За що Тимошенко потрапила у скандал з офшорами в Панамі

Історія з оборудками Юлії Тимошенко мало не двадцятирічної давнини знову спливли на поверхню

За що Тимошенко потрапила у скандал з оф…

Моссак-ФенсекаГейт зачепив 140 політичних лідерів та високопоставлених посадовців. Втім, якщо говорити про українські справи, то окрім президента Петра Порошенка та одеського мера Геннадія Труханова, знову – вже в котрий раз – спливла "солодка парочка" Лазаренко-Тимошенко та їх дітище "Єдині енергетичні системи України". У документах Mossack Fonseca зокрема, йдеться про те, що 12 червня 1998 року детектив поліції Британських Віргінських островів Макдауелл Грем Сміт, що діяв за дорученням української влади, отримав санкцію на обшук в офісі компанії Mossack Fonseca. Метою Сміта була інформація про компанії, трасти і транзакції, пов'язані з Тимошенко і Лазаренко та близькими до них особами. В ордері на обшук було зазначено, що оперативні заходи проводяться "в зв'язку зі справою про шахрайство і розкрадання коштів."

Цікаво, що зачіпкою стали дві компанії британського бізнесмена Мохаммада Захура, Metalsrussia Corp. Ltd (пізніше перейменована в ISTIL Group) та South East Asia Metal Limited. Остання володіє контрольним пакетом акцій Донецького металургійного заводу - одного з найстаріших підприємств на південному сході України. За інформацією тодішнього заступника генпрокурора України Миколи, Обихода, який очолював слідство в Україні, детективи мали з'ясувати, чи не використовувалися ці структури з метою відмивання брудних грошей Єдиних енергетичних систем України. Структури Захуда, на думку слідчих, виявились непричетними до оборудок Лазаренка.

Втім, хоч згадка Тимошенко у цій історії – непряма, але для лідера "Батьківщини", яка останнім часом знову позиціонує себе "білою та пухнастою", ця історія знову зіграє в негатив. Варто нагадати, що Юлія Володимирівна була президентом корпорації, яка монополізувала імпорт російського газу до України з листопада 1995 по січень 1997 рік. Після того як вона стала нардепом  її наступником став її чоловік Олександр Тимошенко.

Варто зазначити, що пік діяльності ЄЕСУ припав на 1996–1997 роки. Основним напрямком діяльності була поставка газу в Дніпропетровську, Донецьку, Полтавську, Черкаську, Сумську, Кіровоградську та Миколаївську області. Втім, щастя тривало недовго і головний покровитель ЄЕСУ прем'єр-міністр Павло Лазаренко був звільнений президентом Леонідом Кучмою, після чого почалося його кримінальне переслідування, яке завершилося тюремним строком у США. У свою чергу, податкова інспекція висунула позов проти ЄЕСУ на 1.4 млрд грн., звинувативши компанію в ухилянні від податків.

Після цього подружжя Тимошенко повністю припинило роботу на газовому ринку Україні. Були відкриті кримінальні справи, які закрито аж у 2005 році разом з приходом Тимошенко до влади. Цікаво, що після закриття генпрокуратурою України "справи ЄЕСУ", до цих колосальних штрафів розміром від 1 до 1.5 млрд доларів вже не поверталися. ЄЕСУ тихенько була закрита у 2009 році під час другого прем’єрства Юлії Володимирівни.

Окрема епопея по ЄЕСУ відбувалася в РФ, де у 2004 році Головна військова прокуратура Росії оголосила Тимошенко в міжнародний розшук "за звинуваченнями в дачі хабара високопоставленим чиновникам Міністерства оборони РФ з метою укладення контракту на поставку будівельних матеріалів (фірмою ЄЕСУ) за явно завищеними цінами". Пізніше це рішення було скасовано. Втім, цю історію згадали в 2011 році, коли Міноборони Росії повідомила, що за ЄЕСУ числиться борг у розмірі 405 млн дол. за недопоставлені будівельні матеріали в 1996–1997 роках. Втім, українська сторона відмовилася оплачувати даний борг, пославшись на те, що Україна не давала жодних державних гарантій ЄЕСУ.

На цьому, здавалося б, історія з оборудками Тимошенко та її партнерів мала б піти прахом. Втім, попри це "хвости" Леді Ю, про які вже давно забули, живі донині. І знаючи про її несамовите бажання влаштувати перевибори в Україні, після чого прийти на хвилі популізм, варто очікувати, що ця історія ще не раз і не два спливе у інформаційному просторі. Тим паче, що у майже трьох террабайтах інформації може завалятися не лише ця одна згадка про успіхи Юлії Володимирівни…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme