Як ЦВК затягує "перші вибори" для об’єднаних громад

Вибори у понад 200 об’єднаних громадах мають пройти до 1 січня. Інакше жодного сенсу в них не буде

Як ЦВК затягує "перші вибори" для об’єдн…

Проведення перших виборів об’єднаних громад у регіонах досі знаходяться під знаком питання. У кулуарах Верховної Ради обговорюють дивну поведінку Центрвиборчкома (до речі, на чолі з "вічним" головою ЦВК Михайлом Охендовським), який мало не цілеспрямовано гальмує виборчий процес. Так, наприкінці вересня ЦВК призначила на 11 грудня так звані "перші місцеві вибори" (у такій територіально-адміністративної конфігурації) у 41 об’єднаній територіальній громаді. Втім, на розгляді у Центрвиборчкомі перебуває ще 196 подань від обласних державних адміністрацій про призначення перших виборів до об'єднаних громад.

При цьому, скаржаться деякі парламентарі й експерти, у ЦВК займаються відвертим крутійством. Яскравий приклад – історія з фінансуванням майбутніх виборів. Так, минулого тижня Центральна виборча комісія попросила Кабінет міністрів виділити 30 млн гривень на місцеві вибори. Кабмін оперативно прийняв відповідне рішення: кошти планувалося виділити з резервного фонду. Однак у ЦВК покрутили носом, заявивши, що витрати на проведення місцевих виборів відносяться до витрат місцевих бюджетів, а тому джерелом фінансування підготовки та проведення перших місцевих виборів у громадах можуть бути кошти цільової субвенції з державного бюджету місцевим. В результаті, через ЦВК Кабміну довелося займатися тим, щоб витягувати 30 мільйонів з іншої кишені. Але і на цьому все не закінчується.

В Охендовського вирішили не призначати вибори в громадах, які утворилися в межах  декількох районів чи громадах із центром у місті обласного значення, вимагаючи спочатку провести зміни меж районів, а потім вже проводити вибори. Власне, таких об’єднань серед громад досить багато і часто вони стосуються досить великих міст як, наприклад, Бахмут, Гола Пристань, Славута, Нетішин тощо. Але процедура об’єднання часто-густо є дуже довгим та складним процесом. У результаті, комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування довелося писати офіційне роз’яснення закону "Про добровільне об’єднання територіальних громад" щодо того, що вибори можна провести без внесення змін у межі районів чи міст. Втім, як розповів кореспонденту Depo.ua один із народних депутатів, який опікується питаннями виборчих процесів, у ЦВК на це роз’яснення не зважають і тепер Верховна Рада має ухвалити відповідні уточнення у тіло закону.    

За словами депутатів, з огляду на бюрократичну тяганину з боку ЦВК на 11 грудня провести вибори у об’єднаних громадах вже не встигають за строками, і якщо все буде добре, то їх призначать на наступну неділю – 18 грудня.

Якщо ж все затягнеться на січень, то це стане дуже великою неприємністю для громад. Адже тоді вони залишаються формально необ’єднаними, оскільки не створили спільної ради. А, отже, всі суб'єкти об'єднання отриматимуть бюджет на наступний рік на загальних підставах – без субвенцій та інших бонусів від держави. У такому разі плоди децентралізації для них відтермінується ще на рік - до наступного бюджету. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme