Навіщо Яценюк хоче вигнати "чесних суддів" Порошенка

Політичної волі для звільнення дев’яти тисяч суддів у вищого керівництва держави як не було, так і немає. Але чому б не помріяти. Саме цим, схоже, і займаються у Мін’юсті

Навіщо Яценюк хоче вигнати "чесних судді…

Після перемоги Майдану очищення наскрізь прогнилої судової системи було одним з головних завдань нової влади. З якою, як і, в принципі, з багатьма іншими наболілими питаннями пост-януковичської України вона впоратися не змогла.

Логічно, що найбільш активним лобістом цього питання (щоправда, лише на словах) стало Міністерство юстиції. Буквально одразу після завершення революційних подій, в березні минулого року, Павло Петренко, який є найближчим поплічником Яценюка, заговорив про необхідність повної люстрації суддівського корпусу в Україні. Втім, далі слів справи не пішли. За інформацією depo.ua, на Заході до такої ідеї поставилися досить прохолодно, і під час зустрічей з тодішнім керівництвом України прямо заявляли про небажаність такого рішення, оскільки це нібито могло зруйнувати всю систему управління державою. В результаті, було знайдено "соломонове рішення" з законом "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", згідно з яким були проведені перевибори голів судів. В результаті, все це скінчилося фіаско: 80 відсотків старих голів судів залишилися на своїх посадах. Після цього були невдалі намагання провести люстрацію суддів через відповідний закон, але в Раді відкоригували перелік посад, прибравши з нього жерців Феміди.

Зараз ця тема знову піднята Мін’юстом. Так, перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова на одному з телеканалів заявила про бажання уряду звільнити всіх суддів. "Багато міністерств проводять різні зміни: нова поліція в МВС, Міністерство юстиції запускає онлайн-сервіси, інші міністерства займаються дерегуляцією. Але все це нівелюється тим, що у нас корумпована судова система. З цього треба починати і змінити повністю всі 9 тисяч суддів. І це однозначна позиція уряду", - заявила Севостьянова, зазначивши, що необхідно конституційно визначити і законодавчо закріпити конкурсний підхід до підбору нових суддів. "Тільки комплексна реформа судової системи - це повна зміна суддівського складу - може призвести до того, щоб інші реформи були ефективні", - пафосно сказала заступник голови Мін'юсту.

Втім, видається, що ця гучна заява, на жаль, не підкріплена реальною політичною волею вищого керівництва держави. Мало того: виходить, що Мінюст, і власне Кабмін на чолі з Арсенієм Яценюком, фактично вступив у відкриту дискусію з Порошенком. Варто нагадати, що в кінці вересня президент Петро Порошенко прямо заявив, що ні на яку люстрацію у Феміді він не піде. "Я впевнений в судовій системі є патріоти, і я хочу, щоб вони отримали можливість довести, що вони не корумповані і що вони не бояться", - заявив президент, назвавши неприйнятними "радикальні" пропозиції вигнати всіх суддів. І хоча Порошенко чомусь не став пояснювати, як саме судді мають доводити свою не корумпованість, тим не менш, його позиція – чітка і зрозуміла: "чесні" судді залишаються на своїх місцях.  

Що тут може вдіяти Мінюст? Абсолютно нічого. Без відповідного рішення Верховної Ради, де без голосів "Блоку Петра Порошенка" нічого не вирішиться, провести якийсь документ, який дозволяв би звільняти практично суддівський корпус, неможливо. Хоча власне для цього, по-хорошому, треба вносити зміни до Конституції. Але на це ніхто не піде. Враховуючи позицію Банкової, заяву Севостьянової треба оцінювати як красиву, але абсолютно нездійсненну обіцянку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme