Чому кількість терактів в Європі зростатиме, і коли вони припиняться

По мірі того, як коаліція ламає хребет Ісламській державі в Іраку та Сирії, терористичний тиск на країни Заходу тільки зростатиме

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому кількість терактів в Європі зростат…

Вчорашній теракт в Манчестері став шоком. Вибуховий пристрій з шрапнеллю на поп-концерті для дівчаток-підлітків – до цього не можна і не потрібно звикати. Як і до більш ніж двох десятків трупів. Серед яких, до слова, є декілька дитячих.

Хто вчинив теракт, наразі все ще невідомо. Очільник поліції Манчестера, Ієн Хопкінс, не захотів говорити ні про громадянство, ні про етнічну чи релігійну приналежність терориста. Хоча й підтвердив, що вибух вчинив смертник, останки якого вже знайдено. Можливо, у поліції є проблеми з ідентифікацією знайдених останків.

На відміну від популярних в останні місяці у Європі "автомобільних" терактів на цей раз діяли, здається, люди не випадкові. Звичайно, для збирання нехитрого вибухового пристрою зі шрапнеллю технічного генія не потрібно, але мінімальна "технічна кваліфікація" і доступ до вибухових речовин є неодмінними умовами. Хоча і з цілком доступних сільгоспдобрив за належних знань у сфері хімії вибухівку можна зробити й самостійно.

Втім, припустити що діяв бомбіст-одинак було б надто наївно і ризиковано. Колишній шеф національної контр-терористичної служби Великої Британії, Кріс Філіпс, наголосив на тому, що теракт був скрупульозно спланованим і обдуманим, що цілком може свідчити про те, що за ним стоїть організація, а не хвора чи "промита" психіка, як то було з "автомобільними" терористами. Якщо це так, подібні "складні і добре сплановані" акції будуть продовжуватись. Тому експерти радять британським поліцейським діяти, припускаючи можливу наявність саме організованих структур – хоч це і забере більше часу та ресурсів, ніж списання всіх проблем на "одинака".

Втім, якими б старанними не були британські поліцейські, і які ресурси не кинув би на розслідування Лондон, сьогодні стає очевидним, що гарантувати безпеку громадян західних демократій не може ніхто. А терористичні атаки припиняться не тоді, коли на їх подолання буде витрачено ще більше коштів та людських ресурсів, а тоді, коли ослабне їх причина. Коли зникне недобра і темна сила, яка підштовхує людей до того, щоби вбивати ні в чому не винних інших – і гинути самим.

Звичайно, говорити з певністю про те, хто саме є причиною теракту в Манчестері поки зарано – навіть попри заяву Ісламської держави про причетність до вибуху. Але версія про те, що спонукальним мотивом тут виступив радикальний іслам, здається більш ніж ймовірною. І активізація радикальних ісламістів в Європі впродовж найближчих року-двох теж не є сюрпризом. Власне, такий сценарій експерти розглядали іще два роки тому, коли почався широкомасштабний наступ ні Ісламську державу в Іраку, і навіть у Сирії, де всі давно воюють з усіма, наступ ісламістів змінився хоч і не катастрофою,але явним застоєм.

По мірі того, як території Ісламської держави стискаються, дедалі більше джихадистів покидають "халіфат" і переїжджають до Європи. Де частина з них розчаровано махає на все рукою – а інша продовжує безнадійну, пропащу, нікому не потрібну, але від того – не менш смертельну боротьбу. Частина з них просто не може зізнатися сама собі, що все – війна. Вбивства, знищення інакомислячих та іновірців – все це було намарне, і "халіфат" повернеться в небуття, де йому саме й місце. При тому й чинне керівництво Ісламської держави з а допомогою терактів намагається залишитись в інформаційному просторі для того, щоб забезпечити потік добровольців на явно програну війну. Тому й лунають вибухи, а автомобілі продовжують таранити святкові натовпи. А тим часом курди й араби стискають кільце довкола Ракки і дочищають Мосул від гидоти, яка там окопалась. І поки Ісламська держава не зникне з політичної карти світу, надіятись на припинення терактів не доводиться. Хоча і після її зникнення останні, найбожевільніші її адепти становитимуть небезпеку для всього живого іще не один рік. Видужання людства від цієї хвороби не буде ні швидким, ні легким.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme