Як Верховна Рада дозволила забудовникам робити все, що заманеться

У нібито хороший за намірами закон, будівельні лобісти запхали одіозні норми, якими розв’язали руки забудовникам. Подейкують, що не обійшлося без "волохатої руки" екс-"регіоналів"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Як Верховна Рада дозволила забудовникам…

Як показує практика вітчизняного парламентаризму, наші народні обранці можуть спаплюжити будь-який найліпший законопроект заради різних не зовсім чистих схем. Так, у четвер депутати Верховної Ради після піврічного розгляду в комітетах та пленарному залі все ж таки внесли зміни до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" щодо лібералізації системи державного нагляду №2418а, який змінює правила перевірки підприємств.

На перший погляд, даний документ нібито й справді виглядає досить ліберально. Так, згідно з ним, обмежується максимальна частота перевірок в залежності від "ступеня ризику" - але не частіше ніж раз на два роки. Відповідно до закону, однією з підстав для проведення позапланових заходів буде неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітних періоди поспіль. При цьому, щоб провести перевірку за заявою громадян, потрібно буде отримувати дозвіл профільного міністерства. Що в багатьох випадках – майже нереально.

Головна "фішка" цього документу полягає у тому, що об’єктами такої "лібералізації" стали будівельні компанії. І тут варто звернути увагу на таку цікаву "новацію": у законі зазначено, що суб'єкт господарювання, посадові особи суб'єкта господарювання, юридичні особи не несуть відповідальність за відмову давати показання або пояснення щодо діяльності підприємства. Таким чином, після ухвалення даного документу перевірка містобудівної діяльності виводиться з-під дії профільного закону і перекладається в цей "ліберальний" закон.

Інакше кажучи, якщо до якогось чергового забудовника десь в Києві чи Одесі приходять з перевіркою, а він відмовляється давати будь-які пояснення, то за це не нестиме жодної відповідальності. Простіше кажучи, будь-яка перевірка не має сенсу взагалі, тому що забудовників фактично неможливо перевірити. Тобто Верховна Рада дала їм робити все, що заманеться…

Варто зазначити, що Головне юридичне управління Верховної Ради чотири рази виносило свої зауваження до цього законопроекту, посилаючись на порушення норм Конституції та зверталося до авторів закону з пропозицією доопрацювати документ. Втім, депутати не реагували ані на юристів, ані на деяких своїх колег, які пропонували прибрати будівельників з цього дивного "ліберального" документу.

Так, була проігнорована поправка нардепа Юрія Левченка, у якій той пропонував виключити з закону питання перевірок містобудівної діяльності. І це при тому, що по інших напрямках депутати дуже навіть йшли на компроміс. "З цього закону забрали питання телебачення і радіомовлення, немає в цьому законі валютного та митного контролю, дотримання бюджетного законодавства, банківського нагляду і так далі, є величезний перелік. Тобто всі ці речі нормально витягувати і правильно, а будівельну мафію, яка знищує наші міста, це ми не можемо?", - заявив Левченко під час розгляду даного питання.

В результаті за цей документи проголосувало навіть тріо "єврооптимістів" Сергій Лещенко, Світлана Заліщук та Мустафа Наєм і відомий борець з незаконними забудовами Єгор Соболєв. Цікаву поведінку продемонстрували депутати від "Опоблоку", які після двох невдалих спроб голосування влаштували масове кнопкодавство. Однак голова Верховної Ради Андрій Парубій переголосовувати даний законопроект чомусь відмовився.

Чому ж за документ так "вписався" інертний "Опоблок", який здебільшого взагалі ігнорує подібні голосування? Справа в тому, що основним співавтором, ідеологом та доповідачем даного закону був нардеп-"радикал" Віктор Галасюк, який до свого обрання в народні депутати був помічником одного з найбільших забудовників в Україні, колишнього народного депутата від Партії регіонів Василя Хмельницького. За інформацією ЗМІ, свого часу Галасюк працював президентом скандальної забудови у Біличанському лісі BIONIC Hill того ж таки Хмельницького.

І якщо з лобістами цього закону все зрозуміло, то виникає інше питання: з якого дива документ підтримали ті, хто мав би його відверто "валити"? Адже якщо б під час голосування не вистачило голосів, а парламентські "антикорупціонери" публічно почали його критикувати, то скандальну норму, яка грає на руку забудовниками, просто б викинули…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme