Сім-карта за паспортом: Кого мавпує Україна

Держслужба спеціального зв'язку та захисту інформації готується захистити нас від терористів простим і ефективним способом - заборонивши можливість анонімної купівлі пакетів передоплаченого зв'язку

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Сім-карта за паспортом: Кого мавпує Укра…

Попередня спроба поборотися з анонімністю мобільних абонентів була здійснена в часи незабутнього Віктора Федоровича - в 2012 році. Тоді, щоправда, боролись не з терористами, а з кримінальними злочинцями - але десь на півдорозі до сесійної зали вирішили "доопрацювати" проект, який зник з поля нашого зору назавжди.

Зараз у наступ пішли, прикриваючись потребою протистояти терору. Чітких деталей відносно того, як саме все це буде працювати, і чи справді Держслужба сподівається, що терористи кинуться в офіси мобільних операторів реєструватись, а не приміром, ловити на вулицях людей і забирати мобільники, ми не почули - і, врешті, не сильно на це сподівались. Про відповідальність чисельних носіїв наших особистих даних, яким нам, гіпотетично, доведеться вручати скани своїх паспортів - а також про контроль за використанням цих даних - ми, ясна річ, теж нічого не почули. На який час вводиться дана ініціатива - чи "боротьба з тероризмом" тепер з нами назавжди - нам теж не сказали.

Що було сказано - це те, що "Україна чи не остання країна в світі, де немає ідентифікації. Це імплементація європейського законодавства. Є побажання представників ЄС і США, щоб ця норма була швидше впроваджена", - зазначив начальник управління зі зв'язків зі ЗМІ адміністрації Держспецзв'язку Віталій Кукса. Що, вочевидь, є неправдою. Хоча б тому, що в Швеції, Польщі, країнах Прибалтики, Чехії, масі туристичних азійських країн - а також у більшості штатів США реєстрація не є обов'язковою.

Звичайно, в тій чи іншій формі ідентифікація користувачів вимагається в Іспанії, Австралії, Франції, Німеччині, Угорщині, Японії, Норвегії, Словаччині та ряді інших країн. При тому, для розуміння ситуації, слід завважити, що реєстрація передоплачених сімок в Європі у багатьох випадках здійснюється не для того, щоб "громадянин начальник подивився на ваш паспорт" - а для надання певних сервісів - повернення загубленого мобільного, інформація від місцевої влади і т.д.

Тому й реєстрацію користувач в багатьох випадках здійснює самостійно, і в реєстраційній онлайновій формі пише те, що вважає за потрібне. А не стоїть по стійці "струнко" з паспортом в зубах біля "офісу" мобільного оператора - приміром, у вигляді письмового стола скраю відділу винно-горілчаних виробів якого-небудь великоставищенського сільмагу. В цьому "офісі", безумовно, його особисті дані будуть захищені за останнім словом криптографії.

Існує ще одна група країн - в числі яких, приміром, Туреччина - де сімки теж потрібно реєструвати, але впродовж трьох місяців після купівлі. Цілком достатньо, щоб покористуватись нею у відпустці - і викинути без зайвих формальностей.
А як воно в країнах, де з реальним тероризмом борються не тільки "директивами ЧК"? Яскравий приклад - Ізраїль. Де для укладення контрактної угоди з мобільним оператором потрібен, звісно, і паспорт, і банківський рахунок. Натомість передоплачені сімки декотрих операторів туристи можуть купити безпосередньо в аеропорту Бен-Гуріон - без будь яких документів.

Схоже, нашим орієнтиром вкотре стає Росія - де теж "побороли" тероризм у подібний спосіб. І де зареєстрована "на бомжа" сім-картка коштує на долар-два дорожче, ніж куплена за паспортом. Та й замість копії паспорта, за свідченнями аборигенів, можна підсунути намальовану у Фотошопі ляльку - і в більшості випадків ніхто й не подумає вимагати від вас оригінал.

Тут слід додати, що всі витрати на чергову урядову забаганку понесуть оператори. Які, без сумніву, чудесну можливість оплатити свої витрати перекладуть на користувачів - себто всіх нас. За ці гроші ми отримаємо чудесну можливість ділитися своїми персональними даними з купою сторонніх людей, відповідальність яких за неналежне використання цих даних на практиці буде нульова. Якимось парадоксальним чином це має смусити нас почувати себе безпечніше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme