Чи не варто Авакову відправити відсталих "мєнтів" в армію

У перспективі 70 тисяч працівників міліції, які виявилися нездатними пройти переатестацію, становлять небезпеку для нашої держави. Уряду треба вже зараз шукати варіанти з їх працевлаштуванням

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чи не варто Авакову відправити відсталих…

Як це не парадоксально звучить, але навіть найкращі реформи без правильного супроводу та аналізу суміжних питань, можуть призвести до проблем. Так, проведення реформи міліції в купі з тестуванням співробітників МВС ризикує серйозно аукнутися всій Україні. Звісно, ніхто не говорить, що проведення переатестації в МВС було непотрібним. Ба більше: цей крок з боку керівництва МВС є однозначно правильним і вірним для забезпечення більш-менш якісного відбору кадрів до новоутвореної Національної поліції. Втім, мабуть, ніхто не розраховував на такий епічний результат, з яким треба щось робити…

Проведення тестів у Києві показало, що лише на першому етапі переатестації (а їх два) відсіялося 40 відсотків чинних співробітників міліції. Враховуючи, що тести чекають на всю 150-тисячну армію МВС, за прикидками, без роботи залишиться близько 70 тисяч осіб. При чому, мова йде не лише про оперативних співробітників, слідчих, дільничних тощо. На вулиці також опиняться співробітники (і співробітниці) паспортних столів, інших органів, що входять до складу МВС, зокрема, які займалися різними формами документообігу. Зараз весь цей різномастий натовп екс-міліціонерів вийде на вулиці і... ми отримаємо серйозну соціальну проблему.

Однією з найбільш серйозних небезпек стане те, що багато хто з двієчників-міліціонерів підуть працювати в ту нішу, яку вони знають найкраще – себто в кримінал. І тоді Україна отримає серйозну проблему, коли спеціалісти (хай і тупенькі) з боротьби зі злочинністю самі стануть високоякісними, фаховими бандитами, яких зловити буде дуже важко.

До того ж враховуючи спецпідготовку багатьох з цих працівників – як мінімум, стріляти вони вміють – держава може наразитися на появу цілих терористичних угрупувань. Не секрет, що у відсотковому значенні серед правоохоронців кількість "ватних" настроїв більше, ніж у будь-якій іншій професії. Враховуючи ту ж специфіку професії саме з них вийдуть дуже якісні «тітушки» для різних "антимайданів". Адже і у Кремлі, і у "п’ятій колоні" завжди знайдуться гроші для гуртових закупівель правильних бійців, які ще недавно носили зірки на погонах.

Ще один варіант влаштувати своє життя для невдах з середньої ланки МВС може стати продаж потрібної інформації. Як ні як, але голови райвідділків володіють величезною кількістю різноманітного компромату на місцевих бізнесменів та навіть колег. Торгівля інформацією може стати дуже непоганим заробітком для екс-міліціонерів. І теж насправді становить серйозну небезпеку для держави, оскільки в потрібних руках стає серйозною зброєю.     

Загалом, видається, що чи не найбільш прийнятним варіантом для самозайнятих оперів може стати робота у приватних службах охорони. Тим паче, що вони самі можуть реєструвати відповідні контори. Втім, у цьому бізнесі – серйозна конкуренція. Тому розраховувати на те, що цього напрямку буде достатньо – не варто.   

З огляду на це уряду вже зараз варто проробити відповідні кроки, які дадуть змогу працевлаштувати всю цю армію безробітних. Видається правильним, щоб держава повинна запропонувати екс-міліціонерам варіанти. Зокрема, правильним кроком з боку МВС стала б норма, згідно з якою, можлива повторна пільгова переатестація для осіб, які протягом одного року по контракту прослужать у ЗСУ.

Цим рішенням одразу вбиваються два зайці. З одного боку, вирішується питання з мобілізацією, яку наразі скасували через загрозу провалу, з іншого – це дасть трамплін для тисяч, якщо не десятків тисяч людей, які пізніше, після армії знову матимуть можливість пройти тест і повернутися у вже оновлену поліцію. Адже варто враховувати, що не всі вони там – корупціонери. Просто до тестів багато хто з них виявився не готовий. До того ж не варто забувати про те, що контрактники в армії наразі отримують непогані зарплати, а отже багато хто з правоохоронців-невдах захоче залишитися у лавах Збройних сил. Яка, за великим рахунком, різниця – ловити бандитів чи сепаратистів...

Що ж до жіноцтва, яке в результаті провалу переатестації виявилося без роботи, то керівництву МВС варто скооперуватися з іншими відомствами, та організувати курси для перекваліфікації. Зокрема, відомо про проведення адмінреформи у Мінюсті, які стосуються відмови від паперових довідок для населення. А отже на Центри надання адмінпослуг, які мають займатися цим питанням, суттєво посилюється навантаження. Отже чому б не перекваліфікувати екс-паспортисток на працівниць реєстратур – робота, в принципі, однотипна. За одним винятком – тепер хабара за довідку отримати не вдасться.

Зрозуміло, що значна кількість звільненого контингенту не захоче рухатися у запропонованому державою напрямку. Втім, у будь-якому разі держава має дати цим людям шанс інтегруватися, а тим часом, не зважаючи на спротив, продовжувати рухатися у встановленому напрямку. Зокрема, шляхом проведення аналогічних реформ у інших структурах. Тим паче, що в українське суспільство після мітингу міліціонерів-двієчників дуже б хотіло нарешті побачити аналогічні акції протесту за участі звільнених суддів та прокурорів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme