П’ять питань до Савченко, Луценко та інших у справі "Баті"

Аналізуючи скандал з арештом комбата "Айдару" Валентина Лихоліта "Баті" у Depo.ua виникло декілька питань відносно дій з боку фігурантів даної справи та політичних гравців, які вирішили скористатися ситуацію для власного піару

П’ять питань до Савченко, Луценко та інш…

Питання №1. Навіщо Юрій Луценко влаштував шоу з арешту "Баті"?

Рішення Печерського суду щодо арешту Валентина Лихоліта на два місяці очікувано перетворила цю історію на дуже вдалу тему для політичних баталій та звинувачень влади у замовних справах. На цьому фоні заява генерального прокурора Юрія Луценка про те, що він бере цю справу на особистий контроль лише додає скандальності у дану історію.

Що саме може взяти на контроль генпрокурор, якщо саме ГПУ подала відповідне клопотання до суду щодо такого жорсткого запобіжного заходу? Тим самим виходить, що фактично саме у Луценка й влаштували це шоу, після чого самі й беруть цю справу під контроль. Показовим виглядає й те, що окрім нардепів від "Радикальної партії", а також представників добробатів у парламенті, про підтримку заговорили й у президента. Так, перший заступник голови ВР Ірина Геращенко вже заявила про те, що підпише запит про взяття Лихоліта на поруки, оскільки вірить у те, що він не причетний ні до чого такого, за що повинен слідувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Зараз виглядає таким чином, що Луценко сам не очікував такого ефекту від історії з "Батєю", хоча все було зроблено так, щоб цього скандалу було не уникнути. Якби Лихоліту обрали міру запобіжного заходу не у вигляді двох місяців СІЗО, а у вигляді домашнього арешту, або підписки про невиїзд – тим паче, що він на момент арешту нікуди не ховався – це б не стало такою гучною інформаційною бомбою.

Питання №2. Чому Савченко вирішила не "вписуватися" за "Батю"?

Дивною видається позиція Надії Савченко, командиром якої в "Айдарі" був Валентин Лихоліт, і з яким вона особисто знайома. Втім, коли справа дійшла до реальної допомоги та хоча б приїзду до Печерського суду, де її чекали як морального авторитету, Савченко чомусь не захотіла брати в цьому участь.

Не виказала льотчиця-нардеп бажання підписувати запит про взяття Лихоліта на поруки. У коментарі Depo.ua сестра Надії Віра Савченко використала досить дивну аргументацію з даної ситуації. Мовляв, Савченко – рядовий, тоді як Лихоліт – комбат, а отже вона не повинна брати його на поруки. "Є ще Столяр Володимир з "Народного фронту", командир "Айдару" так само як Лихоліт Валентин, звичайно командиром батальйону був Мельничук на той час. Може Столяр хоче взяти його (Лихоліта, - ред.) на поруки? Чому всі до Наді звертаються, Надя що месія одна на всіх. Надя - рядовий "Айдару", а Столяр - командир, так само як Лихоліт і Мельничук, є ж кому брати на поруки", - підсумувала Віра.  Враховуючи той факт, що в армії кожен солдат має захищати свого командира, ця відповідь не витримує жодної критики.    

Питання №3. Чому справа "Баті" перетворюється на політичне шоу?

Загалом, історія з Лихолітом – це цілий клубок різноманітних протиріч та скандалів. По-перше, треба згадати про розмови про "зраду", викликані поданням заяв проти "Баті" з боку мера Сєвєродонецька, екс-регіонала, пов’язаного з луганськими сепаратистами Валентина Казакова.

По-друге, варто звернути увагу на те, що проти Лихоліта виступає скандальний нардеп, екс-комбат "Айдару" Сергій Мельничук. Конфлікт між Мельничуком та "Батєю", судячи з усього, тягнеться ще з тих часів, коли Мельничука зпровадили з батальйону. Тут варто зазначити, що однією зі статей, що інкримінуються Лихоліту значиться ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 357 (Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства). Дуже ймовірно, що у цій справі йдеться про зниклу печатку "Айдару", яка стала каталізатором для уходу Мельничука з лав добробату.

По-третє, активна участь у захисті Лихоліта з боку "радикалів" пов’язана з затяжним конфліктом між "ляшківцями" та Мельничуком, якого зі скандалом виключили з фракції. Тоді ж проти Мельничука відкрили низку кримінальних справ, які, до речі, відкриті до цього часу. Втім, екс-комбат до сих пір знаходиться на волі.    

Питання №4. Наскільки справедливою є міра запобіжного заходу Лихоліта?

Варто зазначити, що сама ідея засадити на два місяці в СІЗО за вкрай "мутними" обставинами діючого офіцера, добровольця, викликає цілком логічне здивування. Виходить так, що допоки до сепаратистів діє програма "Повернись додому" та амністія щодо тих бойовиків з "ДНР"-"ЛНР", які не зчинили тяжких злочинів, українських військових саджають за грати. Як це не смішно прозвучить, але якби "Батя" був "сепаром" його б вже давно відпустили на волю. Це викликає справжній когнітивний дисонанс. Тим паче, що є немало свідчень того, що Лихоліт героїчно вів себе на фронті, мав поранення.

Але замість того, щоб зважено підійти до цієї справи, слідчі влаштовувати шоу. До того ж якщо основні звинувачення базуються на заяві Казакова, то ГПУ треба розбиратися щодо діяльності самого Казакова, який має одіозний бекграунд.

Питання №5. Що з історії з Лихолітом хоче отримати Соболєв?

Чи не найголовнішим спікером в темі з "Батєю" виступив нардеп від "Самопомочі" Єгор Соболєв, який раніше особливо не був помічений в симпатіях до "Айдару". Втім, схоже, "мертвий сезон" вдався взнаки: Соболєву банально нема на чому піаритися. Рішення Конституційного Суду щодо закону люстрацією заглохло – а саме це була головна піар-"фішка" нардепа. Про боротьбу з корупцією теж якось нічого не чутно. От і доводиться Соболєву знаходити нові теми. Враховуючи неоднозначність справи Лихолітом ця історія може тривати досить довго. А це – те що треба політикам, які паразитують на подібних темах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme