Для чого Олланд розчистив дорогу Макрону

Ідея реваншу правих і поділу французького президентства між двома путінськими друзями, схоже, видалась соціалістичному очільнику Франції нестерпною. І він зумів зробити те, що не вдалося вчинити Обамі у США

Журналіст відділу «Світ»
Для чого Олланд розчистив дорогу Макрону…

Французькі президентські перегони дедалі більше нагадують дивну суміш політичного детективу і мексиканського телесеріалу. Не встигли поліцейські до ладу допитати арештованих помічників Марін Ле Пен, Катрін Грізе і Тьєрі Леж'є (останній, схоже, почав давати свідчення на Ле Пен), як стало зрозуміло, що цілком реальною є перспектива і кримінального переслідування самої Ле Пен.

Комітет Європарламенту з юридичних питань переважною більшістю голосів проголосував за позбавлення депутатського імунітету лідерки Національного фронту. Результати голосування ще повинні бути затверджені на пленарній сесії ЄП в Страсбурзі – але, скоріше за все, проблем із цим не виникне. Причина зняття імунітету – публікація в Твіттері фото зі звірствами терористів Ісламської держави. Сама Ле Пен стверджує, що намагалась привернути увагу публіки до проблеми, а от французька поліція вважає, що Ле Пен порушувала чинне законодавство, яке забороняє публікацію подібних фото. Втім, навіть якщо Ле Пен визнають винною в розповсюдженні екстремістського контенту – максимальні санкції, передбачені французьким законодавством за подібні дії, передбачають лише штрафи. Але відміна недоторканості дає французькій поліції кращі шанси на розслідування інших справ проти лідерки Нацфронту.

Нітрохи не спокійніше і в таборі французьких республіканців. Франсуа Фійон сьогодні визнав отримання повістки в суд для пред'явлення йому звинувачень у розтраті бюджетних коштів. Його неправедно працевлаштовану дружину все-таки не заарештували, про що повідомляли сьогодні французькі ЗМІ – але возять на допити у супроводі поліцейських.

А сам Фійон дає достатньо розпачливі прес-конференції, в яких стверджує, що проти нього здійснюють "політичне вбивство" – але виходити з президентських перегонів він не збирається. Тим часом від республіканського кандидата втікають не тільки залишки рейтингу, але навіть керівник його передвиборного штабу Патрік Стефаніні.

Еммануель Макрон, єдиний кандидат, що не надто постраждав від передвиборного розгулу справедливості, не без підстав констатує, що Фійон банально "втратив почуття реальності".

Всі ці події були б навряд чи можливі без діяльної і старанної участі французьких правоохоронних структур, які навдивовижу уважно ставляться до всіх нових поворотів передвиборних скандалів. В процесі яких на поверхню спливає чимало подій давно минулих років, які так і пипадали би пилом в архівах, якби їх фігуранти не подались здобувати Єлисейський палац. Що наштовхує на думку про те, що за цими подіями стоїть чинна влада Франції. Яка, в принципі, не робить нічого протизаконного. Навіть навпаки – виконує свої правоохоронні функції з дивовижною і небаченою старанністю.

Для чого Олланд "розчищає" дорогу Еммануелю Макрону? Вірогідних пояснень може бути тільки два. Перше із них полягає в тому, що перший секретар Соціалістичної партії Франції просто не міг спокійно спостерігати за тим, як посаду президента Французької Республіки ділять праві – та ультраправі. І оскільки кандидат соціалістів Бенуа Амон практично не має шансів на успіх у цих перегонах (не в останню чергу і через антирйтинг самого Олланда, який проектується і на його однопартійців), то чинний президент Франції вирішив допомогти ідеологічно близькому кандидату із реальними шансами на перемогу. Макрон, звичайно не соціаліст. Але за своїми політичними поглядами він далеко ближчий до Олланда, ніж Ле Пен чи Фійон. Врешті, він "виріс" із Соціалістичної партії, і не надто далеко відійшов від її ідеології.

А іншою, і, можливо, навіть важливішою причиною стало небажання Олланда повторити загалом невеселий фінал політичної кар'єри Барака Обами. Президент Франції добре бачив, до чого призвело тихе втручання Росії в американські вибори. І чітко розумів, що в разі приходу до влади тієї ж Ле Пен, сама ідея Євросоюзу в його теперішньому вигляді може бути знищеною.

Але, на відміну від Обами, Олланд вирішив "діяти на випередження". І, цілком ймовірно, досяг у тому певного успіху, "зачистивши" французькі перегони від явних путінофілів, і давши шанс – громадянам Франції, союзникам в Європі, та, врешті-решт, цілому світу отримати якщо й не ідеального, то бодай адекватного президента великої європейської держави.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme