Порошенко і Яценюк зчепилися за портфелі

Торги за місця в Кабміні привели до першого і, судячи з усього, не останнього скандалу: Арсеній Яценюк відхилив коаліційну угоду Петра Порошенка

Порошенко і Яценюк зчепилися за портфелі…

Президент Петро Порошенко, як відомо, дав десять днів на створення коаліції і формування уряду. Проте поки переговори складаються таким чином, що формування формалізованої більшості може затягнутися на тривалий термін. Всьому виною - непомірні амбіції головних гравців.

Одне з найбільш показових свідчень того, що коаліція явно буксує, - активна публічна демагогія з боку представників «Блоку Петра Порошенка» і «Народного Фронту» стосовно змісту коаліційної угоди. Документ, опублікований БПП, був спрямований НФ і «Самопомочі». Проте у відповідь Яценюк запропонував власну редакцію угоди. Втім, всім зрозуміло, що ці публічні спори - лише верхівка айсберга в переговорному процесі.

Насправді уся підкилимова гра, як би публічно це не заперечували представники влади, будується на поділі владних посад в Кабміні і парламенті. І питань там насправді більш ніж достатньо. Поки найбільший конфлікт розгорається за пости в уряді. За інформацією ДеПо, Яценюк на правах переможця парламентських виборів за списками наполягає на своїй досить серйозній квоті. Окрім власне прем'єрського поста, він хоче зберегти за собою фінансовий блок (міністерства економіки і фінансів), міністерство юстиції, а також міністерство внутрішніх справ. Нібито відкритим залишається і питання про міністерство інфраструктури.

Проте такий розклад явно не влаштовує команду Порошенка. По-перше, президент хоче поширити свій вплив на увесь силовий блок і узяти під контроль міністерство внутрішніх справ. Це, звичайно ж, не влаштовує Арсена Авакова. По-друге, у Петра Олексійовича хочуть підім'яти під себе і фінансовий блок: подейкують, що саме з цієї причини міністр фінансів Олександр Шлапак вже заявив про те, що не працюватиме в наступному уряді. Втім, для Яценюка пост міністра фінансів є одним з ключових. Без нього він не буде повноцінним прем'єром. Якщо ж говорити персонально, то поки точно відомо лише про те, що міністром економіки з високою часткою ймовірності поставлять близького до Арсенія Яценюка нинішнього голову «Ощадбанку» Андрія Пишного.

Також зараз активно обговорюється можливість зняття голови Нацбанку Валерії Гонтаревої, яка останнім часом перетворилася на символ провалу валютної політики. Зокрема, їй досі згадують її безуспішну спробу купити 200 доларів у банку недалеко від НБУ. Зараз ведуться активні торги за те, щоб головою НБУ стала людина Ігоря Коломойського, голова правління «Приватбанку» Олександр Дубілет. Чи зуміють сторони домовитися - не факт, проте якщо це станеться, то вплив Ігоря Валерійовича, чиї люди розіпхані практично по усіх фракціях, істотно зросте. Тим паче, що до думки Коломойського прислухається ще один потенційний учасник коаліції - «Самопоміч».

Проте, головною проблемою залишається боротьба між Порошенком і Яценюком. Амбіції можуть істотно зіпсувати імідж обом сторонам. Звичайно, якщо виходити з букви закону, то у разі невдачі із створенням коаліції, нинішній уряд Арсенія Яценюка може пропрацювати ще рік - саме впродовж такого терміну Президент, згідно Конституції, не має права розпускати Верховну Раду після проведення позачергових парламентських виборів. Але у такому разі парламент фактично не працюватиме, і ситуація в країні стане загрозливою. Є надія, що сторони переговорів розуміють потенційну небезпеку обопільної недоговороздатності і все-таки зможуть визначитися з тим, хто і яку посаду візьме собі, після чого почнуть працювати.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme