Чому одкровення путінських радників про плани щодо Донбасу - це пастка

Стаття Bloomberg, суть якої зводиться до того, що "Україна сама відштовхує від себе Донбас, і все закінчиться придністровським варіантом" є маніпуляцією. Спрямованою на підтримку негайної реінтеграції Донбасу - не зважаючи на супутні умови

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому одкровення путінських радників про…

"Істинною стратегією Путіна стосовно України є повне відокремлення частин двох прикордонних областей, відомих як Донбас, за допомогою посиленої інтеграції з Росією", - написали журналісти агентства Bloomberg з посиланням на трьох осіб, близьких до керівництва Росії. При тому співрозмовники особливо підкреслили, що Путін "не планує визнавати або анексувати ці території". Агенція повідомила імена двох джерел – ними виявились депутат "Єдиної Росії" Костянтин Затулін та консультант адміністрації Путіна Олексій Чесноков. Третій співрозмовник агентства побажав залишитись невідомим.

При тому, на думку авторів Bloomberg, Росія діє поступово, використовуючи блокаду Донбасу українськими активістами в якості політичного прикриття, щоб взяти під свій контроль ключові економічні зв'язки з сепаратистськими областями.

Нічого сенсаційного у всій цій інформації, насправді, немає. Той факт, що з кожним тижнем, проведеним під окупацією, Донбас віддаляється від України, розуміють всі власники тверезого глузду як в Україні, так і за її межами.

І про те, що найбільш ймовірним продовженням конфліктної ситуації на Донбасі є, насправді, придністровський сценарій (до якого ще треба дожити - бо в Придністров'ї хоча би не стріляють), здогадуються також усі. Навіть ті, хто зобов'язаний за посадовою інструкцією говорити про нашу скору перемогу. Чи нашу скору поразку. Це вже в кого які інструкції.

І навіть якщо абстрагуватись від осіб авторів статті – зокрема, Степана Кравченка, який свого часу славно пописав про "жахіття полону в руках українських добровольчих батальйонів", то враження від матеріалу залишається в міру гидкувате.

Бо невисловлена суть цього опусу зводиться до того, що Україні слід припинити відстоювати власні геополітичні та економічні інтереси, і швиденько зайнятись поверненням Донбасу. Що, з формально-логічної точки зору, у чомусь співпадає зі стратегічними інтересами Києва. От тільки поза увагою залишається питання ціни.

Бо, за великим рахунком, "повернути Донбас", вочевидь, можна хоч завтра. Біда лиш в тому, що реінтеграція Донбасу на російських умовах (а інших варіантів, при нездатності розв'язати проблему силовим шляхом, наразі не видно) – це буде не повернення контрольованих сепаратистами територій до складу нашої держави. Це буде приєднання України до складу контрольованих Кремлем і сепаратистами територій.

І збереження економічних зв'язків із Донбасом – це буде не захист від його інтеграції з Росією, а узалежнення вже української економіки від контрольованого Росією клаптика нашої землі.

Подібний матеріал дає аргументацію українським "національно-патріотичним силам" з числа тих, чий бюджет обраховується в рублях, і керівникам яких доводиться писати звіти до ФСБ. Аргументація зводитиметься до того, що "чинна влада не сприяє поверненню Донбасу – тому давайте чинну владу міняти, а Донбас негайно повертати, підписавши кілька дурних папірців для заспокоєння Путіна. Так ми збережемо священні кордони України, про які не дбає злочинна влада".

Чи була ця маніпуляція свідомим вчинком з боку Bloomberg? Скоріше за все, ні. Витримана в підкреслено нейтральних тонах стаття цілком могла "прокотити" в якості незаангажованого матеріалу про ситуацію.

Що, втім, не міняє простого факту. Зараз перед нами мишоловка, в якій Донбас виглядає шматочком сиру. Нашпигованим свинцем і добряче вимащеним кров'ю – але то подробиці. І йдучи до цього шматка сиру, смертельно важливо не прогавити стінок тієї політичної та юридичної клітки, в якій цей шматочок лежить. Що би не там не написали в Bloomberg.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme