Чому рекомендації НАТО зараз слухають уважніше, ніж директиви ЄС

Стримане незадоволення НАТО справило на Мадрид набагато більше враження, ніж то вдається досягнути Брюсселю, Берліну та Парижу жорстким тиском на європейських "путінолюбів". Столтенберг може заробити на тренінгах для Меркель і Олланда

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому рекомендації НАТО зараз слухають ув…

Російська ескадра, в супроводі чорного диму й неприязної уваги, пропливе мимо Іспанії – і мимо африканського анклаву Мадриду, містечка Сеута, яким іспанська корона володіє вже півтисячі років.

Хоча ще позавчора здавалось, що "Адміралу Кузнєцову" вдасться, пригасивши димучі паротурбіни, влаштувати для російського ТБ чудесну картинку прориву міжнародної ізоляції у вигляді радісних натовпів, що вітатимуть російські кораблі в іспанському місті. Тим паче що організувати "масову радість" фактично на території Марокко, якою зусібіч оточена крихітна Сеута, набагато простіше й дешевше, ніж дотягнути напівживого "Адмірала Кузнєцова" до Середземного моря (у якому йому, до речі, ніколи не везло – в 1995 році "дров'яний котел" російського авіаносця "помер" там під час шторму, і корабель замалим не пішов на дно).

Проте з картинкою не склалося. Дозаправка, яка мала відбутись чи то в середу, чи сьогодні, так і не відбулась. Росія повідомила владі Іспанії, що відкликає запит на захід у порт автономного міста Сеута корабельної групи Північного флоту. Після того, як іспанське МЗС повідомило, що "перегляне" дозвіл на дозаправку російських кораблів.

Причина – банальна. Стримані, м’яко кажучи, коментарі союзників Іспанії по НАТО на несподівану гостинність Мадриду. І, звичайно, заява очільника альянсу.

"Кожна країна і союзник мають право на прийняття рішення. Це рішення повинно прийматися союзниками в індивідуальному порядку - чи здійснювати заправку і забезпечення припасами російських кораблів. Але в цей раз я направляю дуже ясний сигнал про те, що ми стурбовані можливим використанням цієї авіаносної групи для посилення ударів по Алеппо", - констатував Столтенберг. На тлі останніх правил дипломатичного етикету, які практикують навіть у Радбезі ООН – не кажучи про російське, для прикладу, МЗС,  заява Столтенберга звучить нудно й беззубо. Але вона – подіяла. 

При тому ніхто, нікому й нічим не погрожував. Та й жодної небезпеки якихось негайних і серйозних наслідків для Мадриду не існувало. Хоча б тому, що Сеута не охоплена дією договорів НАТО, і в ній заправляється хто хоче і коли хоче. І не зважаючи на те, що Іспанія, що вступила до альянсу яких 30 років тому, під впливом своїх чисельних лівих і соціалістичних політиків, ще донедавна ставилась до НАТО вельми скептично. Тепер все інакше.

Чому рекомендації НАТО зараз слухають уважніше, ніж директиви ЄС - фото 1

Судячи зі всього, зараз, в період глобального загострення всіх можливих конфліктів і протиріч, геополітична "вартість" перебування в НАТО як гарантії спокійного існування цінується зараз достатньо високо всіма членами альянсу. І сваритись з керівництвом організації та союзниками задля якогось димучого російського недоавіаносця не готові навіть у Мадриді. Ні, там навряд чи бояться Москви – але сусідня Африка, власні терористи та сепаратисти, помітне ісламістське підпілля – все це вимушує іспанську владу всерйоз ставитись до "сигналів" Столтенберга. Надіючись, натомість, що організація, яку він представляє, так само всерйоз поставиться до потреб Іспанії – в разі, якщо такі виникнуть.

Що, звісно, становить разючий контраст з поведінкою країн-членів ЄС. Які, по суті, об’єднались у союз задля отримання економічних благ. Тому легко погоджуються ігнорувати інтереси цього об'єднання задля отримання якихось економічних благ з якогось іншого джерела – хай і спливає те інше джерело з-під кремлівського муру. 

Хоча в історії з недоавіаносцем все може бути й далеко простіше. Можливо, в африканській Сеуті, оточеній вбогими напівзасохлими чагарниками, просто не було достатньо сирих дров для успішної дозаправки російського корабля. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme