Влада

Як Верховна Рада помстилася Кремлю за 2014 рік

Історія з визнанням українським парламентом нелегітимною Держдуму – таке собі криве дзеркало. Адже два роки тому росіяни погрожували влаштувати аналогічне "обрізання" українській владі

21 вересня 2016, 14:00

Як Верховна Рада помстилася Кремлю за 2014 рік

Учорашнє рішення Верховної Ради щодо Держдуми розбурхало "ватне" середовище. "Как так можно?! Какое они имеют право?!", - голосять у російському сегменті соцмереж. Втім, насправді Верховна Рада лише зробила те саме, що 2,5 роки тому погрожували зробити росіяни, коли після втечі Януковича з України Кремль заявив, що лише "легітимний" є, даруйте за тавтологію, легітимним.

Що говорив 4 березня 2014 року президент РФ Володимир Путін – в той час коли росіяни цинічно проводили акцію з окупації Криму? "Чи є ці сьогоднішня влада (в Україні) легітимною? Парламент - частково так, всі інші - ні. І вже точно не можна сказати про легітимність виконуючого обов'язки президента", - "встаючи з колін" заявив хазяїн Кремля. Тоді за словами Путіна, юридично єдиним легітимним президентом України залишався Віктор Янукович. Втім, сказавши "а", російська влада не схотіла говорити "б" і формалізувати свою позицію.

А от українська влада використала тему з виборами Держдуми по повній, спочатку запустивши на Захід дуже вдалу тезу про нелегітимність виборів у Криму, а потім ухваливши у Верховній Раді заяву-звернення до колег у всьому цивілізованому світі не визнавати вибори в Держдуму РФ.

Дехто з експертів говорять про те, що жодних наслідків таке рішення ВР не матиме. Втім, по-перше, таким чином Україна фактично оголошує нелегітимним будь-яке рішення Держдуми. Це стосується зокрема, ухвалення різноманітних ратифікацій міжнародних договорів, заяв міжнародного спрямування тощо. Це не означає, що у разі чого ВР не визнає якесь рішення, що вигідне Україні. Завжди можна прикритися такою казуїстичною міжнародною нормою ad hoc (для даної цілі, для даного випадку – лат.мова).

Втім, це не все – адже призначення уряду РФ теж проходить через Держдуму. Так, голова уряду призначається президентом РФ з погодження з Державною Думою. Таким чином легітимність російського Кабміну теж залишається під великим питанням.

По-друге, рішення ВР – це серйозний дуже серйозний удар в обличчя Путіна на міжнародній арені. Такої ганьби складно уявити, коли на Заході країни у відкриту розмірковують над тим, вважати чи не вважати Держдуму легітимною, чи все ж таки обмежитися не легітимністю виборів в Криму.  

Можна не сумніватися, що в результаті на Заході візьмуть Держдуму на гачок, яка буде для них лише "умовно легітимною". А отже "умовно легітимними" стають і народні обранці. Причому не тільки обрані в Криму, але й ті хто обирався на загальнодержавному рівні – окуповані території все рівно за них голосували.

Тому варто почекати остаточних рішень країн Заходу – не виключено, що одна-єдина заява ВР матиме ефект доміно: може, ті ж поляки раптом захочуть помститися за збитий літак під Смоленськом. Втім, навіть якщо це не станеться, можна вважати, що рішення з нелегітимною Держдумою – це дуже серйозна перемога української дипломатії над Кремлем.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада

 

Loading...
Loading...