Чи зможуть німецькі гроші відновити обороноздатність Європи

Міф про "військового важковаговика" Путіна розвіюється по мірі того, як європейські члени НАТО починають сплачувати у касу альянсу те, що мали би платити впродовж всіх років існування цієї організації

Чи зможуть німецькі гроші відновити обор…

Сьогодні пройшла новина про те, що НАТО планує протягом трьох років виділити 3 мільярди євро для покращення систем зв'язку та комп'ютерних мереж. 1,7 мільярда піде на покращення зв'язку, 800 мільйонів – на комп'ютерні системи, що координують протиракетну оборону, а ще 71 мільйон – на покращення захисту комп'ютерних мережах в офісах НАТО. На пиво сисадмінам, треба думати.

Судячи з того, що сума деномінована саме у євро, можна припустити, що це буде внесок європейських країн. Не виключено, що завдяки цьому грошовому траншу Німеччина потроху починає зближувати свій рівень військових витрат до передбачених для країн–членів НАТО 2% від ВВП.

Хоч це і не 375 мільярдів, які Трамп буцімто вимагав від Ангели Меркель за "послуги по обороні Німеччини" – але теж, загалом, немало.

Для прикладу, ці "кілька євро на нові телефони", становлять 5% всього російського оборонного бюджету. Разом з ракетами, кораблями, сепаратистами на Донбасі і вбивцями на "сушках" у Сирії, з новими підштаниками Шойгу і парадом на Красній площі.

І масштаб цих витрат, якщо вдуматися, розвіює міф і морок про "великого і страшного" Путіна, який погрожує Євросоюзу, маніпулює Америкою, а про всіх решту гидує витирати свої черевики.

Бо "великий і жахливий" здатен мобілізувати, відкраявши більше 4% ВВП на військові потреби, близько 62 мільярдів доларів. З яких невідомо скільки піде власне на реальні потреби оборони – а скільки на "хатинки для качечок".

При тому навіть окремі промислово розвинуті країни ЄС, якби виконували передбачені статутом НАТО перерахування 2% ВВП на потреби оборони, мали би мати співмірний з російським військовий бюджет, і, відповідно, співмірні військові можливості. Принаймні, у конвенційній зброї. Наприклад, в Німеччини – з ВВП у 3860 мільярдів доларів, військовий бюджет вийшов би щось біля 77 мільярдів доларів. У Франції – 56 мільярдів. В Італії – 43 мільярди. І це без будь-якої економічної мобілізації, просто за умови виконання умов давно і чесно підписаного договору! Аналогічно виглядає і співвіднесення зі США. Нещодавно президент Дональд Трамп запропонував збільшити фінансування армії Сполучених Штатів на 9%. Це значне, але не критичне збільшення в "живих" грошах склало 55 мільярдів доларів. Практично увесь російський оборонний бюджет.

Загальний же ВВП Європи перевищує російський більш ніж у 10 разів. І військовий бюджет мав би перевищувати російський як мінімум в 5 разів. Це за умови відносно коротких кордонів, відсутності кордону з Китаєм, відсутності потреби захищати середньоазійських союзників від всього, що може прийти з Афганістану, і т.д.

Інша річ, що коли вдавати, що ні Путіна, ні потреби у військових витратах на практиці не існує, якщо довести німецькі ВПС до жалюгідного стану, коли в повітря може піднятись заледве 150 літаків, якщо скоротити британський флот до того, що він не здатен патрулювати власні територіальні води, заодно залишивши його без єдиного авіаносця – то в такому разі Путін і справді стає "великим і страшним". Навіть з димучим "Адміралом Кузнєцовим" з його десятком "сушок" і чотирма "Міг-29".

Безумовно, в Росії є ядерна зброя. До ладу не відомо, скільки і в якому стані – але перевіряти це на практиці ніхто, на щастя не поспішає. Навіть Путін. Але якщо абстрагуватися від ядерного арсеналу, стає зрозуміло, що в конвенційних озброєннях ЄС мав би беззаперечно домінувати над Росією.

Звичайно, гроші і технології вирішують у військових справах не все. Але й доба, коли все визначали розміри кулаків, теж ніби давно закінчилась. І така колосальна перевага Європи над Росією може і повинна бути реалізована у "залізі". В іншому разі ЄС скоро доведеться вести переговори і "дослухатися до думки" не тільки Путіна, але й Кім Чен Ина. І тримільярдний транш "на телефони" свідчить про те, що такий намір у Європі все-таки існує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme