Чим допоможе і чим зашкодить Україні Христя Фріланд

Схоже, Києву слід розраховувати на зміцнення позицій в Оттаві – і подальше роздратування "українським питанням" у Трампа і його прибічників

Журналіст відділу «Світ»
Чим допоможе і чим зашкодить Україні Хри…

Онука українських імігрантів, екс-журналістка і колишній міністр міжнародної торгівлі Канади Христина Фріланд, щойно отримавши посаду очільниці канадського МЗС, повелась цілком сподівано.

"Ніяке скасування санкцій проти Росії не передбачається", - повідомила в середу прес-секретар нової глави канадської дипломатії. Репліка, вочевидь, стала напівофіційною відповіддю на інформацію російського "Спутніка" про те, що Кремль міг би відмінити особисті санкції проти Фріланд в обмін на послаблення в санаційному режимі.

Зважаючи на той факт, що Фріланд вважає за честь перебування в санаційному списку, і є чи не найпослідовнішим критиком путінського режиму і сьогоднішньої Росії загалом, ймовірність угоди про взаємну відміну санкцій від початку була близькою до нуля. Власне, тому для подібної пропозиції і був вибраний формат статті в підконтрольній Кремлю газеті, а не дипломатичні канали.

Окрім того, ще у вівторок прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо встиг чітко заявити, що його не надто хвилюють непрості стосунки його нової очільниці МЗС з Росією. "Що стосується того, як вона зійдеться з Росією, що ж, вона вільно говорить російською, - заявив він. - Ми продовжуємо надавати тверду підтримку Україні і засуджувати в однозначних висловах незаконні і протиправні дії росіян в Україні, на Донбасі та в Криму".

Тому, хоч перестановки в канадському уряді і зменшили розміри "українського лоббі" (інша українка, Меріенн Міхичук, вже не буде міністром зайнятості, розвитку трудових ресурсів і праці - проте вона сконцентрується на парламентській діяльності), надіятись на неприємні сюрпризи з боку країни з більш ніж мільйонною українською діаспорою не доводиться – що не може не тішити.

Втім, постать Фріланд і її праця на захист зовнішньополітичних інтересів України в окремих випадках може мати і зворотній ефект. Оскільки, окрім твердого антипутінського настрою, у Фріланд є іще одна ключова особливість її публічної діяльності.

Вона – послідовний противник плутократії та плутократів, самої ідеї об'єднання значних фінансових капіталів та політичної влади. Свого часу вона навіть написала монографію "Плутократи: розквіт глобальних супербагатіїв і занепад всіх інших" яка побачила світ у 2012 році і розійшлась як у Канаді, так і в США чималим накладом. При тому в образі плутократа при владі багато читачів тепер чітко помічають постать обраного президента США Дональд Трампа – або людей, схожих на нього. Публічні роздуми про соціальну нерівність, про те, чому один відсоток американців контролює більше третини національного багатства, і як подібне розшарування неминуче призводить до деформації демократичних ідеалів та практик – не зовсім той жанр, який сприятиме добрим стосункам чинної адміністрації США як із Канадою, так і з Україною. Хоч, звичайно, приватні погляди міністра закордонних справ Канади навряд чи дадуться взнаки під час офіційних заходів, непрямий вплив на стосунки вчинити вони цілком можуть.

Але, як би не склалась подальша політична доля Христі Фріланд, на даний момент Канада є для України цілком надійним зовнішньополітичним партнером. На жаль, одним із небагатьох. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme