Чи вдасться Генпрокуратурі довести в Гаазі, що Януковича скинули не даремно

Визнання вини Януковича Гаазьким трибуналом було б логічною крапкою у всій ганебній історії його президентства – та й існування. Інша річ, що немає жодної певності в тому, що українська Генпрокуратура зуміє цю крапку поставити

Журналіст відділу «Світ»
Чи вдасться Генпрокуратурі довести в Гаа…

"Тригодинні переговори з офісом прокурора Міжнародного кримінального суду – і є спільне розуміння подальшого спільного алгоритму дій України та МКС щодо притягнення до відповідальності Януковичів і ко", - повідомив у соціальних мережах заступник генпрокурора України Євген Єнін.

Що, безумовно, було б вельми втішною новиною, якби не декілька "але". Першим – і найбільшим з яких є той факт, що навіть вимусити МКС (не плутати з однойменною космічною станцією) займатися справою Януковича буде вельми непросто.

З тієї простої причини, що в Міжнародного кримінального суду є дуже чітко визначена компетенція. І вона обмежена всього трьома видами злочинів – геноцид, злочин проти людяності, та військовий злочин.

Колись у компетенцію МКС пропонувалося також включити ще й збройну агресію. Проте країни – підписанти Римського статуту так і не змогли дійти до єдиного визначення цього злочину і на тому історія завершилась

Ні будівництво Межигір’я, ні туфлі з крокодилячої шкіри, ні навіть розвал армії та спецслужб і велика дружба з Путіним в цей список явно не входять. Звинуватити Віктора Федоровича можна спробувати хіба що за у злочинах проти людяності. І, жодним чином не сумніваючись в його причетності до цих злочинів, не можна не погодитись із тим, що довести цю безпосередню причетність буде вельми непросто. Під поняття злочину проти людяності підпадають і зумисні вбивства, і навіть заподіяння важкої фізичної шкоди – але вчинене за розпорядженням влади у широкому масштабі. Щоб довести подібні дії Януковича, потрібно знайти людей, які отримували конкретні накази від конкретної особи, яка називалась тоді президентом України. І заставити цих людей говорити перед судом. Чи вдасться це генпрокуратурі – питання відкрите.

І навіть якщо МКС не погодиться розглядати справу Януковича – це, насправді, буде лиш половина біди. Гірше вийде, коли справу розглянуть – і не знайдуть в діях українського президента складу злочину. Не тому, що його не було – а тому, що українська правоохоронна система цілком здатна і не зібрати достатньо доказів для підтримання звинувачення. Тоді перед всім світом постане картина безневинно ображеного Януковича. Зі зміщенням якого явно поспішили. Довести злочини проти людяності - справа непроста, і не так-то багато країн із цим зуміли впоратися. 

І Юрію Віталієвичу, який наступного тижня збирається вирушати до Гааги, щоб обговорити перспективи процесу проти екс-президента України в Міжнародному кримінальному суді, варто подумати не тільки над тим, як переконати гаазьких суддів у тому, що Віктор Федорович саме "їхній" клієнт, але й над тим, чи не вийде після процесу цей "клієнт" сухим з води. І в разі наявності обґрунтованих сумнівів – обмежитись підготовкрою до подачі в українські суди великої справи про державну зраду – і її "сателітів" – про вкрадене Межигір’я, фінансові афери, втручання в справи церков і все решту, що вдасться "нарити" слідчим ГПУ. Бо краще навіть невеликий успіх в Києві, ніж голосна невдача в Гаазі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme