Чи стануть українці при новому Кабміні "здоровішими, освіченішими та культурнішими"

Новими міністрами освіти, культури та здоров'я можуть стати люди, які зовсім цього не хочуть

Чи стануть українці при новому Кабміні "…

Сьогодні стало відомо, що в новому уряді міністерство освіти замість Сергія Квіта очолить голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Ліля Гриневич, у крісло міністра охорони здоров'я, яке займає Олександр Квіташвілі, можливо сяде заступник глави АП з питань проведення адміністративних, соціальних та економічних реформ Дмитро Шимків, а замість міністра культури В'ячеслава Кириленка – актор Євген Ніщук.

Спробуємо розібратися, що в цих можливих призначеннях доброго та поганого.

МІНОСВІТИ: РЕКТОРА НА ДИРЕКТОРА

Колишній ректор Київо-Могилянської академії Сергій Квіт працює на посаді міністра освіти і науки України з 19 червня 2014 року. Дев'ятий міністр освіти і науки України, попередник – одіозний Дмитро Табачник.

Які кадрові зміни чекають на міносвіти, культури та здоров'я - фото 1

При Квіті було прийнято закон про вищу освіту, згідно з яким вишам надається право видавати свої дипломи, залишати собі додаткові кошти, з'являється нова процедура обрання ректора – без затвердження в міністерстві. На законодавчому рівні закріплено ЗНО – тепер його здають всі абітурієнти незалежно від того, коли вони отримали середню освіту (раніше частина мала здавати вступні іспити).

Пролобійовано норму, за якої гроші будуть ходити за студентами. Кошти виділятимуться вишам з урахуванням того, який бал їхні студенти отримали під час ЗНО. Інакше кажучи, держава буде доплачувати вишам за те що вони набирають розумних дітей. Якщо студент переходить в інший виш, кошти, які на нього виділялися, йдуть за ним. Пролобійовано можливість для вишів вивести свої спецфонди з Казначейства й обслуговуватися в банках без втрати статусу бюджетної установи. Розкрито "підручникову аферу" – після перевірки процедури виготовлення шкільних підручників для 6 класів з'ясувалося, що видавці зфальшували ціни на друк та папір на 12 мільйонів бюджетних коштів

В умовах окупації Криму та війни на Донбасі на пристойному рівні було проведене ЗНО та вступна компанія, у який брали участь діти з окупованих територій.
Але за майже два роки міністерської діяльності не зазнала значних змін середня освіта, з окупованого Криму не були евакуйовані виші, а науковим співробітникам повернули наукові пенсії замість того, щоб підтримати фінансово молодих вчених.
Квіт пережив скандал, пов'язаний із результатами ЗНО, можливу підробку яких досі розслідує прокуратура. Були думки, що все це робилося не проти колишнього центру оцінювання якості освіти Лікарчука, а проти нього, але міністр втримався на посаді.

Загалом, в уряді Яценюка це один з небагатьох міністрів, якого ще не встигло зненавидіти суспільство. За рейтингом журналу "Власть денег" у липні 2015 Сергія Квіта було визнано кращим міністром уряду.

Але його змінюють. Ходять чутки, що на голову Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілію Гриневич. 50-річна Ліля Михайлівна - народний депутат України двох останніх скликань, голова профільного комітету, член партії "Народний фронт", куди перейшла з "Батьківщини".

Які кадрові зміни чекають на міносвіти, культури та здоров'я - фото 2

Має дві вищі освіти: біохімік-викладач та економіст-менеджер, з проблем реформування освіти стажувалась у Варшавському та Колумбійському університетах, володіє англійською та польською мовами.

Створювала систему ЗНО в Україні і була першим директором Українського центру оцінювання якості освіти, брала участь в створенні закону про вищу освіту, який утверджує автономію університетів та ініціювала прийняття змін до Бюджетного кодексу та Закону про дошкільну інклюзивну освіту. Гриневич виступає за гарантії соціального захисту педагогічних і наукових працівників, удосконалення прийому на навчання.

Цілком позитивна особа. До речі, Лілія Гриневич вже претендувала на посаду міністра, одночасно з Квітом, багато хто вважав її достойною кандидатурою. Але чи варто змінювати цілком прийнятного міністра освіти в найгарячіший для освіти час, коли починається ЗНО (а ми пам'ятаємо скандали з карними справами і арештами наприкінці торічного), вступна кампанія та випускні іспити?

МІНЗДОРОВ'Я: ІСТОРИКА НА IT-ШНИКА

Чинному міністру охорони здоров'я, що називається, діставалося. Олександр Квіташвілі – колишній ректор Тбіліського державного університету, міністр праці, охорони здоров'я і соціального захисту Грузії. Один з представників "грузинського десанту" - українська влада"виписала" його з Тбілісі в грудні 2014 року.

Які кадрові зміни чекають на міносвіти, культури та здоров'я - фото 3

До медицини має відношення, як то кажуть, "поряд стояв" – батьки Квіташвілі - лікарі. Сам він навчався на історичному факультеті Тбіліського державного університету (спеціальність "Новітня історія Європи і США") і є магістром державного управління. Був в складі уряду уряді Ладо Гургенідзе за часів президентства Міхеїла Саакашвілі. Перед тим як стати міністром в Україні і отримати українське громадянство, працював ректором Тбіліського державного університету.

Про успіхи Квіташвілі на посаді міністра охорони здоров'я так просто і не розкажеш, бо не докопаєшся - Інтернет рясніє повідомленнями про провали. Багаточисленні скандали з нестачею чи відсутністю вакцин, браком ліків від онкологічних захворювань та гемофілії, епідемії поліомієліту та грипу. В лікарнях досі черги, зарплата в медперсоналу державних установ залишається жалюгідно малою та й взагалі великі реформи досі не відчуваються.

З хорошого: Квіташвілі оголосив, що з січня 2016 року в Україні розпочнеться впровадження проекту електронних медичних карт і реєстрів пацієнтів, тобто з 1 січня медзаклади почнуть переходити на електронний документообіг: до лікаря можна буде записатися онлайн, паперові медкарти пацієнтів замінять на електронні, а всю інформацію розміщуватимуть в єдиній базі пацієнтів, доступ до якої буде можливий з будь-якої лікарні. Також зазначається, що створено експертну групу з дерегуляції фармацевтичного напрямку та розроблений ряд правових актів щодо реінбурсації (системи, коли держава компенсує вартість ліків - ред.) інсуліну.
Світовий банк виділив 214 мільйонів євро на реформу. Квіташвілі заявляє, що реформи гальмують та перекручують. Хто знає, може так і було. Тим паче, що він подавав у відставку, але не відпустили.

Вирішили "домучити?"

Тепер Квіташвілі можливо змінять на Дмитра Шимківа. Подейкують, він на цю посаду також не дуже хоче.

Шимків – топ-менеджер у сфері інформаційних технологій, колишній гендиректор Microsoft Україна. Під час Революції Гідності в Україні взяв відпустку, щоб бути на Майдані.

Які кадрові зміни чекають на міносвіти, культури та здоров'я - фото 4

9 липня 2014 року Порошенко призначив його заступником глави адміністрації президента з питань проведення адміністративних, соціальних і економічних реформ. Шимків також очолює Виконавчий комітет реформ Національної ради реформ - консультативно-дорадчого органу при Президентові України.

В нього, як це зараз модно казати, репутація реформатора. Молодий, всього сорок років, навчався в Гарварді, працював в США та Данії. Під керівництвом Шимківа, Майкрософт Україна називали одним з найуспішніших підрозділів Microsoft в світі, в тому числі — кращим підрозділом у світі в 2011 році. Йому вдалося успішно вивести компанію з кризи, забезпечивши зростання бізнесу в усіх продуктових групах і сегментах клієнтів.

Але бути топ-менеджером в США та Європі і в Україні це - різні речі. Яке відношення ця людина має до сфери охорони здоров'я? В нього ж навіть батьки не медики!

Крім жартів, очолювати міністерство охорони здоров'я Шимків не хоче

"По-перше, я нічого не розумію в цій сфері, я не фахівець у медицині. По-друге, у мене є конфлікт інтересів. Бізнес мого батька (це ніколи раніше публічно не звучало) у Львові - ремонт медичного обладнання. Як я можу бути при цьому міністром охорони здоров'я? Я ніколи на це не погоджуся", - каже він.

Тож скоріш за все, Квіташвілі врешті замінять кимось іншим. І очевидно, що це буде Андрій Рева.

Цей новий ймовірний очільник МОЗу закінчив Ленінградське вище військово-політичне училище. Крім того, Рева має другу вищу освіту за кваліфікацією "Юрист".

Також протягом дев’яти років працював вчителем історії Вінницької середньої школи № 27. А з 2005 року працював на посаді заступника Вінницького міського голови. Є Заслуженим працівником соціальної сфери України.

Цікаво, що торік зять Андрія Реви мав високі шанси зайняти посаду головного вінницького прокурора.

Чи стануть українці при новому Кабміні "здоровішими, освіченішими та культурнішими" - фото 5

МІНКУЛЬТУРИ: МІНІСТРА-ДИВАКА НА " ТОГО ЧУВАКА"

Замінити чинного міністра культури В'ячеслава Кириленка на колишнього міністра культури Євгена Нищука це непогана ідея, хоча в Кириленка за цей час стільки успіхів, що його спокійно можна вже й на Вірку Сердючку замінювати.

В'ячеслав Кириленко очолив міністерство культури 2 грудня 2014. Взагалі в політиці з 1993 року. Очолював міністерство праці та соціальної політики України в першому уряді Тимошенко, віце-прем'єр-міністр України з гуманітарних питань в уряді Єханурова. Найбільшим досягненням Кириленка називають постанову від 16 січня 2006 року № 20, яка зобов'язала дистриб'юторів дублювати, озвучувати чи субтитрувати фільми українською мовою.

Які кадрові зміни чекають на міносвіти, культури та здоров'я - фото 5

В уряді Яценюка Кириленко один з чемпіонів за кількістю критики: більшість культурних діячів і активістів, митців та інтелектуалів від самого призначення його на посаду міністра культури і віце-прем’єра з гуманітарних питань нещадно й обґрунтовано критикували його діяльність та бездіяльність. Проекти на кшталт підрахування україномовних реплік в фільмах, заборони російських фільмів без розбору, "білі списки"…

З хорошого - Кириленко докладає чимало зусиль для розвитку української Вікіпедії. Загалом же своїми креативами міністр культури заробив собі репутацію політичного фріка.

Актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Євген Нищук був міністром культури після Майдану, з 27 лютого до 2 грудня 2014 року. Під час Помаранчевої революції його дехто називав голосом Майдану, оскільки був рупором Помаранчевого Майдану. Він же став модератором на сцені Євромайдану 2013–2014 року.

Які кадрові зміни чекають на міносвіти, культури та здоров'я - фото 6

Менше, ніж за місяць на посаді міністра він досяг домовленостей про включення України до проекту "Креативна Європа", ініціював програми "Взаєморозуміння" та "Донкульт", спрямовані на культурну інтеграцію східних регіонів, спільно з громадськістю виробив план стратегії розвитку культури (згодом відкинутий В. Кириленком), ініціював заборону в'їзду на територію України російським артистам, що висловлювались у підтримку російської агресії, ініціював конкурс на найкращий проект меморіалу "Небесній сотні". Ну, тобто непогано крутився. Але до нового уряду, сформованого 2 грудня 2014 року чомусь не потрапив.

Тож, зараз в Нищука буде шанс на реванш. Сподіваємося, не на політичний.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme