Чи зуміли ісламісти допомогти європейським нацистам терактом

Теракти, вчинені звичайними громадянами за допомогою повсякденних речей та механізмів – це злочини, які дуже важко попередити, і які можуть посварити мусульманські общини Європи з усіма сусідами, та спричинити небачений ріст радикального націоналізму. Ну і нацизму, звичайно, теж

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чи зуміли ісламісти допомогти європейськ…

Станом на сьогодні п'ятеро людей (якщо рахувати й нападника) загинули і майже півсотні отримали поранення в результаті теракту біля будівлі британського парламенту. Особу злочинця поліцейські вже встановили – але ділитись іменем з громадськістю поки не поспішають. Вони вважають, що зловмисник, який чавив автомобілем перехожих на Вестмінстерському мосту і зарізав поліцейського, міг бути пов'язаний з радикальними ісламістами.

З якоїсь точки зору, вчора мешканцям Лондону, можна вважати, "повезло" – як би цинічно це не звучало, зважаючи на наслідки. Коли б терорист обрав для атаки не площу біля британського парламенту – з чисельними патрульними та співробітниками спецпідрозділів, а вулицю десь у діловому центрі британської столиці, жертв могло би бути й істотно більше.

Звичайно, в процесі розслідування може з'ясуватися, що нападник був пов'язаний із якоюсь більшою радикальною групою. Але ймовірність цього невисока. В іншому разі ця вже давно би похвалилася своєю причетністю до "подвигу борця за віру".

Та й не потрібні було вчорашньому нападнику жодні групи, які б постачали йому зброю, вчили стріляти чи готувати вибухові пристрої. Все, що йому знадобилося – це пара ножів та автомобіль. Ну і голова, задурена вичитаними в інтернеті проповідями божевільних теоретиків радикального ісламу. В цьому і жах подібних терактів, які стають в Європі дедалі частішими. Адже вчорашній "наїзд" – це, по суті повторення аналогічних терактів у Берліні та Ніцці.

Бо одна річ боротись з якоюсь чітко видимою ворожою силою – будь то "Аль-Каїда", Ісламська держава чи що завгодно іще. Поліція та спецслужби можуть відстежувати людей, пов'язаних з терористичною організацією, приглядати за ними – чи, в разі потреби, депортувати їх з країни і забороняти повернення до кінця світу. Натомість вчорашній теракт, скоріше за все, був скоєний одинаком, який не мав ні з ким підозрілим ніякого зв'язку. І до останнього виглядав в очах британських правоохоронців цілком добропристойним громадянином. Відстежувати і протидіяти подібним терактам на практиці майже неможливо. Скільки б людей і повноважень не отримали спецслужби Об'єднаного королівства – до кожного лондонця окремого агента не приставиш.

Громадяни Великої Британії – як і решта європейців – рано чи пізно це зрозуміють. І тоді ультраправим політикам та партіям буде вельми легко вкласти їм в голову одну просту істину. "Якщо ми не можемо відстежити терористів серед мусульман – значить, нам треба позбутися всіх мусульман, які викликають бодай найменші підозри". Якщо чинні європейські еліти не знайдуть належної відповіді на виклик, яким є "хаотичні теракти", а ісламські радикали не припинять підбурювати послідовників до вчинення таких терактів (і перше, і друге видається вельми сумнівним), то з таким лозунгом ультраправі підуть на вибори. І переможуть.

Чи зможуть вони після того впоратись із загрозою ісламсього тероризму, чи конфлікт тільки набере жорстокості – питання складне. В будь-якому разі, ці процеси не зроблять Європу ні безпечнішою, ні комфортнішою – у цьому можна навіть не сумніватися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme