачов – ми побачили бунт. Я події в Москві 19-21 серпня 1991 року – які, втім, стали уже верхівкою і по суті фінішем цього бунту проти влади. Бунту, який став можливий лише через те, що влада дала слабину. Тому, що влада перестала використовувати спецслужби так, як їх використовували попередники. (Сюди входить і каральна психіатрія, яка була частиною не медичної сфери, а репресивного апарату. Нам цього вже не зрозуміти, а в путінській Росії це відроджується. Логічно – Росія ж мутує в сталінсько-брежнєвський совок.)

Тому всі ті, хто під постом Аркадія Бабченка розмірковував про те, як почнеться той самий "русский бунт", який нарешті знесе владу – забули про головну і чи не єдину реальну умову. Зміну влади. Із ефективно-жорстокої на ліберально-поблажливу. Таку саму авторитарну, але не з таким звірячим єством, як зараз. При середньо-пізньому Горбачову – а це був ще СРСР із усіма відповідними механізмами – уже нікого не травили так, як зараз того ж Бабченка за правдиві слова про лицемірство скорботи. Хоча і республіки із Союзу теж не випускали.

Так от. Доки на московському троні знаходиться ФСБ – і неважливо, "Путін" її конкретне прізвище чи якесь інше, ніякого "русского бунта" не буде. Це варто затямити собі і тим українцям, які чекають, що Російська імперія під псевдом "Федерація" розвалиться через якісь народні заворушення. Нічого подібного не буде. Доки влада сильна, ефективна – вона перебиватиме будь-які спроби, яких, втім, ставатиме все менше і менше. І тільки тоді, коли на троні з'явиться якийсь сучасний "горбачов" – можливо, Медведєв, можливо, хтось новий. Тільки тоді, коли він, цей ліберал, спробує посадити своїх собак-силовиків на цеп. (І плюс ще має скластися купа факторів – ціни на нафту, незадоволення місцевих еліт, в першу чергу чеченської та приволзьких.)

Тільки тоді Росія почне розпадатися. Втім, цей процес може зайняти не так вже й багато часу. Для тих, хто не знає – батько "перестройки" і "гласності" взагалі був протеже Юрія Андропова, голови КДБ і одного із найсуворіших правителів Росії в другій половині минулого століття. Але, прийшовши до влади, повів країну зовсім не туди і не так, як його покровитель. Так і тут – цілком може виявитися що той, кого в тісному кремлівському колі уже називають наступником Путіна (а Горбачов став таким ще за життя Андропова, але не зумів – чи, може, й не схотів – поборотися за владу із немічним Черненком), круто поверне історію Росії, і, відповідно, усього світу, в інший бік.

Коли це станеться, хто цей "горбачов нової ери" – можна лише гадати. Але зрозуміло одне – третій і остаточний розпад імперії, як і розпад другий, радянський, розпочнеться з голови. Без неї не буде нічого, і всі локальні спроби каталізації процесу народним гнівом так і залишаться в історії, як той же Новочеркаський розстріл. Героїчна, але безглузда і безперспективна спроба.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme