Чи перейде ЄС від погроз на адресу Путіна до запусків зенітних ракет

Проект резолюції Європарламенту стосовно ситуації в Сирії показує, що в Європі здогадались, яку мову може зрозуміти російський президент

Журналіст відділу «Світ»
Чи перейде ЄС від погроз на адресу Путін…

Чутки про можливість прийняття нових антиросійських санкцій – тепер вже за звірства в Сирії – з "усних попереджень для Росії" потроху перетворюються на реальний факт міжнародної політики.

Принаймні, після того, як Альянс лібералів і демократів вніс до Європарламенту проект резолюції про сирійську кризу. "З тих пір, як рік тому Путін почав військову операцію в Сирії, Алеппо перетворилося в пекло на землі", - заявив лідер альянсу Гі Верхофстадт, запропонувавши при тому "притягнути Асада і Росію до відповідальності за порушення резолюцій РБ ООН, зокрема резолюції 2254".

Втім, заклики – закликами, а проект резолюції вийшов направду цікавим. Парламентарі запропонували не черговий раз "засудити Росію", а,  по-перше, встановити над Алеппо безпольотну зону, щоб забезпечити гуманітарну допомогу та евакуацію поранених. По-друге, підготувати разом з США план наростаючих санкцій проти Росії. По-третє, прискорити формування Європейського оборонного співтовариства для забезпечення міжнародного права в прилеглих до ЄС регіонах.

При тому документ схвалили практично всі політичні фракції Європейського парламенту.

Як саме парламентарі збираються "встановлювати безпольотну зону" вони не уточнили. Але саме собою зрозуміло, що для практичної реалізації цього наміру ЄС (чи США) доведеться забезпечувати контроль повітряного простору над Алеппо. І погрожувати, а в разі потреби – і збивати як сирійські, так і російські літаки. Себто, по великому рахунку, дати симетричну відповідь на російські С-300, які Путін спішно розгортає в Сирії.

Попри весь ризик від подібної агресивної стратегії, вона, вочевидь, є єдино можливою відповіддю на дії Росії. Чи наважиться Путін пустити в хід комплекси ППО і збити американський літак – в разі, якщо США таки приймуть рішення бомбити війська Асада? Такого варіанту виключити неможливо. Чи наважиться Путін почати агресивні дії проти США чи ЄС, якщо ті оголосять "безпольотну зону" і зіб’ють в ній російський літак? Однозначно ні. Він навіть щодо Туреччини обмежився лиш агресивною риторикою. І бомбити протурецьких бійців – принаймні, неподалік турецького кордону – таки перестав.

Інша річ, що для адекватної реалізації цього плану ЄС не може обмежуватись "віртуальними" погрозами – чи навіть рішеннями парламенту. В Середземноморському басейні повинні бути належні сили і засоби, готові до використання. Зважаючи на специфіку НАТО, це однозначно будуть не наземні комплекси, а засоби ППО морського базування. Скоріше за все – у вигляді кораблів з системою керування AEGIS і ракетами SM-2 і SM-3. Хоча й два авіаносці НАТО – американський та французький, які знаходяться неподалік від Сирії, теж цілком можуть придатись.

А стосовно введення нових економічних санкцій, про які всерйоз заговорили як в ЄС, так і в США – то саме їх жорсткість і ефективність визначать, скільки іще світові доведеться грати в "літачки, кораблики і ракетки" з російським лідером. І коли можна буде переходити до допомоги продуктами харчування віддаленим (і не дуже) регіонам Росії, як то було всього лише 25 років назад.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme