Скільки коштує скасування "закону Савченко"

Очільник МВС пророкує сплеск злочинності, якщо не скасувати скандальний закон. Проте знайти голоси за відміну цього документу буде вкрай важко

Політичний оглядач
Скільки коштує скасування "закону Савчен…

Так званий "закон Савченко" – це закон, у якого було відразу кілька "мам і пап". Надія Савченко, яка на той час перебувала в російському полоні, лише співавтор. Іншими батьками закону були Андрій Кожемякін й Іван Крулько з "Батьківщини", Микола Паламарчук з БПП, "фронтовик" Леонід Ємець і "свободівець" Олег Осуховський. Тому, говорячи про шкідливість цього документу, доцільно згадувати всіх його авторів.

Також звернемося до висновків профільного комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, керівником якого є Кожемякін: "Проаналізувавши положення законопроекту комітет відзначає, що запропоновані законопроектом зміни покращать стан забезпечення та захисту прав і свобод людини, що перебуває під слідством, сприятиме відновленню прав і законних інтересів людей, засуджених до позбавлення волі, права яких були значно обмежені  під час утримання під вартою та значно зменшить можливості для безпідставного тривалого утримання осіб у слідчих ізоляторах". Комітет рекомендував прийняти закон, незважаючи на негативний висновок Головного науково-експертного управління ВР. Таким чином, кількість батьків "закону Савченко" зросла за рахунок членів профільного комітету, серед яких, нагадаємо Авакову, четверо "фронтовиків". У тому числі люди, близькі до нього – Антон Геращенко, Євген Дейдей та Ігор Котвіцький.

Законопроект з позитивними висновками комітету було внесено до сесійної зали і 26 листопада 2015 року прийнято 255 голосами. Уявимо, що це було просто тимчасове затьмарення під впливом іміджу "героїні Савченко". Відтоді, як закон її імені вступив у дію, за даними Нацполіції, озвученими Аваковим,тільки протягом цього року звільнено 8,5 тис. осіб, кожен десятий з них повторно скоїв тяжкі чи особливо тяжкі злочини - умисні вбивства, зґвалтування, грабежі і розбійні напади. Це дійсно стало одним із чинників зростання злочинності, але не головним. Головний чинник – падіння соціально-економічного рівня життя населення, зростання безробіття і наслідки військового конфлікту на сході.

Нині ж ми спостерігаємо не стільки бажання скасувати "закон Савченко", що потрібно робити чим швидше, скільки намагання під виглядом боротьби зі шкодою від цього документу просунути пакет законів, які посилюють функції поліції. Аваков називає цей пакет "законодавчими змінами, які носять технічний і філософський характер з точки зору взаємодії правоохоронної системи і суспільства". Представники ж громадськості та експерти небезпідставно застерігають, що пропоновані законодавчі зміни можуть згодом повернути вітчизняну правоохоронну систему в часи сумнозвісного "Беркуту".

Чи вистачить у парламенті голосів за відміну "закону Савченко"? Навряд. Цей закон приймався внаслідок політичних домовленостей, тому для його скасування або хоча б внесення змін до нього необхідні точно такі ж політичні домовленості. "Фронтовики" намагаються протиснути законодавчі зміни, необхідні МВС, за принципом кавалерійського наскоку: хто їх не підтримає, той буде винен у зростанні злочинності. І той – заодно з Савченко, яка спілкується з терористами.

Однак це не спрацьовує, тому що, по-перше, ще не всі, кому треба, вийшли на волю, а по-друге, названий документ має приховану корупційну складову – появу пільгових категорій ув’язнених. Зокрема, як вказували у Головному науково-експертному управлінні парламенту, особи, які намагаються ухилитись від заслуженого покарання і у зв’язку з цим тримаються під вартою, одержать певну пільгу порівняно з тими, хто поводить себе позитивно і співпрацює з органами розслідування, оскільки термін тримання під вартою буде зараховуватись у строк позбавлення волі у подвійному розмірі і отже, перші з названих осіб загалом відбуватимуть менші строки позбавлення волі, ніж ті, до кого тримання під вартою не застосовувалось. Звідси і затягування справ адвокатами та самими попередньо ув’язненими. Не виключено, що закриті очі на таке затягування, коштують грошей. І чималих.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme