Чим грецький референдум допоможе Європі та Україні

Греки сказали "ні". Яким будуть результати - до пуття не знає ніхто. Проте цю кризу ЄС явно переживе - і, ймовірно стане сильнішим

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чим грецький референдум допоможе Європі…

Хоч і менш досяжним для України - при збереженні курсу на імітацію реформ і популізм.

Ситуація з результатами грецького референдуму вийшла насправді цікавою. Бо, з одного боку, економити, віддавати борги і робити нові народ категорично відмовився. З іншого боку, грецький прем'єр, який гаряче до цього закликав, вже встиг формально капітулювати перед кредиторами, пообіцявши збільшити доходи грецького держбюджету майже на 10 відсотків, завдяки зростанню податків на великий бізнес і туризм.

Врешті, слово грецького лідера - це не євро і не драхма. Захотів - дав, захотів - забрав назад. Проте м'яч зараз на боці євробюрократів, які сьогодні і завтра будуть активно думати, як жити з Грецією далі. А заодно вирішать, чим для них є результати референдуму - зайвим козирем в рукаві Ципраса на наступних переговорах, чи індульгенцією на прощання (бодай економічне) з "колискою європейської цивілізації". Яка увійшла в зону євро, сфальшувавши макроекономічну статистику, і може піти з неї, голосно і чесно сказавши "досить" на прозорому і демократичному референдумі.

Чим грецький референдум допоможе Європі та Україні - фото 1

Це завдання для євробюрократів буде непростим. Бо, з одного боку, формальним і неформальним лідерам ЄС треба продемонструвати вміння долати "поточні кризи". Себто - якось "зам'яти" грецьку історію, запропонувавши Ципрасу "задовільний" набір вимог. А з іншого - ЄС потрібно, долаючи малу кризу, не спровокувати ненароком велику. Бо успіх грецьких популістів, які, по суті, почали диктувати умови Брюсселю і Берліну, спираючись на "волю народу", не пройде неоціненим популістами в інших країнах. Якщо грекам можна робити з фінансовою дисципліною все, що вони вже встигли зробити, і що ще зроблять, якщо допомогу їм продовжать - то чому б не спробувати себе в цьому жанрі португальцям, іспанцям, італійцям, врешті-решт?

І це тільки одна з небезпек, яка може зруйнувати підвалини економічного союзу, яким, в своїй основі, є ЄС. Бо крім інших менш розвинутих членів євроспільноти, є ще й Великобританія, яка теж подумує про референдум. І попри ентузіазм російських коментаторів, які, захлинаючись від захвату, кричали, що досить Афінам "показати приклад" виходу з ЄС, як Лондон побіжить слідом, в реальності все, схоже, навпаки.

Бо з ЄС, який позбувся одного з аутсайдерів, на економічний і демографічний тиск з боку яких скаржиться Велика Британія, Лондон би зовсім не поспішав тікати. Натомість з союзом, який хоче диктувати економічну політику розвиненим країнам - і "вибачати" "дитячі пустощі" менш розвинених партнерів, Об'єднане Королівство може й попрощатися. Про намір захищати економіку від результатів грецької історії Британії вже заявили.

Чим грецький референдум допоможе Європі та Україні - фото 2

Тому європейська бюрократія буде вимушена приймати жорсткі і доленосні рішення - уникати яких, а також відповідальності за них, намагається будь-яка бюрократія в силу своєї природи.

З іншого боку, саме грецька криза вимусить європейське керівництво знайти відповідь на одну з ключових проблем ЄС. Яка полягає в спробі уніфікувати умови існування і вимоги до економік всіх членів союзу. Які між собою кардинально різні.

І дешеві кредитні гроші під 2-3 відсотки річних, які змащують і розганяють гігантську економічну потугу Німеччини, виявились для нероздержавленої і зарегульованої економіки Греції фактично способом підтримувати існування того, що мало давно змінитись. Або померти. Двадцять років імітації реформ ніяк не допомогли ці самі реформи провести. Економіка зі значною державною часткою, високими податками і неслабим рівнем корупції так і не зуміла привабити інвестора, а позичені державою 300 мільярдів просто проїла.

Вочевидь, Брюссель - за діяльної підтримки Берліну та Парижу - будуть вимушені створити систему жорсткого нагляду за бюджетною дисципліною, яка відстежуватиме і належно оцінюватиме діяльність популістів при владі національних держав. Ну і гарантуватиме відсів кандидатів до ЄС, в економічній ефективності яких є обґрунтовані сумніви. На "мальовану статистику", як то трапилось з Афінами, ЄС вже не поведеться.

Чим грецький референдум допоможе Європі та Україні - фото 3

І тут ми підходимо до очевидної, хоч і неприємної аналогії. Яка полягає в тому, що наша країна, більш ніж за рік після революції, з громадянським піднесенням і активною підтримкою західних фахівців і західних грошей, по шляху реформ пройшла до образливого недалеко. Це можна списувати на війну, чуму чи несприятливі погодні умови на полях країни. Але недовго.

Натомість "пахучі" історії - на кшталт подарунків одному банку одним прем'єр-міністром, оригінальних законів, які парламент одного дня приймає, а наступного - пробує скасувати, чи, приміром, лідера парламентської фракції, який дозволяє собі за допомогою ненормативної лексики характеризувати національну приналежність чинного губернатора (все це - за один тиждень) - перетворюють не тільки наші "реформи", але й наш "перехід до європейських цінностей" в погану імітацію. Очевидну, неправдоподібну і неприйнятну.

Бо ЄС - не НАТО. Це економічний союз. І як би не волали геополітичні радники про важливість України, вибудовувати серйозні стосунки з країною, еліта якої декларує одне, думає друге а робить третє, ці обмежені нащадки середньовічних купців не будуть. Скажемо м'яко - менталітет не дозволяє.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme