Для чого Путін "мітить" ракетами загарбані території

Розміщенням сучасних ракетних комплексів Путін намагається довести, що захищатиме загарбані території до останнього. Хоч на них ніхто й не нападе

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Для чого Путін "мітить" ракетами загарба…

За останні три дні слово "ракети" в міжнародних новинах зустрічається частіше, ніж, приміром, "Сирія".

Росія збирається відновити "ракетні поїзди" – за допомогою сучасніших бойових комплексів "Баргузин", перші випробування яких успішно завершились на космодромі "Плесецьк". "Баргузин" – це мобільний комплекс, ударна сила якого – шість термоядерних міжконтинентальних балістичних ракет "Ярс" і "Ярс-М". Очікується, що на бойове чергування він стане між 2018 і 2020 роками.

Паралельно з тим російські збройні сили підтвердили вчора, що на Курильських островах будуть розміщені балістичні ракети малого радіусу дії для берегової оборони – у складі комплексів "Бал" та "Бастіон". При тому Москва наполягає, що "відповідає на загрозу розширення НАТО". Якихось подробиць стосовно того, куди саме "розширюється НАТО" в Тихому океані, де Японія зберігає принципово позаблоковий статус, та й Корея (що Південна, що Північна) в альянс ніби не поспішають, ні Кремль, ні російське МЗС, звісно, не надають.

Паралельно з тим до Калінінграду вирушили тактичні ракетні комплекси "Іскандер", протиповітряні комплекси С-400 та ті ж таки комплекси "Бастіон".

Паралельно з тим Росія поспішно доводить до стану боєготовності раетний комплекс "Утес" в окупованому Криму.

На фоні чого, наприклад, Британія заявляє про відмову від розміщення в Естонії навіть пускових установок Guided Multiple Launch Rocket Systems. Які, до слова, при дальності використання у 40-70 кілометрів по класу наближаються радше до "Смерчів " та "Ураганів", ніж до російських "Іскандерів".

В чому суть того, що відбувається? Путін всерйоз готується "захищати батьківщину з усіх напрямків"? Чи йому немає куди подіти грошей з оборонного бюджету – от він і дивиться, куди б запроторити іще дивізіон-другий ракет різних типів?

Звичайно, все не так. І путінські протикорабельні ракети на Курилах, і мілітаризація Калінінградської області – це, в основному, піар. Оскільки ніякої висадки ворожого десанту на Курильських островах – рівно як і на далекосхідному узбережжі, звичайно, не планується. Проблеми, якщо на те пішло, можуть прийти до Росії по суходолу – з боку китайського кордону, і протикорабельні ракети тут нічим не допоможуть. Та й наступ прибалтів на Калінінград поки не намічається.

Стосовно "нікуди подіти" – теж виглядає неправдоподібно, оскільки тих самих "Іскандерів" за останні два роки у війська поступило щось біля 30 пускових одиниць (це на всю російську армію). При тому росіяни хваляться, що в них є вже 100 пускових установок (за 11 років виробництва, помітимо), але навіть ця цифра викликає обґрунтовані сумніви. Про "Бали" і "Бастіони" і мови немає – перших є 24 штуки, других – 12 на всеньку Росію. Всі Бастіони розміщені на Курилах, в Калінінграді, і в Криму.

Таким чином, стає очевидним, що Путін демонстративно розгортає все, що має в наявності. І тут вельми симптоматично виглядають місця розміщення. Калінінградська область, Курили, Крим – всі ці території були Росією окуповані, при тому окуповані відносно недавно. І дискусії стосовно їх приналежності – принаймні, у останніх двох випадках – так і не втихли.

Демонстративне розміщення ракет – це бажання переконати світ у тому, що Росія ці вкрадені території без бою не здасть. Що Кремль готовий жертвувати життям солдатів – своїх і чужих – та миром на планеті задля збереження цих клаптів суші. А тому вимагати їх повернення, надіючись на якісь там санкції чи дипломатичні рухи – справа абсолютно марна. Тому санкції можна спокійно відміняти. Все рівно нічого не вийде.

Така стратегія, звісно, має право на існування. От тільки на Заході, схоже, чітко відокремлюють "мухи від котлет", відокремлюючи економічну складову конфлікту від військової. І чітко знають, що ніяка ракетна база довго не протримається, якщо припиниться поставка продовольства та пального для генераторів. У цьому на Заході переконались іще в кінці 80-х років минулого століття.

А розгортаючи більшу практично всі сучасні протикорабельні засоби казна де і казна для чого, Кремль, серед усього іншого, демонструє тому ж Китаю власну військову недалекоглядність. А також – мізерний масштаб насичення армії сучасною зброєю. Але це вже зовсім інша історія.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme