Чому в Мінську воскресла "формула Штайнмаєра"

Відновлення переговорів про "формулу Штайнмаєра" в "покращеному" для України вигляді свідчить не про готовність Кремля починати діалог, а про те, що на окупованих територіях вже можна провести візуально демократичні вибори з бажаними для Москви результатами

Чому в Мінську воскресла "формула Штайнм…

"Формула Штайнмаєра", про яку світ довідався близько двох років тому, в якийсь момент здавалась двоюрідною сестрою "плану Мореля". Про неї всі знали, про неї всі дискутували, але точно і з подробицями описати її суть не міг ніхто.

Що було відомо напевне – це той факт, що вибори на Донбасі мали, у відповідності до цієї формули, відбутися перед, а не після передачі контролю за кордоном. Це, цілком сподівано, викликало негативну реакцію Києва – про неприйнятність "формули" заявляв іще Роман Безсмертний в кінці січня 2016 року. Який, до речі охарактеризував цю концепцію як "документ на дві сторіночки", який був "написаний у Москві" і є явно "нереалістичним".

І от учора тристороння контактна група знову обговорювала "формулу Штайнмаєра". Повної ясності щодо її суті знову ніхто не вніс. Але, принаймні, посол Німеччини в Україні Ернст Райхель зробив заяву, яка дозволяє трохи глибше поринути в суть запропонованої Україні угоди.

"Формула, яка є предметом дискусії, передбачає, що місцеві вибори відбудуться під контролем і за сприяння ОБСЄ. Потім ОБСЄ має підтвердити, що вибори відповідали міжнародним стандартам. Якщо ОБСЄ це підтвердить, тоді набуває чинності законодавство про "спеціальний статус". Якщо ні – в такому разі, не набуде, для цієї території не буде ніякого "спеціального статусу", – зазначив Райхель.

Таким чином, Україні, схоже, пропонують практично ту саму "писану Москвою" формулу – але зі своєрідним "запобіжником". В разі, якщо вибори на Донбасі здадуться спостерігачам ОБСЄ недемократичними – пардон, "невідповідними міжнародним стандартам", то українські закони про "спеціальний статус" діяти не почнуть.

З одного боку, все виглядає ніби навіть логічно – ну, якщо дивитись на ситуацію, приміром, з Берліну. Мешканці Донбасу демократично обирають бажану владу, місія ОБСЄ стежить, щоб їм ніхто не заважав, після чого Донбас отримує свою порцію автономії, а Меркель, Олланд, Путін та Порошенко п'ють шампанське.

Проблема в тому, що логіку "формули Штайнмаєра", схоже, визначали таки в Москві, а не в Берліні. І зводиться вона до того, що контроль за населенням окупованих українських територій за останні роки дійшов до тієї стадії, коли в день виборів не буде жодної потреби демонструвати "недемократичні" і "невідповідні стандартам" виборчі практики. Всі й так знатимуть, як їм голосувати. Для того щоб мати шанси пережити не тільки день виборів, а й кілька наступних днів, коли спостерігачі ОБСЄ поїдуть собі геть.

У Кремлі впевнені, що достатньо закріпили контроль над окупованими територіями, достатньо переконали тамтешній люд, що "рипатись – не варто", і тепер можуть собі дозволити показати цей цирк перед міжнародними спостерігачами. Які, може, й будуть плутатись під ногами в день голосування – але перебіг кампанії, звичайно, контролювати не зможуть. Не будуть же спостерігачі ОБСЄ контролювати можливість українських партій вести агітацію на окупованих територіях, правда? І охорону для громадян, що мешкають на окупованих територіях, і спробують піти до місцевих органів влади за підтримки українських партій, ОБСЄ теж навряд чи забезпечить.

За подібних умов закономірне питання про те, який стосунок матиме до демократії і "міжнародних стандартів" запропоноване Кремлем шоу на Донбасі, виглядає цілком риторично.

"Ми тут не в суді. Йдеться не про те, хто правий, а хто ні. Тривають переговори. Ми намагаємося знайти рішення і досягти згоди щодо механізму, завдяки якому ситуацію можна буде повернути в рамки міжнародного законодавства", - сказав про ситуацію з "формулою Штайнмаєра" посол Райхель. І він, звісно, має рацію – такою є суть миротворчості.

Проблема лиш в тому, що керований з-за кордону анклав, куди не мають доступу силові структури держави-суверена, в міжнародному законодавстві теж якось не дуже описаний. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme