Влада

Як Гройсман може позбавити депутатів заробітку на суддях

Ідея спікера одномоментно оновити 10% суддівського корпусу викликала мало не паніку у деяких нардепів, які дуже непогано на суддях заробляли

30 жовтня 2015, 17:31

Як Гройсман може позбавити депутатів заробітку на суддях

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман сьогодні повідав громадськості, як можна дуже швидко замінити 800 суддів, що складає ні багато, ні мало 10% від усього суддівського корпусу.

За словами спікера, зараз в секретаріаті парламенту знаходиться 253 подання на звільнення судів через завершення терміну їхньої служби. Плюс до того є подання на безстрокове обрання ще 500 служителів Феміди. Гройсман розраховує вольовим політичним рішенням всіх цих без малого 800 суддів відлучити від суддівської годівниці, точніше кажучи, 253-х звільнити, а 500 не призначити.

Таким чином Рада матиме 800 вакансій, які будуть заповнюватися приблизно у такий же спосіб, як набираються кадри до Патрульної поліції – конкурси, співбесіди та жорсткий відбір, і ті 500 суддів, стосовно яких є подання на призначення, проходитимуть відбір на загальних засадах.

Як бачимо, ідея цілком непогана. По-перше, вона допоможе зрушити з мертвої точки суддівську реформу, про архіважливість якої за останні півтора роки не говорив лише ледачий. А по-друге, поправить реноме влади, якій, окрім іншого, закидають і небажання позбуватися старої корумпованої судової системи. Президенту Порошенку такий підхід до судової реформи теж мав би імпонувати. Одного разу він уже заступився за "чесних суддів", публічно відмовившись звільняти усіх і одразу, за що отримав порцію жорсткої критики. Якщо ж заміна 10% суддів за гройсманівським сценарієм запрацює, це і глобально систему не зачепить і рішучість реформаторських намірів президента продемонструє.

Але є один ньюанс, який все серйозно ускладнює. Як розповіли depo.ua анонімні джерела в парламенті, деякі народні депутати мають від призначення суддів непоганий прибуток, який іноді доходить аж до 1 млн. американських грошових одиниць. За чутками, особливо старанно на ниві суддєпризначення порається один депутат з коаліції "від центрового району Києва". І реалізація плану Гройсмана псує увесь налагоджений бізнес. І справа не лише у втраті майбутніх корупційних прибутків. Багато хто з вищевказаних нардепів з кандидатами на пожиттєве призначення уже уклав угоди, та отримав передплату, гарантувавши "порєшать всє вапроси". Отже тепер, треба або гроші повертати, або робити вигляд, що ніяких угод не було і по простому "кидати" клієнтів. Але в останньому випадку можна і за "базар отвєтіть". Виходить якось некрасиво і несолідно. І зараз ці народні обранці у повному сум'ятті і невизначеності похапцем мудрують, як із ситуації виходити.

Особливого драматизму цій історії додає і той факт, що у свій час коаліційна фракція "Народного фронту" зареєструвала законопроект про звільнення скопом усіх суддів, резонно розраховуючи, що цей документ все одно ніколи не винесуть на голосування. І от тепер деякі нардепи від цієї політсили стоять перед непростим вибором – або не голосувати за проект Гройсмана, публічно зрадивши раніше озвучені принципи, або ж голосувати заради збереження обличчя, але втратити чималенький прибуток.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада

Loading...
Loading...