Вадим Денисенко: Бюджет від Яценюка – це набір випадкових чисел

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк презентував новий Податковий кодекс та бюджет на наступний рік. Depo.ua попросив народного депутата від БПП Вадима Денисенка прокоментувати перспективи ухвалення даних документів

Вадим Денисенко: Бюджет від Яценюка – це…

Яка вірогідність того, що цей бюджет, а також Податковий кодекс буде ухвалено?

Перед нами розігрується комедія, в якій Арсеній Яценюк хоче повторити історію з бюджетною ніччю 2014 року. Сьогодні нам презентували Податковий кодекс, який не узгоджений жодним комітетом Верховної Ради і до якого – маса претензій практично у всіх фракцій. На основі цього неіснуючого кодексу і розрахований бюджет. Тому вже зараз можна говорити, що будь-які зміни до Податкового кодексу автоматично призводять до змін до бюджету. Тому бюджет, який презентував Яценюк, це набір випадкових чисел.

Але в цьому документі закладено такі сталі параметри, як рівень інфляції, курс гривні тощо…

Як можна вірити у реалістичність цих даних, якщо курс гривні на наступний рік закладений на рівні 24,1 гривень за долар? Станом на сьогодні в обмінниках курс переріс позначку 25 гривень за долар. Мало хто сумнівається, що наступного року курс виросте як мінімум до тридцяти. Тому всі ці цифри – це така собі маніпуляція, яка дозволяє уряду в кінці року повідомляти про неймовірні перевиконання бюджетів. Чому? Бо головні надходження до нас в Україну – це валюта від іноземних партнерів МВФ та Світового банку, яка після обміну перетворюється у значно більшу гривневу масу. Тому курс 24,1 показується лише для того, щоб показати, як уряд гарно й ефективно працюватиме наступного року і перевиконає бюджет. До реальності ці цифри, на жаль, не мають жодного стосунку.

Втім, часто у ЗМІ лунають коментарі щодо того, що у разі неухвалення бюджету та Податкового бюджету наші західні партнери не дадуть нам грошей. Наскільки ця теза відповідає дійсності?

Бюджет Верховна Рада ухвалить в будь-якому разі. Це ж стосується і нового Податкового кодексу. Але виходить парадоксальна ситуація, коли нас без нас оженили. Зараз міністр фінансів Наталія Яресько заявляє, що вона вже погодила весь Податковий кодекс з МВФ, і тому ми повинні ухвалювати саме цей документ. Але не треба забувати про парламент багатомільйонної країни, який має право вносити свої правки. А тут нас ставлять перед фактом: або ви погоджуєтесь на те, що говорять міністр фінансів разом з прем’єр-міністром, або нам не дадуть грошей. Потрібно, щоб цей проект був занесений у парламент, і якщо буде потрібно, то можна провести ще один раунд переговорів з нашими донорами і можна знайти компроміс.

А щодо всіх криків про те, що нам не дадуть гроші, то станом на зараз МВФ вже заявив, що ніяких грошей нам давати не будуть. Тому останні п’ять мільярдів доларів, на які розраховувала Україна і, зокрема, голова НБУ Валерія Гонтарєва, в Україну не пішли. Варто нагадати, що Гонтарєва неодноразово говорила про те, що у нас на кінець року має бути 18 мільярдів доларів золотовалютних запасів, але вчора НБУ заявив, що буде лише 13. Чому МВФ призупинив кредит? Тому що вони чекають на те, коли завершиться бюджетний процес, як пройде звіт уряду і, загалом, чим скінчить ситуація з позбавленим імунітету урядом.

Чи варто очікувати, що на нас знову очікуватиме передноворічна бюджетна ніч як і минулого року?

З моєї точки зору нічого страшного не станеться, якщо ми приймемо бюджет 15-го чи навіть 20 січня. Станом на зараз нам потрібно нормально відпрацювати Податковий кодекс і вже на його основі говорити про подальші кроки щодо полегшення податкового навантаження на бізнес. Без цього ми не запустимо економіку.

Після того, як ми ухвалимо кодекс, ми маємо вже обговорювати філософію бюджету. Тому нічого страшного, якщо ми перші півмісяця наступного року проживемо за однією дванадцятої бюджету минулого року.

Чи не боїтеся Ви, що парламент будуть ламати, щоб за будь-що ухвалити цей бюджет?

Судячи з настроїв в парламенті на сьогоднішній момент, я розумію, що є критична маса депутатів в коаліції, які навряд чи готові до повторення новорічної бюджетної ночі-2.

Як би Ви оцінили ще одну законодавчу ініціативу Арсенія Яценюка щодо передачі «заморожених» коштів Януковича на соціальні потреби?

Я ставлюся до цього абсолютно позитивно, але у мене виникає одне-єдине запитання: 1,5 мільярда доларів на рахунках Януковича були заморожені 13 чи 14 місяців тому. Що заважало Яценюку внести цей законопроект хоча б півроку тому? Зараз перед нами знову розігрується цирк, коли нам говорять: мовляв, ви маєте терміново ухвалити закон, який, до речі, буде неоднозначно розцінений у Європі. Адже поки що, на жаль, завдяки Генпрокуратурі ми навіть заочно не засудили Януковича.

Звичайно, ми можемо ухвалити цей закон, але розповідати, що в інакшому випадку від цього постраждають пенсіонери, неетично і, як мінімум, нечесно. Нічого не заважало Яценюку зробити це раніше і не створювати паніку, що все пропало.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme