Чи зруйнують путінські "агітаційні потяги" мир на Балканах

Росія почала підштовхувати ситуацію на Балканах від незадоволення до війни. Скоріше за все, давши Бєлграду гарантії, що сеанс "перевиховання" за допомогою бомбардувальників НАТО більше не повториться

Журналіст відділу «Світ»
Чи зруйнують путінські "агітаційні потяг…

Із урочистого відновлення залізничного сполучення між Сербією та Косово вийшов цілком сподіваний міжнародний скандал. Ще й який – не минуло й двох діб від початку події, а президент Сербії вже обіцяє вводити в Косово не потяг, а танки.

Знаменно, що дизельний локомотив, котрий відправився з Белграда днем в суботу і прямував до столиці сербського анклаву в Косово – Косовської Мітровіци, несучи на борту гордий напис "Косово – це Сербія", виконаний на 21 мові, був виготовлений саме в Росії. Всередині потяг прикрашали чисельні панно і фотошпалери з сербськими святинями, які волею випадку опинились на землі Косово. Така собі пересувна твердиня "сербського міра".

Природно, що такий сеанс єднання між Бєлградом і Косовською Мітровіцею викликав у місцевої влади шквал захоплення.

Президент Косово Хашим Тачі заявив, що "цей поїзд - чергова провокація, і влада Косова повинна використовувати всі законні засоби, щоб негайно його зупинити". Природно, що рядові косовари  скористалися далеко міцнішими висловами.

У Бєлграді, врешті-решт, прийняли рішення зупинити потяг на сербському кордоні.

Розпорядження віддав особисто прем'єр-міністр Сербії Александр Вучич. Додавши при тому, що пішов на такий крок, щоб "зберегти життя і свободу людей і запобігти ще більшому конфлікту і показати, що ми хочемо миру". Навіщо для цього було писати на потязі про "Косово-це Сербія" – Вучич, на жаль, не уточнив.

При тому сербський прем’єр звинуватив косовських силовиків в спробі замінувати залізничну колію на шляху потяга – і заарештувати машиніста потягу і всіх його пасажирів. Що саме мало трапитись першим – арешт машиніста, після якого потяг сам пішов би на міни, чи, може, вибух – після якого вцілілих кидали б за грати, Вучич теж не повідомив.

Поліція Косово заявила, що перевірила залізницю і вибухівки на рейках не знайшла.

Ситуація, по великому рахунку, обмежилась сердитими заявами, найвагомішою з яких, була ота сама обіцянка президента Сербії Томіслава Ніколича ввести до Косово війська для "захисту" тамтешніх сербів. Чим, будемо надіятись, усе й обмежиться. Принаймні, цього разу.

Хоча, загалом, бажання балканських сербів з-поза меж Сербії возз’єднатись із Батьківщиною – прихопивши, заодно, землі, на яких вони мешкають, в останні дні проявляється дедалі частіше і радикальніше. Приміром не минуло й тижня від заяви президента Республіки Сербської, частини Боснії і Герцеговини, Мілорада Додіка. Який оголосив, що боснійським сербам необхідно створити єдину державу з Сербією і сербськими територіями в Косово.

А загалом, вся ситуація із загостренням сербсько-косовської ворожнечі виходить, після належних роздумів, достатньо прозора.

Немає сумніву, що історія з "агітаційним потягом" була цілком усвідомленою і спланованою в Бєлграді провокацією. Вучич міг не знати, що потяг із написом "Косово-це Сербія" зустрінуть в отій самій все-таки не зовсім все-таки Сербії відверто вороже. Якщо й не вибухівкою на рейках – то камінням по вікнах, чи роздратованими багатотисячними пікетами у кращому випадку.

Він не міг не знати, що провокація викличе різке підвищення градусу дискусії, яка за останні роки тільки-тільки почала заспокоюватись. Він не міг не знати, що подібні провокації викличуть максимум роздратування в Брюсселі – і готовність з боку НАТО до нових акцій, пов’язаних із нейтралізацією сербської агресії, якщо хтось таки надумає посилати кудись не тільки війська, а навіть і "добровольців".

Тим не менше, Вучич зважився на таку відверту і абсолютно непотрібну провокацію.

Єдина причина, яка могла підштовхнути сербського прем’єра до подібних дій – це гарантії. Російські гарантії того,  що авіаційна "пацифікація" Бєлграду більше не повториться. Бо "Росія встала з колін" і готова "допомогти братньому народу".

І, в разі потреби, звичайно допоможе. Бо що таке кілька протиповітряних комплексів – хай навіть і нових, С-400, за можливість організувати в Європі черговий масштабний хаос, на тлі якого всі "забудуть" про Крим, Донбас, і що завгодно іще? При тому Росії практично не доведеться витрачати на цей хаос ні коштів, ні солдатів – брати-серби все зроблять самі.

Тому питань стосовно того, навіщо це потрібно Путіну, звісно, не виникає. Питання залишаються тільки до сербського прем’єра. Ну і до сербів загалом. Питання стосовно того, чи готові вони зректися спокійного мирного і небідного життя останнього десятиліття в обмін на можливість полоскотати національне самолюбство, погрозити кулаком сусідам, відібрати в них кількадесят квадратних кілометрів – і опинитись прямісінько в тому самому кривавому казані, з якого з такою працею вдалось вибратися яких 15 років тому?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme