Для чого на Росії заговорили про "20 років стагнації"

Путін намагається переконати Захід, що готовий пережити навіть 20-річні санкції

Журналіст відділу «Світ»
Для чого на Росії заговорили про "20 рок…

Прогноз про те, що на російську економіку впродовж найближчих 20 років не чекатиме нічого хорошого, ростиме вона зі швидкістю в 1.5-2%, а тим часом сама "велика країна" впевнено рухатиметься в бік найбідніших країн планети, розвиваючись помітно повільніше, ніж решта світу, вийшов несподіваним.

Ні, в самому прогнозі нічого несподіваного якраз не було. Схожі сценарії ми бачили у виконанні як міжнародних економічних організацій, так і незалежних аналітиків. При тому як західних, так навіть і російських.

Цікаво інше – цього разу автором пророцтва про економічний апокаліпсис виступило російське міністерство економічного розвитку. Назвавши його при тому прогнозовим "базовим плюс" – себто, не найгіршим варіантом розвитку подій.

При тому є ще й прогноз "базовий консервативний" – який в російському Мінекономіки воліють не коментувати, зводячи все до того, що "аж так погано бути не може", і прогноз "активних реформ в економіці", який навіть його творці вважають малоймовірним.

Ба більше – самі російські експерти визнають, що навіть прогноз "базовий плюс" можна реалізувати, залучивши за найближчих десять років як мінімум 300 тисяч кваліфікованих мігрантів (а не різноробочих з Середньої Азії), та примусивши в якийсь спосіб працювати відносно молодих і відносно здорових пенсіонерів.

Звичайно, на загальному фоні російський урядовців Олексій Улюкаєв, шеф Мінекономрозвитку, може здалеку виглядати замалим не лібералом. Але немає сумніву, що аж настільки відвертого й голосного лібералізму, як діагноз про повну економічну імпотенцію путінського режиму, публікувати в російській центральній пресі, Улюкаєву без дозволу "з самого верху" ніхто б не дозволив. Навіть якщо б це був "крик душі" економічного блоку уряду, що потрапив до газет "контрабандою" – за два дні після його публікації були б вже спростування з боку Кремля.

А оскільки нічого подібного в реальності не трапилося, залишається одне-єдине пояснення. Звіт про "20 голодних років" був санкціонований. Особисто Путіним.

І, насправді, цей прогноз є сигналом не стільки для внутрішнього, як для зовнішнього застосування. Тому й озвучував його не хтось із "сатрапів", а Улюкаєв, якого на Заході все ще сприймають всерйоз.

За допомогою цього прогнозу Росія прагне показати світові, що всерйоз розглядає можливість довготривалого санаційного режиму, і збирається якось там жити за таких умов. Ну, нехай навіть не жити, а виживати – але то вже подробиці.

Що, на думку Путіна, має переконати ЄС – чи навіть і США – в тому, що санкції "не спрацювали". Тому логічним буде їх відмінити.

При тому Росія, звичайно, блефує. Бо за умов збереження санаційного режиму навіть тих показників, що були озвучені Мінекономрозвитку, досягти не вдасться. І не прийде 300 тисяч висококваліфікованих мігрантів. І демографічна криза не "розсмокчеться років за 20". І навіть не факт, що буде підвищено пенсійний вік. Але готовність "стояти до кінця" на захисті геополітичних авантюр свого президента російський уряд, звісно, подібними прогнозами наочно демонструє. Заодно посилаючи негласний, але чіткий сигнал всім, хто живе в цій країні і надіється на якесь краще майбутнє. Сигнал про те, що на них чекає 20 років стагнації – у варіанті "базовий плюс".  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme