Верховна Рада хоче відправити «мажоритарників» на пенсію

Завтра Верховна Рада може кардинально змінити правила виборчої гри, ввівши чисту пропорційну систему. Але чи будуть запроваджені відкриті списки - велике питання...

Верховна Рада хоче відправити «мажоритар…

Закрите засідання погоджувальної ради, яке сьогодні проходило в кабінеті голови Верховної Ради Олександра Турчинова, дало дещо несподівані результати. За підсумками засідання глава фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв повідомив, що всі представники парламентських фракцій висловилися за пропорційну виборчу систему за відкритими списками. «Вперше за всю історію нарад з керівниками фракцій, де були присутні і представники більшості, і представники опозиції, всі представники фракцій одноголосно висловилися за необхідність повернення до пропорційної виборчої системи та за відкритими списками», - повідомив він.

Соболєв підкреслив, що якщо майбутні вибори до парламенту пройдуть за пропорційною виборчою системою з відкритими списками, то це «дасть можливість провести вибори на території всієї країни, включаючи навіть тимчасово окуповану територію і включно з тими територіями, на яких зараз проходить АТО».

Аналогічні заяви синхронно прозвучали з вуст глав фракцій «УДАР» Віталія Ковальчука і «Свободи» - Олега Тягнибока. Щоправда, ніхто з них не уточнив, чи готові до такої радикальної зміни курсу мажоритарники, яких, як відомо, у ВР налічується 225 осіб. У разі відправки «на пенсію» мажоритарної системи абсолютна більшість із них гарантовано опиниться за бортом парламенту наступного скликання.

Цікаво, що і в Центрвиборчкомі готові до такої несподіваної зміни виборчої системи. Але з деякими обмовками. Як повідомив ДеПо заступник голови ЦВК Андрій Магера, ідея відкритих списків хоч і є позитивною, але реалізації не підлягає. «Я двома руками за ідею впровадження пропорційної системи з відкритими списками. Але питання полягає в тому, що для того, щоб ввести дану систему, потрібен певний адаптаційний термін в 2-3 місяці. Для цього потрібно навчити членів виборчих комісій, провести роз'яснювальну роботу серед виборців, ЦВК також слід провести тендер і запустити програму «Вибори», яка повинна враховувати всі ці нюанси. Це теж не робиться за день або тиждень. Ми стільки часу витратили, що цим треба було займатися набагато раніше. Ми об'єктивно не встигаємо запустити відриті списки, для цього немає часу», - зазначив він.

Зате в ЦВК явно не проти повернення до старої доброї «пропорціоналки». «Є непогані ідеї щодо зміни виборів на чисту пропорційну, таку, якою вона була на парламентських виборах 2005 і 2006 роках. Для ЦВК було б не так складно змінити систему роботи, тому що у нас половина депутатів і так обирається за цією системою. Якщо така система буде введена, то я не виключаю, що вона може діяти», - підкреслив Андрій Магера.

У будь-якому разі, якщо в парламенті вдасться дотиснути «пропорційку», цим влада вб'є відразу двох зайців. По-перше, автоматично вирішується питання з «провисаючими» мажоритарними округами в Криму та на Донбасі. А таких «проблемних» - під півсотні.

По-друге, відсутність мажоритарних округів зі збереженням п'ятивідсоткового бар'єру гарантовано ставить хрест не лише на комуністах, а й на Партії регіонів та її похідних.

Все упирається в те, що відсутність «мажоритарників» у наступному парламенті явно не влаштовує багатьох олігархів. У такому випадку Рінат Ахметов ризикує взагалі залишитися без людей у парламенті. А Ігорю Коломойському доведеться заводити своїх «по знайомству» через списки або ж в авральному порядку створювати свій «Блок Ігоря Коломойського». Стає туманною і доля групи нардепа Ігоря Єремеєва: їм теж доведеться домовлятися.

А ось групі Льовочкін-Фірташ «пропорціоналка» може бути вигідною. З урахуванням просування Олега Ляшка, а також появи «засланих козачків» у партіях «УДАР» і «Блоці Петра Порошенка», Сергій Льовочкін може зберегти непогані ресурси у наступній Верховній Раді.

А втім поки що кулуарні переговори щодо зміни виборчої системи тривають. Про їх результати, судячи з усього, ми дізнаємося перед самим голосуванням. Так уже заведено серед українських демократів - приходити до консенсусу в останній момент...

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme