Найєм наполягає, що його правки щодо е-декларування ускладнять життя корупціонерам

Народний депутат від БПП Мустафа Найєм не планує відкликати свої поправки до закону про електронне декларування

Про це він написав на своїй сторінці у відповідь на заклик свого колеги від "Самопомочі" Єгора Соболєва, передає depo.ua.

"Я готовий і буду пояснювати всі свої законодавчі ініціативи в парламенті до тих пір, поки не буде дана відповідь на кожне питання по суті", - написав нардеп.

"Мені дуже шкода, що мій колега Єгор Соболєв не зміг розібратися і своїм непрофесійним коментарем ввів в оману велику кількість наших загальних однодумців. Ми дійсно говорили з ним про ці зміни, оскільки мені важлива його думка; але, при всій щирій повазі, я не вважаю його судження останньою інстанцією істини щодо юридичних питань.

Я глибоко переконаний, що саме такий дилетантський, нехай і щирий, підхід до багатьох питань дозволяє системі обігравати нас усіх "як кошенят". В даному конкретному випадку мені доведеться пояснювати дуже дохідливо, щоб бути зрозумілим не тільки юристами, але і всім, хто цікавиться", - написав Найєм.

Він навів детальне пояснення суті своїх поправок до закону про е-декларування:

1. Про членів сім'ї. Розберіться: запропоновані зміни в закон не спрощують, а ускладнює життя корупціонерам.

Законопроект не звужує, а чітко визначає і розширює поняття членів сім'ї в порівнянні з існуючим тлумаченням. Справа в тому, що в чинному законі "Про протидію корупції", термін "член сім'ї" дуже розмитий і не дає можливості визначити, хто саме підпадає під поняття спільного проживання.
При цьому підзаконними актами НАЗК визначається, що "членом сім'ї" декларанта є той, хто спільно проживає з ним /..../ станом на останній день звітного періоду, тобто, для річної декларації - 31 грудня.

А тепер - увага (!) - Якщо на момент 31 грудня ви не проживаєте з людиною (розлучилися або розлучилися, наприклад, 30 грудня), у вас є законне право не вказувати її в своїй декларації.

Ще раз: діючу норму "про останній день звітного періоду", яку Єгор пропонує залишити чинною, легко обійти, заявивши, що ти не проживав з людиною конкретно 31 грудня, хоча весь рік перед тим жив разом, вів спільне господарство і т.д .

Тобто, банальне розлучення або простий доказ неспільного проживання в новорічну ніч дозволить тисячам суддів, прокурорів, депутатів, міністрів і високопоставлених чиновників по всій країні не вказувати своїх дружин і чоловіків в електронній декларації.

Законопроект, який ми запропонували розширює визначення "член сім'ї". До вже існуючої норми про 31 грудня було додано ще й альтернативну підставу для визначення члена сім'ї про спільне проживання з декларантом більшу частину року, навіть якщо особи не проживають разом за станом на останній день року.

Таким чином, під нове визначення потраплять обидві категорії: І ті, з ким декларант спільно проживав на кінець року, і ті, з ким він проживав більшу частину року. Цей вимір розширює обсяг декларування і звужує можливості для зловживань.

Повторю ще раз для глав парламентських комітетів. Відповідно до запропонованого законопроекту, членами сім'ї є, зокрема, особи, які за станом на останній день звітного періоду або (!) протягом не менше 183 днів попереднього року спільно проживали, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживали, але не перебували в шлюбі, з суб'єктом декларування. Це дозволить уникнути юридичної невизначеності і можливих зловживань, пов'язаних з ухиленням від декларування активів членів сім'ї посадової особи.

2. Стосовно коштів позичених іншим особам.

Це в принципі технічна правка. Справа в тому, що вимога про надання "коштів позичених третім особам" наводиться в законі двічі в рамках однієї і тієї ж статті: в п. 8 та п. 9 ст. 46.

Запропонованим законопроектом пропонується лише виправити цю помилку і вилучити одну з цих згадок. А саме з пункту 9 ст. 46 закону прибираються слова "позичені іншім особам кошти", оскільки він стосується фінансових зобов'язань декларанта. (Позика коштів іншої особи не є фінансовим зобов'язанням декларанта, а є зобов'язанням третьої особи перед декларантом).

При цьому норма про необхідність вказівки "коштів, позичених третім особам" залишається в п. 8 цієї ж статті, де йдеться про грошові активи декларанта. Тобто, якщо декларант позичив комусь кошти, то це вважається його активом в розумінні закону про запобігання корупції.

Відповідно цією нормою обсяг декларування не звужується. Це всього лише технічна правка, покликана виправити помилку в законі.

Найєм також зазначив, що не виключає, що його законопроект може завдати школи системі е-декларування. У такому разі він готовий визнати свою помилку і відкликати свою ініціативу.

"У мене все ок з самооцінкою і адекватністю, і я цілком допускаю, що якщо виявиться, що цей законопроект зможе завдати шкоди системі електронного декларування, у мене вистачить сміливості визнати помилку, відкликати його, доповнити або виправити і подати знову. Це занадто важливе питання, щоб ставити його під загрозу власні амбіції", - написав нардеп.

"А в цілому, я думаю, нам пора дорослішати, і, по можливості намагатися уникати істерик. Ми занадто багато пройшли разом, щоб так легко розкидатися взаємною довірою", - додав Найєм.

Нагадаємо, раніше народний депутат Єгор Соболєв закликав ініціаторів змін до закону про е-декларації негайно відкликати свої правки. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme