Для чого Путін з усіх сил гальмує слідство стосовно "Боїнга"

Російський президент готується до торгу з міжнародною спільнотою. В ході цього торгу декілька російських офіцерів середньої ланки зникнуть, а їхні підлеглі мають шанс потрапити на лаву підсудних. Втім, не виключений варіант, що "зникнуть" всі причетні до події військовослужбовці

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Для чого Путін з усіх сил гальмує слідст…

Не минуло ще й повних три роки, як Росія вже встигла передати нідерландським слідчим "нові матеріали" щодо катастрофи малайзійського "Боїнга" рейсу MH17. Вчора, 26 жовтня, о 15-00. При тому прокуратура Нідерландів ще буде вирішувати, чи справді передані їм документи містять автентичні радіолокаційні знімки – і, відповідно, чи є сенс долучати їх до кримінального розслідування.

Теоретично, ці дані існували в незмінному вигляді з того злощасного моменту, коли "Бук" зустрівся з "Боїнгом". Теоретично, росіяни могли їх передати того ж дня. Ну, може наступного. Теоретично, вони могли зекономити нідерландському слідству чимало часу. І унеможливити появу ідіотських версій про українську "Сушку", що збила "Боїнг" на 4 тисяч метрів вище, ніж її власна "стеля". Всього цього чомусь не сталося.

Що, звичайно, наштовхує всіх – від коментаторів в соцмережах і до західних аналітиків на думку про те, що дані ці зібрані – або, принаймні, модифіковані - не 17 липня 2014 року, а помітно пізніше.

Втім, нідерландські слідчі – терплячі. Вони візьмуть до уваги й те, що надала їм Росія. Проаналізують.І співставлять отримані дані з альтернативними джерелами радіолокаційного та супутникового моніторингу місцевості, які в них, скоріше за все, є. Вони взагалі дуже терплячі й спокійні, ці нідерландські слідчі.

Тому все, що змінить "свіжа порція даних" в ході розслідування – це лише забере час. Можливо, декілька тижнів. Можливо, навіть місяць-другий. Але не більше.

Для чого цей час Путіну? На що саме надіється російський президент, відтягуючи неминуче на відносно короткий термін?

Надія на те, що "історія забудеться", тут явно недоречна. Теракт в Локербі, для прикладу, в ході якого цивільний літак підірвали агенти Каддафі, розслідували більше трьох років. А винуватці постали перед судом за 12 років – і ніхто нічого не забув. Путіну це чудово відомо. Зміна європейських лідерів – включно з переобранням Олланда і Меркель – на будь-які, навіть перспективні для Росії кандидатури (якщо не рахувати зовсім фантастичних варіантів на кшталт Марін Ле Пен) теж не надто вплине на історію з "Боїнгом".

Тому вірогіднішою видається версія, що цей час потрібен російському президентові для чогось іншого. Для того, щоби прибрати сліди, залишені виконавцями операції на Донбасі.

І тут можливі два сценарії. За першого з них з цього світу "зникають" офіцери середньої ланки, які передавали накази російського генералітетету безпосереднім виконавцям. Командир батальйону, який віддав наказ на висування "Бука". Можливо, навіть Сергій Мучкаєв, командир 53-ї зенітно-ракетної бригади.

"Зниклі" офіцери оголошуються злочинцями, що віддавали злочинні накази – а виконавці йдуть під суд. Як пішли свого часу під суд холуї Каддафі, які здійснювали теракт. При тому Росія залишається формально не винною у злочинах окремих військовослужбовців.

За іншого сценарію "зникають" не тільки люди, які можуть пов'язати наказ про використання засобів ППО з вищим командуванням – а уся "виконавча вертикаль". Кремль починає "розслідувати справу на своїй території" – і за якийсь час пропонує її припинити через трагічні й передчасні загибелі всіх причетних.

Цілком може бути, що фінального рішення, який саме шлях обрати, в Кремлі немає і дотепер. Але розуміння того, що скромно ігнорувати хід розслідування більше не вдасться, до Путіна, схоже, прийшло. І опинився він у вельми непростій ситуації. В якій повне ігнорування результатів слідства грозить збереженням і підсиленням міжнародної ізоляції. Натомість визнання своїх військових винними може похитнути основи режиму, який спочатку віддає злочинні накази, а після того звалює вину за їх виконання на лейтенантів з капітанами.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme