Хто насправді може заблокувати кредит МВФ для України

Заява очільника російського Мінфіну про намір блокувати виділення Україні наступного траншу МВФ – швидше жест відчаю, ніж практичний крок

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Хто насправді може заблокувати кредит МВ…

Мінфін Росії доручив своєму представникові в МВФ голосувати проти рішення про виділення Україні наступного траншу. "У висновку МВФ (стосовно України) йдеться, що всі умови для отримання траншу були виконані. Таке твердження, на наш погляд, є безпідставним і створює умови для таких прецедентів у подальшому", – сказав очільник відомства Антон Силуанов. 

В числі аргументів проти рішення, цілком сподівано, прозвучала заява про те, що Україна так і не почала переговори з Росією про реструктуризацію зовнішнього боргу на 3 млрд доларів, думки стосовно можливості та термінів виплати якого в Москві та Києві діаметрально розходяться. А грошей російський Мінфін зараз потребує, як ніколи – зважаючи на той факт, що в країні не просто згорнули соціальні програми і заблокували виплату накопичувальної частини пенсій, але й просто не в стані платити зарплати в повному обсязі.

Якими є шанси на те, що голос Росії на щось вплине? Насправді, вони недалекі від нуля. Тому що кількість голосів кожної конкретної країни у МВФ залежить від розміру спеціальних квот, які встановлюється на підставі ваги країни у світовій економіці.

І на даний момент частка Росії в загальній структурі голосів в МВФ становить 2.7%. В якості союзника Росія може залучити, в разі везіння, Бразилію (близько 2%), і, теоретично, Китай (3% голосів). Хоча останній теж навряд чи піде на подібну поступку Кремлю – а якщо й піде, то виставить рахунок, помітно більший за злощасні 3 мільярди.

При тому що США контролюють 16.4% голосів, а країни – члени ЄС в сумі близько 30%. Ще 6% має Японія.

Цього, загалом, достатньо для прийняття рішення стосовно українського кредиту, яке затверджуватиметься простою більшістю голосів. Що, до речі, в одному і з коментарів визнав і сам Силуанов, заявивши, що "ми, безумовно, свою позицію будемо висловлювати, будемо відстоювати. Яке в кінцевому рахунку буде прийнято рішення на Раді директорів, мені важко сказати. Безумовно, більшість членів МВФ, можливо, матимуть іншу точку зору. Голос Росії тут не буде визначальним". За що, ймовірно, отримав свою частку монаршого гніву Самого – якщо "ліберальський" коментар помітили в адміністрації Путіна.

А загалом, реально затримати чи заблокувати черговий транш кредиту МВФ у рамках затвердженої програми допомоги, загалом, може тільки Україна. Що наша держава успішно робила впродовж багатьох місяців – заблокувавши не тільки 1,7 мільярда від МВФ, але й решту великих кредитів – 1 млрд доларів кредитних гарантій від США, 1,2 млрд євро макрофінансової підтримки від ЄС, плюс кредити на купівлю газу від європейських партнерів. Отримання всіх цих коштів було поставлене кредиторами у пряму залежність від виконання вимог МВФ. Справа, здається, зрушила з мертвої точки. І тепер залишається тільки надіятись, що нікому в Україні не прийде в голову чудесна ідея іще що-небудь підправити, наприклад, в злощасній системі електронного декларування. Ціна подібних ідей обраховується зараз мільярдами доларів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme