Чим допоможе Україні "зрада" Блера по боргу Януковича

Вчорашнє судове рішення продемонструвало, що британські юристи хочуть вирішувати російсько-українські суперечки по суті, а не перетворювати зали судів на філії Радбезу ООН

Журналіст відділу «Світ»
Чим допоможе Україні "зрада" Блера по бо…

Рідко яка новина за останній рік настільки по-різному висвітлювалась в українській та російській пресі, як рішення Високого суду Лондона стосовно "російського" боргу імені Януковича.

"Суд зобов'язав Україну погасити борг перед Росією" – це російські заголовки. "У російському Мінфіні підкреслюють, що рішення остаточне" – так виглядає більшість врізок до новини.

"Суд Лондона дозволив Україні подати апеляцію і призупинив своє рішення про виплату Росії боргу 3 млрд доларів" – так, у свою чергу, виглядала значна частина новин з українського боку. Ну, за винятком тих видань, які скопіювали новину в Росіян, не особливо вчитуючись у її зміст, звичайно.

Сторонній спостерігач спокійно міг би подумати, що йдеться про два різні процеси. Чи про два різні суди.

Що ж насправді трапилося у Лондоні, і чи дійсно старший брат британського екс-прем'єра так радикально "зрадив" Україну, як то пишуть російські ЗМІ?

А трапилось там, насправді, те, що й мало трапитись. Суд погодився розглядати російський позов до України в прискореному порядку. Винісши за дужки бажання української сторони забезпечити розгляд всіх обставин, що були супутніми до процесу отримання – і повернення, якщо на те пішло – цієї позики.

Високий суд – це все-таки не Страшний суд, де враховуватимуться усі факти і обставини від створення світу. Сфера його компетенції відносно вузька. І у цьому випадку, встановивши, що Україна кредит взяла, грошей поки не повернула, але має свої, цілком виправдані застереження щодо повернення цього боргу, старший брат британського екс-прем'єра вирішив тим і обмежитись.

Простіше кажучи, українська сторона, можливо, обрала не зовсім логічну лінію захисту. Відмовляючись повертати кошти за кредитом на основі того, що кредит був виділений майже що насильно, а потім країна, яка його видала, на нас напала.

При тому, слід зазначити, суд погодився з тим, що Росія в момент рішення стосовно кредиту, чинила значний економічний тиск на Україну. Більше того, у вчорашньому судовому акті немає прямої вказівки на те, що Україна вже зараз повинна повернути гроші Росії - як і того, що Україна не повинна цього робити. Висновки будуть зроблені в рішенні по суті, яке буде винесено пізніше.

Яким буде те рішення – покаже час, але цілком ймовірно, що і воно буде для нас не надто сприятливим. Просто тому що російські претензії – чіткі і конкретні, а ми намагаємось виставити Росії рахунок "за все". А зробити подібний рахунок чітким, зрозумілим, аргументованим і придатним для перевірки – поки не можемо.

Натомість вчорашнє рішення британського правосуддя цілком може піти Україні на користь, і підштовхнути нас у правильному напрямку.

Який полягає у тому, що нашим посадовцям слід перестати займатись божевільною нумерологією , намагаючись скласти у гігантський кондуїт "все, що росіяни нам винні" – за Крим, Донбас, переселенців, вбитих і поранених. І малювати від ліхтаря цифри у 30, 50 чи 100 мільярдів.

Натомість Україні слід перейти до формування великої кількості відносно дрібних, але добре сформульованих позовів. За кожну фабрику чи завод, розстріляні з російських танків. Особливо якщо є можливість правдоподібно довести, що це були саме російські танки. За кожен житловий будинок, розбитий із російських "Градів". За кожен долар втраченого прибутку від кримських підприємств (але не за їхню статутну вартість – ми ж від них не відмовляємось).

І у подібній ситуації, цілком може бути, судді Вільяму Блеру буде глибоко начхати на те, що "іхтамнєт". Чи що російська зброя і російські найманці та кадрові військові прибула на Донбас "для захисту російськомовного населення" "боротьби з фашизмом" чи чого завгодно ще. Він просто рахуватиме збитки, завдані Україні цією зброєю і цими солдатами. І рахунок, скоріше за все, вийде далеко, далеко більшим за три мільярди доларів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme