Симоненко отримає 20 мільйонів з бюджету на комуністичну ідею

Сьогодні Верховна Рада проголосувала за антикорупційні політичні новації, які змусять платників податків "скидуватися" на життя партіям Симоненка, Тігіпка та Тягнибока

Симоненко отримає 20 мільйонів з бюджету…

Нардепи проголосували за законопроект, який має започаткувати в Україні бюджетне фінансування політичних партій та ускладнить олігархам утримання свої політичних проектів

Над цим законопроектом, який покликаний ні більше ні менше знищити в Україні "політичну корупцію" працював цілий колектив авторів, як нардепів, так і громадських активістів. Серед авторів: Юрій Луценко, Єгор Соболєв, Сергій Лещенко, Ганна Гопко, Вікторія Сюмар та інші.

Depo.ua спробував розібратися, як житиметься власникам українських партій з новими правилами гри.

Загалом законопроект передбачає два потоки фінансування політичних партій - внески на користь партій, куди входять як членські внески так і пожертви від спонсорів та симпатиків, та фінансування з держбюджету. Що стосується першого варіанту, то тут вносити гроші на спеціально створений та підзвітний рахунок можуть як фізичні так і юридичні особи. При цьому законом обмежується сума внеску. Так, фізична особа може пожертвувати не більше 100 мінімальних зарплат на рік (на сьогоднішній день це майже 138 тис. гривень), юридична особа - не більше 1000 мінімальних зарплат (551 тис. грн.).

Зрозуміло, що подібні обмеження покликані зменшити роль олігархів в українській політиці, але в реальності це просто ускладнить їм процес фінансування власних політпроектів. Наприклад, якщо припустити (абсолютно гіпотетично), що олігарх Ігор Коломойський витрачає на свій УКРОП $3 млн. (69 млн. грн.) на рік з урахуванням виборчої кампанії, то шляхом нескладних арифметичних дій можна підрахувати, що Ігорю Валерійовичу доведеться проводити ці гроші або через 500 фізичних осіб друзів та соратників, або через 125 компаній чи громадських організацій. Це звичайно дуже не зручно, але не те щоб цілком неможливо. З іншого боку чорну бухгалтерію ніхто не скасовував (бо вона і так нелегальна) і зовсім не обов'язково показувати у звітах усі надходження і витрати.

Що ж стосується бюджетного фінансування, то тут партіям пропонується наступне. По-перше, гроші даватимуть аж ніяк не усім зареєстрованим партіям, а лише найкращим - тим, хто на останніх парламентських виборах отримав не менше 3%. За результатами останніх виборів, таких партій у нас аж 10, включаючи комуністів, Опоблок, тігіпківців та інших малоприємних хлопців. Ну, і звісно, всі парламентські партії. Загалом список отримувачів бюджетної "халяви" в наступному році виглядає так:

1. "Народний фронт", який отримав на виборах 22,14%
2. БПП - 21,81%
3. "Самопоміч" - 10,97%
4. "Опозиційний блок" - 9.43
5. Радикальна партія Олега Ляшка - 7,44%
6. "Батьківщина" Юлії Тимошенко - 5,68%
7. "Свобода" - 4,71%
8. Комуністична партія України - 3,88%
9. "Сильна Україна" Сергія Тігіпка - 3,11%
10. "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка - 3,10%

По-друге, пул грошей на усі партії виділятимуть за наступною формулою: 0,01 від мінімальної зарплати помножене на загальну кількість виборців. На сьогоднішній день ця сума складає 489 млн. 200 тис. грн або приблизно $20 млн.

По-третє, ці гроші треба поділити між усіма "щасливчиками" по-справедливості, тобто пропорційно до отриманого на виборах результату. Так власне і планується, але ділитимуть не усю суму, а лише 90% від неї, тобто приблизно 440 млн. грн. Таким чином, якщо законопроект набуде чинності, наступного року 10 партій мають отримати з бюджету наступні суми.

Скільки грошей з бюджету отримає Симоненко та екс-регіонали - фото 1

Але залишається ще 10% від загального пулу (близько 50 млн. грн.). Ці гроші законотворці вирішили зробити своєрідним бонусом для партій, що дотримуються гендерних квот. Гроші будуть поділені порівну між "партіями, що набрали більше 3% голосів та в усіх списках яких на усіх останніх виборах, в тому числі місцевих, забезпечено включення представників кожної статі до кожної трійки кандидатів у кожному виді виборчого списку партії". По-простому це означає, що гроші отримають ті партії, в усіх списках яких третина кандидатів жінки. Але, на останніх виборах таких політичних сил в Україні не знайшлося. Найближче був Опозиційний блок, але й йому не вистачило двох жінок. Отже 50 млн. повернуться в бюджет і не дістануться нікому, скільки б жінок не опинилося в списках на місцевих виборах.

Але і це ще не все. Усі вищенаведені суми партії зможуть витрачати лише на "забезпечення статутної діяльності" і в жодному випадку не можна на передвиборчу агітацію. А от витрачені на агітацію гроші держава зобов'язується повернути, але не усім і не все витрачене. Право на таку компенсацію отримують лише партії, що пройшли до парламенту, і повернуть їм не більше, ніж 100 тисяч мінімальних зарплат (138 млн. грн.).

Скільки грошей з бюджету отримає Симоненко та екс-регіонали - фото 2

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme