Китай просто хоче дослідити, як Путін воює в Сирії

Чутки про готовність китайців битись за світле майбутнє Башара Асада пліч-о-пліч з росіянами та іранцями можуть виявитись сильно перебільшеними

Журналіст відділу «Світ»
Китай просто хоче дослідити, як Путін во…

Новина про те, що Китай має намір вислати до Сирії військових радників та надати країні допомогу в підготовці особового складу збройних сил, була сприйнята як геополітичний зсув і радикально нова конфігурація умов довголітнього і кривавого конфлікту.

Втім, чи стане Пекін повноцінним гравцем у сирійському конфлікті – чи обмежиться отриманням певних тактичних переваг, видається поки не надто зрозумілим. Оскільки дотепер до ладу невідомо, наскільки глибоко Китай збирається „зайти” у сирійський конфлікт.

Бо одна річ – надіслати до Сирії інструкторів і військових радників, які і справді будуть інструктувати і радити. Інша річ – надіслати „граючих тренерів”, які будуть виконувати роль елітних військових спеціалістів, як то робив свого часу Радянський Союз у багатьох конфліктах. І ще зовсім інша річ – увійти в конфлікт у повному масштабі, з перекиданням на місце подій повноцінного експедиційного корпусу. Про останнє не раз голосно мріяли роспатріоти у соціальних мережах – але що дотепер так і не трапилось. При тому що якусь військову допомогу – головно харчами та обмундируванням – Китай сирійському диктатору надає ще з минулого року. Тепер до цього, за офіційною версією, буде додано військових інструкторів – та навчання сирійських військових фахівців у Китаї.

Для чого це потрібно Пекіну?

Першою – і найпрозорішою причиною надіслати своїх інструкторів до Сирії є бажання „зсередини” подивитись на сучасну війну. Надіслати туди висококласних фахівців, які б зуміли дати відповідь на питання – чого бракує збройним силам Китаю, аби бути ефективнішими і за росіян з асадівцями, і за ісламську опозицію. Таке завдання є приземленим і „прикладним” – але його виконання було б вельми корисним для Народно-визвольної армії Китаю.

Інша причина – точніше, цілий комплекс причин – мають економічний характер. Тут і бажання захистити свої довоєнні інвестиції в нафтовидобувний бізнес – точніше, те, що від них залишилось після років війни, і взяти участь в майбутній відбудові Сирії, якщо війна таки завершиться „віденським миром”.

Ще одна причина для китайських військових повоювати в Сирії – це можливість подолати там внутрішньокитайський тероризм. Адже на боці ісламських радикалів воює чимало бійців з „Ісламського руху Східного Туркестану”. Більшість з них є етнічними уйгурами, що сповідують сунітський іслам – і прагнуть національного визволення від Пекіну. Втім, ймовірність того, що радники – чи навіть нечисельні китайські спецпризначенці – зустрінуться в кривавій сирійській каші саме з уйгурськими бойовиками, якщо чесно, близька до нуля.

Ще однією – геополітичною – перевагою участі в сирійському конфлікті є можливість отримати бодай гіпотетичний предмет для торгу з Вашингтоном. Торгу, справжнім предметом якого для Пекіну є доля уваги – чи її відсутності з боку США до дрібних, але важливих для Китаю оборудок в Південно-Китайському та Східно-Китайському морях.

При тому повномасштабна участь Китаю в сирійських подіях видається малоймовірною.

І справа тут не тільки в „зловорожому Держдепі”, який всіма силами відраджуватиме Пекін від сирійської авантюри – хоч і це зіграє свою роль. Річ ще й у тому, що співпраця і товарообіг Китаю та Саудівської Аравії є для Пекіну далеко масштабнішим і важливішим, ніж доля Башара Асада і Сирії загалом. І якщо якісь дрібні авантюри в Ер Ріяді, скоріше за все, проігнорують, то серйозна підтримка Асада неминуче призведе до голосної сварки, яка Китаю не вигідна з жодної точки зору. Залежна від імпортних вуглеводнів економіка Піднебесної все ніяк не дочекається російської нафти та газу в достатньому обсязі – а говорити про сирійські вуглеводні в найближчому часі взагалі не доводиться. Те, що возять автомобільними бензовозами Асад та ІД (не виключно, одним і тим самим покупцям) – для Піднебесної нецікаво взагалі. Не ті обсяги.

Тому офіційна китайська версія участі в сирійському конфлікті – обмежена роллю військових радників та навчальних центрів – видається, попри все, правдивою. Втім, як показала практика, події в Сирії розвиваються настільки стрімко, що розрахована на багато років наперед стратегія Пекіна може вимагати швидких і радикальних змін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme