Чи отримає Путін надприбутки від нафти після "обмеження видобутку"

Рішення, на яке зуміли погодитись країни, що належать до міжнародного картелю, при ближчому розгляді схоже на нехитрий трюк

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чи отримає Путін надприбутки від нафти п…

Вчорашнє рішення країн ОПЕК про обмеження світового видобутку нафти стало, до певної міри, несподіванкою. Хоча б тому, що переговори про це між країнами-учасницями картелю безуспішно тривали майже два роки. І за день до події Іран, який контролює близько 4.5% світового видобутку (5-6 місце серед видобувних держав) заявляв, що видобуток фіксувати на наявному рівні не збирається, а надсилає своїх представників на вчорашню зустріч в Алжирі виключно для "обміну думками".

І от картель виступив з консолідованою заявою про обмеження видобутку – без жодної "особливої думки" з боку Тегерану, який до цієї організації належить. Чому так сталося?

Фокус полягає в тому, що вчорашнє рішення при уважнішому прочитанні викликає, скажемо м’яко, здивування. Оскільки ліміт видобутку ОПЕК встановила тільки на наступний місяць. Більше того, ліміт встановлено на рівні 32,5 мільйона барелів на день, тоді як зараз країни-члени видобувають щоденно 33,24 мільйона барелів нафти. І для того, щоб це рішення призвело хоч до якогось видимого ефекту, потрібно, щоб потреба світової економіки у нафті за місяць зросла більш ніж на 1%. А про теми росту в 12% на рік забули не тільки у Європі чи США – але й у всіх решту скільки-небудь економічно розвинутих державах на планеті.

До цього слід додати те, що ОПЕК на сьогодні контролює 40% видобутку, і 50% експорту нафти, себто не є монополістом на ринку. Тому якщо станеться чудо і світова економіка таки почне рости небаченими темпами – на подорожчанні не пропустять можливості зіграти рещту країн-експортерів, які до складу ОПЕК не входять. І якщо Росія, можливо, і підтримає лінію ОПЕК – то США, Канада, Норвегія чи Мексика – та що там, навіть Казахстан з Азербайджаном – можливості підзаробити явно не пропустять.

Складається враження, що головна ціль вчорашнього "обмеження" була проста – створити інформаційний привід для розмов про можливе подорожчання. І цієї цілі країни ОПЕК досягли – сьогодні нафта таки підросла на 3-5%, в залежності від сорту. Щоправда, на тому і спинилась.

Всі скільки-небудь адекватні аналітики навіть середньо термінового зростання цін на нафту внаслідок вчорашнього рішення не передбачають. Наприклад, у Goldman Sachs вважають, що вчорашнє рішення може "лише на короткий термін забезпечити підтримку цін на паливо".

"Якщо пропоноване скорочення буде послідовно проведено в життя і підтримає ціни, ми будемо чекати, що в середньостроковій перспективі воно виявиться приреченим на провал через масштабного відповідного буріння по всьому світу", - переконані в одній з найбільших інвестиційних компаній у США та світі. Підтвердивши при тому свій прогноз, номінований по американському сорту нафти WTI - $43 за барель на кінець року, $53 - в 2017 році.

При тому факт, що ОПЕК пішла на завуальовану маніпуляцію настроями на світовому ринку, непрямо каже нам, що компроміс стосовно видобутку навіть в цій організації, швидше за все, неможливий. Інакше країни-учасниці намагались би його досягнути, а не випускали очевидний "паліатив" у вигляді одномісячного обмеження, вищого за реальний видобуток.

Що, в сухому підсумку, дає нам один простий і беззаперечний факт – несподіваного "нафтового ренесансу" Росії в найближчий рік-два можна не боятись. Оскільки сподівана ціна набагато нижча за ті показники, при яких російська влада зуміла би залатати за рахунок вуглеводневого прибутку зяючі діри в бюджеті. Які, за різними даними, становлять від 3 до 6 відсотків усього ВВП, і можуть "з'їсти" всі російські резерви (як з Резервного фонду, так і з Фонду національного добробуту) до кінця наступного року.

Таким чином у "війні на виснаження", яку веде зараз Україна та Захід з Росією, час явно працює не на користь Путіна. Все питання лиш в тому, чи достатньо робить Україна для того, щоб дожити до кінця цих непростих військово-економічних перегонів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme