Яценюку не дають добровільно піти у відставку

Погроза БПП піти на перевибори у разі відмови прем'єра звільнити голову МВС свідчить, що Яценюка все активніше примушують до переформатування Кабміну

Політичний оглядач
Яценюку не дають добровільно піти у відс…

Прем'єр оголосив своїм соратникам, що готовий піти у відставку, голосно грюкнув дверима. Він нібито планує заявити про непрофесіоналізм Валерії Гонтарєвої, прорахунки Володимира Демчишина і написати заяву, пише "Деловая столица".

Цей сценарій ламав всі плани Банкової. В Адміністрації Президента були впевнені, що ближче до весни парламент сам відправить Арсенія Яценюка у відставку, і після цього нищівного удару він ніколи не зможе відродитися як політик. Тому в БПП вирішили зіграти на випередження. У зв'язку з цим з'явилися чутки про те, що восени країна йде на вибори, а вже прямо зараз БПП вимагає звільнити голову МВС Арсена Авакова.

Коротко ця версія звучала так: під час стратегічної наради за участю Президента на початку січня від прем'єра зажадали заміни голови МВС Арсена Авакова на будь-яку іншу кандидатуру і навіть висловили готовність одночасно поміняти і генпрокурора, і міністра внутрішніх справ.

Чи могла мати місце подібна розмова? Очевидно, що так. Але також очевидно, що подібна пропозиція з самого початку була нецікава обом сторонам. Для Яценюка міняти Авакова немає жодного сенсу, оскільки міністр МВС на рейтинг прем'єра і його партії впливає дуже опосередковано (часом навіть позитивно), а ось "гирі" на ногах генпрокурора топлять саме президентську силу. Для БПП такий ультиматум рівносильний оголошенню дострокових виборів. Але поки що ці розмови не більше ніж блеф. Вибори БПП не потрібні так само, як і "Народному фронту". Партія Яценюка очевидно в парламент і якщо проходить, то з великим скрипом. А БПП може показати гарний результат лише в разі, якщо її на вибори поведе рейтинговий політик, як то Міхеіл Саакашвілі. Але він останнім часом, схоже, почав свою гру, в якій проглядається бажання істотно знизити рейтинг президентської політсили.

Звідси, як мінімум, два висновки. Перший - якщо БПП (точніше, частина фракції) дійсно тисне на Яценюка відставкою Арсена Авакова, то нічого путнього з цього не вийде. Прем'єр не здасть голову МВС. Так само як міністр МВС не здаватиме Яценюка.

Другий висновок: інформаційне вкидання про відставку Авакова - просто точковий удар по Яценюку. Сьогодні вдарили по одному хворому місцю, завтра вдарять по іншому. В уряді в Арсенія Петровича небагато справді своїх людей - віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, міністр юстиції Павло Петренко і міністр Кабінету міністрів Ганна Онищенко. Знайти слабкі місця у кожного з них нескладно. Наприклад, Кириленко регулярно потрапляє під каток критики з боку діячів культури. І атаки на представників "Народного фронту" в Кабміні матимуть цілком передбачувані цілі - схилити прем'єра до відставки.
Можна не сумніватися, що найближчим часом почнеться переформатування уряду. БПП вже озвучив частину своїх побажань. Яценюк нічого озвучувати не буде - він хоче залишити за собою МВС, Мін'юст і міністра кабінету міністрів. Але головним питанням залишається фігура прем'єра, якого поки що підтримує МВФ, завдяки заступництву Наталії Яресько (зараз стосунки прем'єра і міністра фінансів нібито дружні). Але поки в АП не зможуть переконати фонд, що новий прем'єр чудово впорається з поставленими завданнями, доти виникатимуть інформаційні спалахи щодо НФ.

І останнє. Базовий сценарій, якого хоче досягти БПП - це відставка Яценюка без виходу "Народного фронту" з коаліції. Але цей варіант малореалістичний, оскільки НФ неодмінно зажадає щось натомість. І це аж ніяк не тільки крісло в. о. голови парламенту для Андрія Парубія. Чим більше Банкова тиснутиме на Мартиненка, Авакова та ін., тим менше шансів, що такий сценарій буде реалізований. Другий варіант: все залишається так, як є, але при цьому рейтинг БПП невблаганно падає, що не влаштовує АП. Третій варіант, найменш бажаний для всіх - гучна відставка прем'єра і перевибори. Тоді програють обидві сторони.

Розуміючи це, кожен блефує в міру своїх сил. Але треба визнати, що обидві сторони геть не вміють грати в преферанс, і тому прораховують кроки один одного без особливих зусиль. Хоча кожен і думає, що перехитрить противника. А історія підказує, що в таких випадках суперники можуть довести ситуацію до гіршого для обох сценарію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme