«Білоруський укроп»: про секретну допомогу АТО, Майдан у Білорусі та ставлення до росіян

З початком російської агресії на Донбасі багато білорусів встали на бік України, але мало хто насмілювався допомагати бійцям АТО, бо проросійські настрої у країні дуже сильні. Громадське об'єднання «Білоруський укроп» - чи не єдине в Білорусі, яке не боїться відкрито підтримувати братів-українців та критикувати владу

Валентина Емінова
Головний редактор
«Білоруський укроп»: про секретну допомо…

depo.ua поспілкувався зі співзасновниками «Білоруського укропу» Вадимом Лісовським та Наталею Басалигою, які ризикуючи свободою та життям, допомагають українськім добровольцям на Донбасі.

«Слава Україні! Героям слава! Живе Бєларусь!» - обмінюємось вітаннями. Вадим відгукується: «Живе вечна».

Історія білоруського «паролю-відгуку» має коріння з 1863 року, коли Кастусь Каліновський підняв у Білорусі повстання проти царизму, московської та польської влади. Для Лісовського це не просто патріотичний вислів: його пращур Олександр Юзеф Лисовський - відомий шляхтич та полководець - ганяв москалів протягом 36 років ще наприкінці  XVI ст.

Нащадок також поставив собі мету «боротись із москалями». Вадим виріс та півжиття прожив у Маріуполі, там пішов у садок, одружився, став батьком. Але коли розпався СРСР, поїхав до Білорусі «робити революцію». Хотів, щоб країна стала дійсно незалежною, увійшла до НАТО і ЄС. Коли із революцією не склалося, став опозиціонером. І безробітним - його звільнили після участі у мітингах і маршах свободи.

Така ж сама участь спіткала і правозахисника Наталю Басалигу, частина життя якої теж пов'язана із Україною: ще дитиною вона їздила сюди на лікування та відпочинок, вивчила українську, разом із активістами стояла на Майдані минулої зими.

Місяць тому ці двоє буремних білорусів організували громадську ініціативу «Білоруський укроп» у складі Комітету солідарності з Україною опозиційної партії «Білоруський народний фронт» (БНФ), щоб надавати українським добровольцям реальну допомогу.

«Коли з'явилися перші вбиті на Майдані, я на своїй сторінці закликала білоруських чоловіків допомогти нашим братам звільнитися від російської навали, інакше війна прийде до нас», - розповідає Наталя. 

Вадим, у свою чергу, пояснює: у комітеті нічого, крім вираження «глибокої стурбованості» подіями в Україні, у принципі не відбувалося. Були люди, які тишком-нишком допомагали конкретним підрозділам, але це усе було якось мляво. Тому він вирішив, що привезе українцям допомогу сам.

За його словами,  протягом трьох днів разом з Наталею він зібрав $1 тис.

«Речами загрузився так, що ледь у вагон вліз, і ще по ходу руху потягу люди на станціях речі підвозили, - згадує волонтер. - Наприклад, у Гомелі інвалід - колишній кримський офіцер, передав цілий візок речей».

Білоруські прикордонники пропустили Вадима без проблем, а ось на українському кордоні почався жах: чіплялися до будь-якої дрібниці, усі торбини перерили, а коли знайшли листи білоруською, адресовані бійцям, читали їх вголос та реготали.

«Одразу було зрозуміло, що їм треба гроші, але у результаті вони видурили з мене тільки $10», - каже він.

Коли погранці пішли, до Вадима підійшов хлопець із сусіднього купе. Він сунув йому до рук шоколадку і попросив  передати її бійцям. А у Запоріжжі волонтера зустріла волонтер Ірина, яка купила квитки на автобус до Маріуполя, українську «сімку», допомогла притягнути торби, та ще й їжі принесла.

У Запоріжжі та Маріуполі білоруський волонтер передав добровольцям теплий одяг, білизну, засоби гігієни, ліхтарики, що зібрали білоруси, речі від військового з Криму та від росіян: подружжя з Пскова, яке переїхало до Мінська в пошуках нормального життя.

«Ще я привіз справжні білоруські прапори - біло-червоно-білі, а не ті радянські, що Лукашенко вішає. Я віз їх нашим хлопцям: одним із завдань було знайти білорусів (вони воюють у «Азові», «Правому секторі») та взяти над ними шефство, але, на жаль, усі були на позиціях, і я нікого не зустрів, тому прапори передав «Правому сектору», - розповідає Вадим. 

Зараз чоловік готує другу подорож в АТО: вже зібрані гроші на німецький камуфляж, рюкзаки та куртки для 13 бійців, волонтери чекають також посилку із тактичними окулярами, наколінниками, налокітниками та ременями для АК і планують закупити білизну та «розгрузки».

«ВСІ ГЛОБАЛЬНІ НАПАСТІ БІЛОРУСІ МАЛИ РОСІЙСЬКЕ КОРІННЯ»

Наталя та Вадим розповідають: хоч білоруська влада офіційно й не забороняє допомагати добровольцям, вона тримає під особистим контролем усіх, хто це робить - телефони прослуховуються, переміщення контролюється.

«Трапляються неадекватні чиновники, такі, як начальник ідеологічного відділу Ленінського району Мінська. Побачивши у мене значок у вигляді біло-червоно-білого стяга і український, він влаштував скандал моїм начальникам, і мене звільнили», - розповідає Наталя.

Вадим додає, що ті білоруси, які підтримували Майдан, не дуже демонстрували занепокоєння або радість, хоча б тому, що боялися реакції влади. Тож ніяких демонстрацій на підтримку України не було.

Тим паче, що багато білорусів дивляться російські канали, а Гомельська область майже така ж проблематична, як в Україні Донецька, через те, що там мешкає багато переселенців з Росії.

За словами Наталі, вони готові почати під керуванням російських провокаторів і диверсантів таку ж саму війну, як в Україні.

«Уявляєте, мою знайому в Гомелі фактично звільнили за те, що на робочому столі у неї був український прапорець, - ділиться Наталя. - Але велика частина Білорусі усе ж таки не вірить РФ. Так історично склалося, що всі глобальні напасті Білорусі мали російське коріння, а Україна завжди була дружнім союзним сусідом».

При цьому у білорусів є побоювання, що Росія нападе й на них: на російських націоналістичних сайтах є заяви, що білоруська держава - це штучне формування, зібране зі споконвічно російських земель.

Так, з весни 2014 року на російських сайтах висять заклики про створення Вітебської, Могилевської, Бобруйської і Гомельської народних республік за принципом «ДНР» і «ЛНР». По всій Білорусі фіксуються факти появи російських провокаторів. Наприклад, до жінок, які граються з дітьми на дитячих майданчиках, підсаджуються дами, заговорюють про дітей.

У БІЛОРУСІ МАЙДАН ПОСТРІЛЯЛИ Б ІЗ КУЛЕМЕТІВ

При тому, що у країні панують проросійські настрої, а влада жорстко придушує будь-який опір, волонтери впевнені: зараз у Білорусі Майдан на кшталт українського - неможливий, бо влада втопить його у крові.

Наталя та Вадим розповідають речі, в які важко повірити: не так давно у Мінську можна було легко потрапити на добовий арешт, якщо спецпризначенці або ОМОН чули, що людина розмовляє білоруською, адже нею переважно спілкуються опозиціонери.

«Менти можуть підійти у цивільному та почати крутити руки, а коли ти чиниш опір, кидають під арешт за спротив владі», - пояснює він.

Наталя додає, що націоналістами білорусів почали називати нещодавно і це наслідки російської агітації.

«Все це ініціював сам Лукашенко, він такий же ставленик РФ, як і ваш Янукович, - каже вона. - Всі розмови про те, що він за Україну, це наслідки страхів Лукашенка, який дізнався, що Путін вирішив поміняти його на більш молодого васала».

Вадим також переконаний, якщо б у Білорусі зібрався Майдан, його б просто постріляли з кулеметів.

«Не так давно люди з НБФ прийшли покласти квіти до пам'ятника Тарасу Шевченку, а їх усіх заарештували і дали по 15 діб арешту. Ви думали, що в Білорусі тиша й спокій? Як казав Сталін, спокій буває тільки на кладовищі», - невтішно резюмує він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme