Чому Обамі доведеться стати Рейганом

Ядерний арсенал США безнадійно старіє. І президенту США, не зважаючи на його погляди, доведеться розщедритись на фантастичну суму для підтримання "ядерного щита" в належному стані

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Обамі доведеться стати Рейганом…

Пізно вночі між четвергом і п’ятницею ракета Minuteman III без боєголовки вилетіла з бункера на базі ВПС США Ванденберг в Каліфорнії, набрала швидкість у 24 000 км на годину і менш ніж за півгодини приземлилася в районі цілі, за 6,500 кілометрів, біля атолу Кваджалейн на Маршаллових островах південної частини Тихого океану. Ракета-ветеран, що перебуває на бойовому чергуванні з 1970 року, продемонструвала цілковиту працездатність.

Заступник міністра оборони США Роберт Ворк, який був присутнім при запуску, завив, що подібні випробування, які з січня 2011 року проходять вже п'ятнадцятий раз, покликані "надіслати месидж стратегічним противникам", таким як Росія, Китай та Північна Корея, про те, що Вашингтон має ефективний ядерний арсенал.

"Ми, і росіяни, і китайці, зазвичай робимо пробні запуски, щоб довести, що оперативні ракети, які у нас є, цілком надійні. І це сигнал ... що ми готові застосувати ядерну зброю на захист нашої країни, якщо це необхідно", - заявив Ворк.

І потреба в подібних демонстраціях що не рік стає більшою. Оскільки ядерний арсенал США, за інформацією як експертів, так і самих американських військових, неухильно наближається до кінця свого запланованого життя. При тому мова йде не тільки про стратегічні ракети солідного 45-річного віку, але й про цілий ряд тактичних видів ядерного озброєння.

При тому зі стратегічними ракетами вже траплялись прикрі випадки. Наприклад, під час планових випробувань у 2011 році ракета за командою з літака просто не вилетіла з шахти. Тільки запущена напряму з бункера вона все-таки стартувала.

Але випадковості – випадковостями, але офіційний "термін життя" більш ніж половини американських ракет завершується в проміжку між 2018 та 2028 роками, і жодного чіткого плану стосовно того, що з цим робити, поки не існує. Все це відбувається на тлі того факту що тільки за минулий рік Росія поставила на бойове чергування 40 нових міжконтинентальних ракет. Чи, принаймні, так стверджує російське Міноборони.

Натомість, за словами американських експертів та урядовців, проблемою США є не тільки старіння ядерного арсеналу – але й розвал інфраструктури, яка свого часу забезпечила його створення, а також відсутність відповідних інженерів та вчених, частина з яких давно пішла на пенсію, а інша – перепрофілювалась на працю в галузі ядерної енергетики, оскільки, як зазначив один з конгресменів, "в їхніх офісах, збудованих в 60-х роках, їм доводилось відганяти від себе пацюків в процесі ланчу". Все це накладається на середній вік працівників галузі – 50 з хвостиком років.

Ситуація не стала нітрохи кращою за період президентства Обами, який, вступаючи на посаду в 2009 році, називав ядерну зброю "найнебезпечнішим спадком Холодної війни" – і не збирався робити нічого іншого, окрім як скорочувати, скорочувати і ще раз скорочувати.

Втім, Володимир Путін зумів провести чи не найяскравішу за історію людства кампанію на користь збереження ядерної зброї всіма, хто має нещастя жити з ним на одній планеті.

І вже в кінці 2014 року Обама вніс ядерні озброєння в список на "пріоритетне фінансування". В 2015 році потроху почалось формулювання плану тотальної модернізації всього ядерного арсенал і засобів його доставки. Хоча реально цього року на це була виділена не надто значна сума у 2 мільярди доларів. Але вже обрахована приблизна сума, яку Обамі і його наступникам доведеться витратити, аби зберегти і примножити силу американського ядерного щита. 320 мільярдів впродовж наступних 10 років – і трішки більше трильйона впродовж 30 років. помітно більше, ніж повний держбюджет України щороку – і за 30 років все буде, як слід.

Прикро, що подібні колосальні ресурси будуть витрачені не на ліки від раку, польоти до зірок чи перетворення Сахари на квітучий сад, а на пристрої, які, дасть Бог, ніколи не будуть використані. Але саме такою є ціна протидії божевільним амбіціям Москви, Пхеньяна, та, частково, Пекіна. І цю ціну заплатить Америка. Жодним чином не ідеалізуючи США, хотілось би, втім, відзначити, що це чи не єдина демократична країна планети, готова витрачати значну частину своїх ресурсів на те, аби тролі й людожери всіх мастей і політичних вподобань не забували про своє місце на цьому світі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme