Як Гройсман може позбавити депутатів заробітку на суддях

Ідея спікера одномоментно оновити 10% суддівського корпусу викликала мало не паніку у деяких нардепів, які дуже непогано на суддях заробляли

Як Гройсман може позбавити депутатів зар…

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман сьогодні повідав громадськості, як можна дуже швидко замінити 800 суддів, що складає ні багато, ні мало 10% від усього суддівського корпусу.

За словами спікера, зараз в секретаріаті парламенту знаходиться 253 подання на звільнення судів через завершення терміну їхньої служби. Плюс до того є подання на безстрокове обрання ще 500 служителів Феміди. Гройсман розраховує вольовим політичним рішенням всіх цих без малого 800 суддів відлучити від суддівської годівниці, точніше кажучи, 253-х звільнити, а 500 не призначити.

Таким чином Рада матиме 800 вакансій, які будуть заповнюватися приблизно у такий же спосіб, як набираються кадри до Патрульної поліції – конкурси, співбесіди та жорсткий відбір, і ті 500 суддів, стосовно яких є подання на призначення, проходитимуть відбір на загальних засадах.

Як бачимо, ідея цілком непогана. По-перше, вона допоможе зрушити з мертвої точки суддівську реформу, про архіважливість якої за останні півтора роки не говорив лише ледачий. А по-друге, поправить реноме влади, якій, окрім іншого, закидають і небажання позбуватися старої корумпованої судової системи. Президенту Порошенку такий підхід до судової реформи теж мав би імпонувати. Одного разу він уже заступився за "чесних суддів", публічно відмовившись звільняти усіх і одразу, за що отримав порцію жорсткої критики. Якщо ж заміна 10% суддів за гройсманівським сценарієм запрацює, це і глобально систему не зачепить і рішучість реформаторських намірів президента продемонструє.

Але є один ньюанс, який все серйозно ускладнює. Як розповіли depo.ua анонімні джерела в парламенті, деякі народні депутати мають від призначення суддів непоганий прибуток, який іноді доходить аж до 1 млн. американських грошових одиниць. За чутками, особливо старанно на ниві суддєпризначення порається один депутат з коаліції "від центрового району Києва". І реалізація плану Гройсмана псує увесь налагоджений бізнес. І справа не лише у втраті майбутніх корупційних прибутків. Багато хто з вищевказаних нардепів з кандидатами на пожиттєве призначення уже уклав угоди, та отримав передплату, гарантувавши "порєшать всє вапроси". Отже тепер, треба або гроші повертати, або робити вигляд, що ніяких угод не було і по простому "кидати" клієнтів. Але в останньому випадку можна і за "базар отвєтіть". Виходить якось некрасиво і несолідно. І зараз ці народні обранці у повному сум'ятті і невизначеності похапцем мудрують, як із ситуації виходити.

Особливого драматизму цій історії додає і той факт, що у свій час коаліційна фракція "Народного фронту" зареєструвала законопроект про звільнення скопом усіх суддів, резонно розраховуючи, що цей документ все одно ніколи не винесуть на голосування. І от тепер деякі нардепи від цієї політсили стоять перед непростим вибором – або не голосувати за проект Гройсмана, публічно зрадивши раніше озвучені принципи, або ж голосувати заради збереження обличчя, але втратити чималенький прибуток.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme