Для чого Путіну "потьомкінська дивізія" на Курилах

Повідомлення про масштабне розміщення російських військ на Курильських островах – пропагандистський продукт для внутрішньоросійського споживання, а не реальний військовий маневр. Для останнього в Москви замало ресурсів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Для чого Путіну "потьомкінська дивізія"…

Не встигли у Токіо заспокоїтись після сеансу "новоросійської географії", в ході якого безіменні острівці на Південних Курилах були названі іменами російських військових, котрі прославились у війнах з Японією, як Москва підкинула Токіо свіжий сюрприз. Який, на перший погляд, полягає вже не в дипломатичному троллінгу, а в реальній зміні балансу сил в регіоні.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу повідомив, що до кінця цього року на Курилах буде розміщено нову дивізію.

Японія цілком прогнозовано зреагувала нотами протесту і дипломатичними демаршами. Але після того було повідомлення про "подальше вивчення питання", на чому шум на якийсь час стих.

Для чого Путіну дивізія на Курилах? Якщо, наприклад, розміщення протикорабельних і, ймовірно, зенітних ракет на цих островах іще мало бодай якийсь військовий смисл, то сухопутна дивізія там виглядає, м'яко кажучи, дивно. Невже хтось у Кремлі всерйоз вважає, що Японія готує морський десант на суперечливі острови? Така гіпотеза виглядає цілком божевільною. Країна без повноцінної армії, яка на собі відчула, що таке ядерне пекло, однозначно не готує ніякої військової авантюри. Та й ідея російського десанту з Ітурупу і Кунаширу кудись на Хоккайдо, зважаючи на наявність американських баз, теж видається достатньо малоймовірною.

Наступне, що приходить на думку після питання "навіщо?", це питання "як?". Населення всіх Курильських островів станом на 2007 рік становило щось біля 20 тисяч осіб. З того часу, кажуть, ця цифра помітно зменшилась. Натомість дивізія повного складу – це від 6.5 до 12 тисяч осіб. Які "від паркана – і до кінця року" мають якимось чином опинитись на островах – із базами, складами, навісами для техніки, джерелами електрики та води, і всією необхідною інфраструктурою. Які миттю і з нізвідки взятись теж не можуть. І колосальні витрати, потрібні для створення дивізії і її перебазування у такі короткі терміни, на даний момент для російського бюджету не те щоби зовсім не підйомні – але вкрай небажані.

І тут на гадку приходить напівзабутий факт. На Курилах, насправді, вже є сухопутна дивізія. 18-а кулеметно-артилерійська. І не треба питати, що це за тип з'єднання такий оригінальний. Цей підрозділ є унікальним навіть для Росії.

Озброєний він... ну, всім потроху. Від відносно сучасних засобів ППО – модифікованих "Буків" та "Стріл" – до трохи археологічних зразків озброєння. На кшталт 100 мм польових гармат БС-3 зразка 1944 року. Які показали свою вогневу потугу в боротьбі з "Тиграми" і "Пантерами" – але з того часу не модернізувалися. І в інших частинах Росії трапляються вже переважно в артилерійських музеях.

Найбільш ймовірним видається сценарій, за якого все це трішки підмарафетять, підвезуть новіших озброєнь і фарби для "реконструкції казарм", після чого під грім фанфар і під пильним поглядом камер федеральних каналів 18-а кулеметно-артилерійська стане 1-ю Курильською. Чи 3-ю дивізією берегової охорони. Чи якою вже там Шойгу з Путіним вигадають. Хронічний некомплект, брак офіцерів і солдатів-контрактників, та й загальна безцільність існування – все це залишиться на місці і ніякою фарбою не зафарбується.

Єдиною реалістичною ціллю появи нової дивізії видається тривіальний піар – чергова демонстрація електорату того факту, що "кордон на замку". Як то було і з цілою купою нових дивізій у Західному військовому окрузі, про плани на створення яких помпезно відрапортували на початку 2016 року – а потім історія якось сама собою затихла. Лиш в кінці року на колегії російського Міноборони кількома словами повідомили про формування двох нових дивізій – шляхом "реорганізації інших військових частин" та "реконструкції казарм". Але то подробиці. Свій електоральний ефект на патріотично налаштованих виборців нова дивізія справить. А японці, зрозумівши віртуальний характер нового з'єднання, пошумлять іще трішки – та й вгамуються.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme